Prognozē zemas ražas augkopības produkcijai

Lauksaimniecības resursu uzraudzības (MARS) jaunākais biļetens vēsta, ka sausums Eiropā kārtējo reizi uz leju licis koriģēt ražas prognozes augkopības produkcijai.

Augustā jau ceturto mēnesi pēc kārtas ES līmenī pārskatītas labības ražas prognozes. Sauso laikapstākļu dēļ Ziemeļeiropā un Centrāleiropā ziemas kviešu ražas ir par 4,5%, vasaras miežu – par 4,3%, bet rudzu ražas pat par 14% zemākas nekā piecu gadu vidējās ražas. ES kopējās graudu ražas ainu nedaudz uzlabo fakts, ka Dienvidrietum- un Dievidaustrumeiropā laika apstākļi bija labvēlīgāki un te ražas ir augstākas nekā vidēji pēdējos piecos gados.

Nelabvēlīgas ražas prognozes ir arī cukurbietēm un kartupeļiem, kam ražas būs vidēji par attiecīgi 5,2 un 6,6% zem pēdējo 5 gadu vidējā līmeņa. Sliktas vēstis arī lopkopjiem – kukurūzas zaļmasas ražas tiek prognozētas pat par 9,8% mazākas nekā vidēji pēdējos piecos gados (par 14% mazāk nekā pērn). Tikai saulespuķu sēklu ražas prognoze ir krietni virs 5 gadu vidējā ražas rādītāja – par 16% vairāk. 

MARS biļetens vēsta, ka augustā lielākajā Eiropas daļā gaisa temperatūra bija vidēji par 0,5 līdz 4 °C augstāka nekā vidēji ierasts. Lielākais karstums un sausums bijis Francijā, Beniluksa reģionā, Vācijā, Apvienotās Karalistes dienvidos, Skandināvijā, Baltijas valstīs, Polijā, Čehijas Republikā un Slovākijā. Tas ievērojami negatīvi ietekmējis kukurūzas zaļmasas, graudu kukurūzas, cukurbiešu un kartupeļu ražu. Vienlaikus lietusgāzes, kas pārsniedza mēneša normu, bija Itālijas dienvidos, Tunisijā un Balkānu reģionā, Rumānijā, Bulgārijā, kā arī Ukrainā un Baltkrievijā, taču tās neatstāja negatīvu ietekmi uz kultūraugiem valstu līmenī.

 

COPA/COGECA kategorija: 
Pielikumi: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.