Eiropā prognozē mazāku ražu kā pērn

Neskatoties uz to, ka ES kviešu platības šogad salīdzinājumā ar pērno gadu ir pieaugušas, pavasarī piedzīvotā sausuma dēļ Rietumeiropas un Dienvideiropas valstīs, tiek prognozēta mazāka kopraža.

Graudaugu ražas prognozes izvērtētas COPA-COGECA darba grupā „Graudaugi, eļļas augi un proteīnaugi”, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās biedrības „Zemnieku saeima” pārstāvis Aigars Šutka. Eiropas Komisija prognozē, ka graudaugu, pākšaugu un eļļas kultūru bruto kopraža ES šogad varot sasniegt 346,2 miljonus tonnu. Tas gan ir par 5,7% mazāk, nekā tika novākts pagājušajā gadā, tomēr par 13,9% pārsniedz pēdējo piecu gadu vidējo rādītāju.

 COPA – COGECA darba grupas prognozes 2015. gada graudaugu, eļļas augu un proteīnaugu ražām kopā ES valstīs

 

 

Darba grupā secināts, ka kopējais rapša platību samazinājums gandrīz par 5% tiek vērtēts kā būtisks, jo tik liels rapšu platību samazinājums ir vērojams pirmo reizi.  Lielākajās rapšu audzētājās valstīs – Francijā, Vācijā un Lielbritānijā prognozē gan platību samazinājumu, gan arī būtisku ražības kritumu, kas saistīts ar ļoti sarežģītajiem sējas apstākļiem pagājušā gada rudenī. Savukārt pākšaugu platībām sakarā ar zaļināšanas prasībām ir vērojama tendence pieaugt.

Pasaules graudu tirgus

Vērtējot tirgus tendences, darba grupā sniegta informācija, ka ar šī gada 1. jūliju Krievija ieviesusi jaunas eksporta nodevas graudiem (apmēram 50 RUB/t). Pēc Vācijas ekspertu domām, tas būtiski neietekmēs kviešu eksporta apjomus. Pēc Vācijas graudu tirgus ekspertu domām, Ukrainā graudu ražošanas apjomi pieaugs un pakāpeniski pieaugs arī eksporta apjomi. ES graudu eksporta apjomi pieauguši līdz 45,7 milj. tonnu, tai skaitā mīkstie kvieši 32,1 milj. tonnu, kas ir par apmēram 10 milj. tonnu vairāk nekā iepriekšējā gadā.

EK prognozē, ka dažos svarīgos Eiropas graudu noieta tirgos, piemēram, Irānā, graudu importa pieprasījums 2015./2016. gada graudu sezonā, iespējams, samazināsies.

Pēc COPA-COGECA ekspertu atskaitēm un Eiropas Komisijas un ziņu aģentūras LETA informācijas sagatavoja Iveta Tomsone

UZZIŅA

•          COPA-COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimnieku organizācija ES dalībvalstu lauksaimnieku pārstāvjiem komunikācijā ar lauksaimniecības politikas veidotāju EK un citām starptautiskām institūcijām. COPA dibināta 1958. gadā, COGECA dibināta 1959. gadā, un no 1962. gada abas organizācijas strādā apvienoti.

•          COPA ir pārstāvētas 60 ES dalībvalstu lauksaimnieku NVO, un 36 partnerorganizācijas no Eiropas valstīm kā Islande, Norvēģija, Šveice.

•          COGECA pārstāv 38 lauksaimnieku nevalstiskās kooperatīvu organizācijas no ES dalībvalstīm, un partnerorganizācijas no Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm.

•          COPA-COGECA biedru organizāciju intereses tiek aizstāvētas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā.

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.