ES audzē lauksaimniecības eksportu

ES lauksaimniecības un pārtikas eksporta vērtība pērn novembrī sasniedza 10,9 miljardus eiro, kas ir aptuveni par 500 miljoniem eiro vairāk nekā 2014. gada novembrī, – tā janvārī notikušajā ES lauksaimiecības žurnālistu gada sanāksmē ziņoja ES lauksaimniecības komisārs Fils Hogans.

Šāds rādītājs vērtējams kā atzīstams, jo īpaši, ņemot vērā, ka pēdējo 12 mēnešu laikā ES eksporta apjomi auguši par 5,7% salīdzinājumā ar 12 mēnešiem iepriekš. Komisārs norāda, ka pērn ievērojami audzis eksports uz ASV un Ķīnu, tādējādi šajos tirgos nonāk ievērojams apjoms to lauksaimniecības preču, kas iepriekš tika sūtīti uz Krieviju. Neskatoties uz to, ka pēdējos 12 mēnešos lauksaimniecības preču eksports uz Krieviju samazinājies par 41%, šī valsts joprojām ir ceturtā lielākā ES tirdzniecības partnere, kurā ik mēnesi nonāk lauksaimniecības produkcija pusmiljarda eiro vērtībā. Komisārs uzsver, kaut arī EK ir gatava rīkoties, lai panāktu kompromisu ar Krieviju un līdz gada vidum embargo tiktu atcelts, tomēr, kā saka F. Hogans, – lai dejotu tango, nepieciešama sapratne starp diviem partneriem.

Acīmredzot, ES lauksaimniecības preču eksportētāji pagaidām uz ātru sapratnes panākšanu ar Krieviju necer un turpina meklēt jaunus noieta tirgus. Tos izdodas atrast austrumu valstīs, uz kurieni eksporta apjomi auguši ievērojami – novembrī uz Saūda Arābiju par 31%, Turciju – par 21%, Izraēlu – par 15,6% un Dienvidkoreju – par 15,4%. Gada laikā ievērojami audzis eksports uz ASV (+18%) un Ķīnu (+41%).

Kuru produktu eksports visvairāk audzis? Pēdējo 12 mēnešu laikā par 70% pieaudzis labības eksports, par 9% vairāk izvests vīns, par 7% – spirtotie dzērieni un liķieri, bet dzīvnieku eksports kāpis par 25%. Savukārt eksporta kritums piedzīvots piena pulverim (-16%), augļiem (-13,9%) un sieram (-4,5%).

Iveta Tomsone

LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.