Krievijas embargo sekas dārzkopjiem

ES dārzkopjiem Krievijas embargo radījis lielus zaudējumus, tādēļ nepieciešams ES intitūcijām skaidot situaciju un lūgt iespēju piešķirt papildu kompensācijas.

Par to spriests COPA–COGECA un EK darba grupā „Augļi un dārzeņi”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Marija Gailīte.

Embargo dēļ Itālijā bija jāizņem no tirgus 27 tūkst. tonnu svaigo produktu, kuri bija paredzēti Krievijas tirgum. Spānija un Francija prasa papildu atbalstu embargo seku pārvarēšanai līdz 2015. gada septembrim, kā arī vēlas paplašināt atbalstāmo produktu sarakstu. Polijā svarīgākā produktu grupa, ko pārdod Krievijā, ir āboli. Pērn tika izaudzēti 50 tūkst. tonnu ābolu, tostarp tādas šķirnes, kas nav pieprasītas citās valstīs, tikai Krievijā. Pārdot citos tirgos šādu ābolu daudzumu nav iespējams. Polijā ir relatīvi maz ražotāju organizāciju (tikai ap 20% ražotāju tajās piedalās), tādēļ lielākajai daļai audzētāju nav iespējams izmantot krīzes novēršanas pasākumiem paredzēto atbalstu ražotāju organizāciju darbības programmu ietvaros. Ābolus nāksies pārstrādāt sulas koncentrātā, bet tā krājumi jau tagad ir lieli un tas ietekmēs nākamās sezonas cenas. Polija vēlas pārstrādāt liekos ābolus biogāzē un panākt, lai tiktu kompensēti transporta izdevumi.

Visās ziemeļvalstīs siltumnīcu produkcijas cenas pašlaik ir zemākas nekā pirms gada, tomēr Zviedrijā cenu spiediens nav tik liels, kā tika gaidīts.

Pēc COPA–COGECA ekspertu atskaitēm sagatavoja Iveta Tomsone

UZZIŅA

  • COPA–COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimnieku organizācija ES dalībvalstu lauksaimnieku pārstāvjiem komunikācijā ar lauksaimniecības politikas veidotāju EK un citām starptautiskām institūcijām. COPA dibināta 1958. gadā, COGECA dibināta 1959. gadā, un no 1962. gada abas organizācijas strādā apvienoti.
  • COPA ir pārstāvētas 60 ES dalībvalstu lauksaimnieku NVO, un 36 partnerorganizācijas no Eiropas valstīm – Islandes, Norvēģijas, Šveices.
  • COGECA pārstāv 38 lauksaimnieku nevalstiskās kooperatīvu organizācijas no ES dalībvalstīm un partnerorganizācijas no Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm.
  • COPA–COGECA biedru organizāciju intereses tiek aizstāvētas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā. 

 

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.