Jaunā KLP var ietekmēt graudaudzēšanu

KLP „zaļināšanas” prasības, augu aizsardzības līdzekļu lietošanas ierobežojumi un citas jaunās prasības sadārdzinās graudu audzēšanu, kā rezultātā ES var samazināties graudaugu platības, secināts COPA–COGECA un EK darba grupā „Graudaugi, eļļas augi un proteīnaugi”, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās biedrības „Zemnieku saeima” pārstāvis Aigars Šutka.

Zināms, ka ES Kopējā lauksaimniecības politikā (KLP) ietvertā  „zaļā komponente” jau ilgāku laiku raisījusi nopietnas diskusijās ES dalībvalstīs. Ar tā sauktajām  „zaļināšanas” prasībām ir saistīti 30% no platību maksājumiem. Darba grupā skaidrots, ka dalībvalstīm ir zināma brīvība, kā tās ieviest, bet kopējie nosacījumi ir visām valstīm vienādi. Tie ir: saimniecībā uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes jāaudzē divas kultūras, ja tās platība ir no 10 līdz 30 ha, un vismaz trīs kultūras, ja platība ir virs 30 ha. Izņēmums ir saimniecības, kas lielākoties audzē zālājus. Saimniecībā ekoloģiskā fokusa platībai jāaizņem vismaz 5% no lauksaimniecības zemes, ja apstrādā vairāk par 15 ha. Dalībvalstīm jānodefinē, ko šajās platībās varēs darīt un kādas būs kultūras, ko audzēt šajos 5% (zālāji, papuves, pākšaugi u. c.).

Latvijas lauksaimniekiem jābūt gataviem jau 2015. gadā ieviest jaunās KLP prasības. Turklāt drīz stāsies spēkā arī kultūraugu integrētās audzēšanas noteikumi. Nākotnē gaidāmi vēl vairāki jauninājumi ES mērogā, kas saistās ar sēklkopības nozari, mēslošanas līdzekļu apriti tirgū un marķēšanu. Ir iespējams, ka tuvākajā nākotnē tiks ierobežota vēl vairāku augu aizsardzības līdzekļu grupu lietošana. Tas kopumā var radīt papildu izmaksas, kā arī ierobežot kultūraugu ražību. Pēdējais jaunums, ko darba grupā prezentēja CEMA (Eiropas lauksaimniecības mašīnbūves asociācija) – Eiropas Komisija plāno ieviest jaunus nosacījumus saistībā ar CO2 izmešiem un veicināt veco dzinēju nomaiņu ar jaunas paaudzes dzinējiem. 

Pēc COPACOGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

UZZIŅA

 

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.