Pārtrauc atbalstu cūkgaļas uzglabāšanai

Janvāra beigās Eiropas Komisija (EK) pārtrauca pieteikšanos cūkgaļas privātās uzglabāšanas atbalstam, kas tika uzsākts šī gada 4. janvārī. Lēmums pieņemts, jo trīs nedēļu laikā sasniegts noteiktais apjoms, par kādu bija plānots izmaksāt atbalstu.

EK ziņo, ka triju nedēļu laikā ES dalībvalstis no tirgus izņēmušas un glabāšanā uz pieciem mēnešiem novietojušas 89 841 tonnu cūkgaļas. Par šo pakalpjumu no ES budžeta tiks samaksāti 27,6 miljoni eiro.  EK atzīst, ka tuvākajā laikā negrasās atjaunot atbalstu cūkgaļas privātajai uzglabāšanai, jo jārēķinās, ka pēc pieciem mēnešiem tā būs jārealizē, līdz ar to radot jaunu risku tirgus destabilizēšanai. Turklāt šogad privātajā uzglabāšanā ar ES atbalstu tika atļauts pieņemt lielāku apjomu nekā pērn, kad noliktavās nonāca 60 tūkstoši tonnu cūkgaļas. Atzīstot, ka situācija cūkgaļas tirgū joprojām ir saspringta, EK vienlaikus arī uzsver, ka atbalsta shēmas ieviešanai bijis rezultāts – cenas kritums, kas izteikti bija vērojams pērnā gada beigās, bet šī gada sākumā, līdz ar atbalsta shēmas ieviešanu, esot apstājies.

ES dalībvalstis gan ziņo, ka papildu privātās uzlgabāšanas atbalstam tās ir gatavas izmantot citas atbalsta shēmas cūkopības nozarei no kopumā tai atvēlētājiem 420 miljoniem eiro.

Atbalstu cūkgaļas privātajai uzglabāšanai izmantojušas kopumā 18 dalībvalstis, no tirgus izņemot 4,5% no ES tirgū nokautajiem dzīvniekiem. Visvairāk privātās uzglabāšanas atbalstu izmantojusi Vācija, kas uzglabāšanā novietojusi 26 000 tonnas jeb 29% no kopējā apjoma, Spānija – 19 000 tonnas (22%), Dānija – 12 000 tonnas (13%) un Nīderlande – 11 000 tonnas (12%). 

Iveta Tomsone,

LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.