EFSA brīdina par putnu gripu

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) mudina ES valstis pastiprināt uzraudzības un biodrošības pasākumus, lai jau šoruden pasargātu mājputnus no iespējamiem jauniem putnu gripas uzliesmojumiem.

Brīdinājums izplatīts pēc tam, kad fiksēts ļoti patogēnas putnu gripas (HPAI) uzliesmojums savvaļas un mājas putnu vidū Krievijas rietumos un Kazahstānā. Šis reģions ir savvaļas ūdensputnu rudens migrācijas ceļš uz Eiropu.

Ņemot vērā iepriekšējo pieredzi, visticamāk, Ziemeļeiropa un Austrumeiropa ir visneaizsargātākās pret jauniem uzliesmojumiem. Kad HPAI tika konstatēta tajā pašā Krievijas apgabalā 2005. un 2016. gada vasarā, sekoja epidēmijas Eiropas ziemeļos un austrumos. Ja modelis atkārtosies šogad, sagaidāms, ka HPAI ieradīsies tajos pašos Eiropas rajonos rudenī vai ziemā. Iespējama arī turpmāka izplatība valstīs Eiropas dienvidos un rietumos.

Brīdinājums ir iekļauts jaunākajā ziņojumā par putnu gripu Eiropā un ārpus tās. Ziņojumā ieteikts ES valstīm saskaņā ar ES tiesību aktiem par HPAI riska mazināšanu un agrīnas atklāšanas sistēmām:

* veikt pasākumus, lai ātri atklātu aizdomīgus HPAI gadījumus un pastiprinātu biodrošības pasākumus mājputnu fermās;

* brīdināt veterinārās un savvaļas dzīvnieku veselības iestādes par iespējamo HPAI ieviešanas risku un mudināt tās veikt mirušo vai slimo savvaļas putnu novērošanu un ātru pārbaudi.

Vīrusa izplatību, visticamāk, veicinās pēkšņš un ilgstošs temperatūras kritums Krievijas centrālajā daļā un Kazahstānā. Vairāki pētījumi pierāda, ka aukstie laika apstākļi izraisīja inficēto gājputnu ātru HPAI vīrusa izplatīšanos uz rietumiem 2005.–2006. un 2016.–2017. gadā.

Putnu gripas vīrusu izplatīšanās risks plašākai sabiedrībai Eiropā joprojām ir ļoti zems. Tomēr, lai samazinātu pārnešanas risku cilvēkiem, ieteicams neaiztikt beigtus putnus.

Pēc Ag-Press materiāliem informāciju sagatavoja
Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja

 

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.