ES aitu audzētāji satraukti par tirgu

ES lauksaimnieku orgnizācija Copa–Cogeca jūnijā vērsa uzmanību uz nestabilo situāciju ES aitu tirgū, ko ietekmējis zemais patēriņš un cenas, un uzsvēra vajadzību pēc tirgus veicināšanas pasākumiem, lai palielinātu jēra gaļas patēriņu.

Runājot par tirgus situāciju, Copa–Cogeca  darba grupas “Aitas un jēra gaļa” priekšsēdētāja Mišele Boidoina norāda, ka jēra gaļas patēriņš ES vidēji ir apmēram 2–2,5 kg uz vienu iedzīvotāju gadā, izņemot Grieķiju, kur tas ir vidēji 4,5 kg. Pirms vairākiem gadiem patēriņš esot bijis vidēji 18 kg uz vienu cilvēku. Vienlaikus ES aitu audzēšanas apjomi pēdējos gados ir pieauguši par 6,8%, bet kazu – par 10,9%. Lai gan jēra gaļas cenas šogad esot salīdzinoši augstākas nekā pērn, tomēr tās joprojām tiek vērtētas kā ļoti zemas.

M. Boidoina uzskata, ka nozarei nepieciešami īpaši pasākumi, lai veicinātu gaļas noietu, audzētāju aprindām piesaistītu jauniešus, kā arī risinātu problēmas, kas saistītas ar plēsēju uzbrukumiem aitu ganāmpulkiem.

Francijas Aitu audzētāju organizācija jau ķērusies pie rīcības, – tā skolās rīkos nacionālās jēru dienas, lai izglītotu jaunos patērētājus par labumu, ko dod jēra gaļas lietošana uzturā, kā arī demonstrēs dažādas vienkāšas jēra gaļas pagatvošanas receptes. Asociācija vēlas uzsvērt, ka jērs ir ļoti svarīgs minerālvielu un vitamīnu, piemēram, B6 un B12 avots. Tāpat asociācija vēlas atrast dažādus risinājumus aitu vilnas izmantošanai, kam daudzās ES valstīs īsti nav pielietojuma. EK Aitu un jēra gaļas darba grupas vadītājas ierosinājumu atbalsta arī Eiropas Parlamenta deputāts no Spānijas Esters Jeranza Garsia, kurš šobrīd gatavo EP ziņojumu par nākotnes KLP. Viņš norāda, ka KLP ir jāparedz īpašs atbalsts aitkopības nozarei, jo īpaši reģionos ar dabas ierobežojumiem saimniekošanai.

Informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

 

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.