Prognozē zemāku graudaugu ražu

COPA–COGECA prognozē, ka šogad ES dalībvalstīs kopumā būs par 3,7% mazākas graudaugu platības un apmēram par 7,6% mazāka gradu kopraža salīdzinājumā ar 2014. gadu.

Graudaugu tirgus situācija vērtēta COPA–COGECA un EK darba grupā „Graudaugi, eļļas augi un proteīnaugi”, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās biedrības „Zemnieku saeima” pārstāvis Aigars Šutka.

Prognozes liecina, ka lielākais samazinājums būs miežu ražošanā – par 11,7% mazākas būs šī kultūrauga platības un par 17,9% mazāka kopraža. Par 2,2% samazināsies arī rapšu platības, un kopraža būs par 6,9% mazāka kā pērn. Savukārt liels pieaugums paredzams pākšaugu ražošanā. Par apmēram 13% pieaugs zirņu platības un kopraža. Vislielākais pieaugums paredzams lopbarības pupu audzēšanā. Platības un kopraža pieaugs par apmēram 20–24%.

Vērtējot pasaules prognozes, secināts, ka Ukrainā un Krievijā pērn iesēts vairāk ziemāju kā parasti, un ziemošanas problēmu nav bijis. Ļoti labi ziemošanas apstākļi bijuši arī ASV un Kanādā, tāpat arī ES. Nelielas lokālas problēmas ar ziemošanu novērotas tikai Bulgārijā, Rumānijā, Ungārijā un Polijā.

Ukrainas graudu eksports, neskatoties uz politisko krīzi, saglabājies iepriekšējā līmenī. Krievijas graudu eksports ļoti samazinājies, jo valdība līdz 2015. gada 30. jūnijam ir uzlikusi paaugstinātas eksporta nodevas. Šo faktoru ietekme uz graudu cenu praktiski nav bijusi jūtama. Nākotnes ietekme atkarīga no Krievijas valdības eksporta politikas.

Pēc COPA–COGECA ekspertu atskaitēm sagatavoja Iveta Tomsone

UZZIŅA

  • COPA–COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimnieku organizācija ES dalībvalstu lauksaimnieku pārstāvjiem komunikācijā ar lauksaimniecības politikas veidotāju EK un citām starptautiskām institūcijām. COPA dibināta 1958. gadā, COGECA dibināta 1959. gadā, un no 1962. gada abas organizācijas strādā apvienoti.
  • COPA ir pārstāvētas 60 ES dalībvalstu lauksaimnieku NVO, un 36 partnerorganizācijas no Eiropas valstīm – Islandes, Norvēģijas, Šveices.
  • COGECA pārstāv 38 lauksaimnieku nevalstiskās kooperatīvu organizācijas no ES dalībvalstīm un partnerorganizācijas no Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm.
  • COPA–COGECA biedru organizāciju intereses tiek aizstāvētas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā. 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.