Pārskatīti dati par kultūraugu ražām

Eiropas Komisijas kultūraugu monitoringa MARS septembra ziņojumā secināts, ka šā gada ES kultūraugu ražas, kas pamatā tiek izmantotas lopbarībā, būs zemākas nekā plānotas augustā, tomēr pārsniegs pēdējo 5 gadu vidējos ražas rādītājus.

Prognozēs norādīts, ka šogad lielāka nekā prognozēts iepriekš, ES būs vienīgi kukurūzas zaļmasas raža, vidēji 44 t/ha, kas ir 4 t ha vairāk nekā vidēji 5 gadu ražība. Pārējo kultūraugu – miežu, sojas, kartupeļu, cukurbiešu, kukurūzas graudu un saulespuķu – ražas būs zemākas par prognozēto, tomēr vidēji 0,3 līdz 4,8% lielākas nekā vidēji piecos gados.

Ražas prognožu samazinājuma iemesls galvenokārt ir karsto un sauso laikapstākļu turpināšanās Dienvideiropā un lietainais laiks augustā un septembrī Ziemeļeiropā. Labāka raža nekā prognozēts ir graudu kukurūzai Francijā, Vācijā un Polijā. Dienvidu un dienvidaustrumu Eiropas reģionos kopējās ražas prognozes samazināja karstā laika turpināšanās augustā un septembrī. Karstums skāris ražas lielā daļā Itālijas, Ungārijas, Rumānijas, Bulgārijas un Grieķijas. Savukārt pārmērīgais mitrums samazinajis ražas prognozes Austrumvācijā un Polijā, turklāt tas kavējis ziemāju sēju. Somijā un Baltijas valstīs mitrums ietekmējis ražu gan kvantitātes, gan kvalitātes ziņā.

Apgabali, kur ražu ietekmējuši ekstrēmi laikapstākļi

Dati balstīti uz laikapstākļu datiem no 1. augusta līdz 10. septembrim

Zilās strīpas – pārmērīgs lietus

Sarkanās strīpas – lietus deficits

Sarkanie punkti – sausums

Lillā strīpas – karstuma viļņi

Sagatavoja Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja

 

 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.