Noteiks zemākas svina normas dārzeņos

ES plāno samazināt zemākās pieļaujamā svina normas pārtikas produktos. Par to sniegta informācija COPA–COGECA un EK darba grupā „Augļi un dārzeņi”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas (LZF) pārstāve Mārīte Gailīte.

Eiropas Komisija paredz samazināt pieļaujamo svina daudzumu pārtikas produktos līdz 0,30 mg/kg lapu krustziežu dzimtas dārzeņos (lapu kāposti, rukola un visi pakčoi, tatsoi, mizuna un tml.), līdz 0,10 mg/kg pārējos dārzeņos, līdz 0,10 mg/kg augļos un līdz 0,20 mg/kg dzērvenēs, upenēs, aronijās un auga Arbutus unedo (strawberry tree) ogās. Šie grozījumi ir būtiski arī Latvijai, kur ir daudz skābo augšņu, kas veicina svina uzņemšanu augos, tostarp ražā. Svins augsnē nonāk ne tikai ar izmešiem pie lielceļiem, bet galvenokārt – ar fosforu saturošiem mēslošanas līdzekļiem (piemaisījumu veidā).

 Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

 Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes ”Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/copa_cogeca.

 UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.