Eiropas labības un piena reģioni

Graudaugi un piens ir galvenie lauksaimniecības produkti ES. Graudaugu kopējās produkcijas vērtība ES 2021. gadā bija 64,4 miljardi eiro, bet piena – 58 miljradi eiro, un šie divi produkti veido nedaudz mazāk par 30% no kopējās lauksaimniecības produkcijas vērtības.

Lielākie labības ražotāji – Spānijā un Francijā

ES statitikas birojs statistikas teritoriālo vienību nomenklatūras (NUTS 2) 2. līmenī klasificējusi 10 reģionus, kuros 2021. gadā tika audzēta labība, kuras vērtība pārsniedza 1 miljardu eiro. Visvairāk labības saražots Kastīlijā un Leonā Spānijā (2,3 miljardi eiro). Šiem reģioniem seko Francijas centrs – Valdeluāras reģions (2,2 miljardi eiro). No pārējiem 8 reģioniem, kas 2021. gadā ražoja labību, kuras vērtība pārsniedza 1 miljardu eiro, vēl 4 reģioni bija Francijā (Šampanja-Ardēni, Luāras apgabals, Pikardija un Puatū-Šaranta), 2 Rumānijā (Dienvidaustrumi un Dienvidi-Muntenia), lielākā daļa Lietuvas un vēl viens reģions Spānijā (Aragona).

Atsevišķos reģionos lauksaimniecība bija īpaši orientēta uz labības ražošanu, pat ja tie nebija lielākie graudaugu audzēšanas reģioni. Bija 4 reģioni, kuros labības produkcijas vērtība bija vismaz 40% no kopējās lauksaimniecības produkcijas vērtības. Starp tiem 3 bija Bulgārijā – Ziemeļrietumi(53,7%), Ziemeļu centrālā daļa  (47,6%), Ziemeļaustrumi(44,5%) un 1 Francijā – Ildefransa (42,8%).

Vēl bija 17 ES reģioni, kuros labības vērtības īpatsvars kopējā lauksaimniecības izlaidē svārstījās no 30 līdz 40%. Vispārīgi runājot, lielākā daļa šo reģionu tika sagrupēti ES austrumu pusē, sākot no Bulgārijas (1 reģions) līdz Rumānijai (2 reģioni), Ungārijas (4 reģioni), Slovākijas (2 reģioni), Čehijas (3 reģioni) līdz Lietuvai.

Varbūt, ka ir vieta, links teksta beigās

Labības vērtība kopējā saražotās lauksaimniecības produkcijas vērtībā ES valstīs

Visvairāk piena – Dienvidīrijā

Reģions, kurā 2021. gadā saražoja vislielāko piena vērtību, bija Īrijas dienvidi (2,4 miljardi eiro), kam sekoja Bretaņa Francijā (2 miljardi eiro) un Lombardija Itālijā (1,8 miljardi eiro). Vēl 5 reģioni ražoja pienu vismaz 1 miljarda eiro vērtībā: Luāras apgabals un Lejasnormandija Francijā, Vēzere-Emsa un Šlēsviga-Holšteina Vācijā un Galisija Spānijā.

Bija arī citi reģioni, kur piena lopkopība un piena ražošana bija galvenais lauksaimniecības veids, pat ja tie nebija lielākie ražotāji. 2021. gadā bija 8 reģioni, kuros piena produkcijas vērtības daļa bija vismaz 40% no kopējās lauksaimniecības produkcijas vērtības: Frīzlande Nīderlandē (47,3%), Azoru salu autonomais apgabals Portugālē (46,0%), Franškontē Francijā (45,6%), Dienvidu reģions Īrijā (43,5%), Zalcburga un Forarlberga Austrijā (katra 43,5%), Ziemeļsomija un Austrumsomija (42,7%) un Kantabrija Spānijā (41,3%).

Piena vērtība kopējā saražotās lauksaimniecības produkcijas vērtībā ES valstīs

Plašāk: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20231130-1

Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.