Aitu un jērgaļas tirgus – augošs

Aitu audzēšana un jēra gaļas tirgus Eiropā un pasaulē ir salīdzinoši stabili, ar nelielu pieaugumu.

Tā secināts Eiropas Komisijas prognozēšanas darba grupā “Aitas un kazas”, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Kaspars Kļaviņš.

Darba grupā tika analizēta aitu un kazu skaita dinamika, un saražotās produkcijas apjomi, un cenas dalībvalstīs 2018. gadā, kā arī apspriestas prognozes. Atsevišķi uzmanība tika pievērsta Ķīnai, kur jēra gaļas patēriņš nedaudz pieaug, cena jēra un liellopu gaļai ir aptuveni divas reizes augstāka nekā vistas un cūkas gaļai, bet tas nenozīmē, ka jēra gaļas cena turpinās palielināsies. Darba grupā secināts, ka Jaunzēlande nespēj palielināt eksportu uz ES, jo Ķīna pērn palielinājusi jēra gaļas importu par aptuveni 20%.

ES saražo vairāk nekā 800 000 tonnas aitas gaļu. ES aitas gaļu importē vairāk nekā 210 000 tonnas gadā, eksportē nepilnas 79 000 tonnas gadā.  Jaunzēlande ir galvenais jēra gaļas piegādātājs Eiropai, vairāk nekā 85% no importētā jēra gaļas apjoma tiek ievesta no šīs valsts, nedaudz mazāk kā 10% – no Austrālijas. Pēdējā gada laikā nedaudz samazinājies imports no Jaunzēlandes un nedaudz pieaudzis no Austrālijas. Lielākais importētājs no Jaunzēlandes ir Anglija. Jaunzēlandes jēra liemeņa cena Eiropas tirgū ir 3,80–4,10 eiro/kg, bet jāņem vērā, ka daļa no importa ir atsevišķi liemeņa gabali.

ES aitas un jēra gaļas galvenās importētājas ir Lībija un Jordānija. Lībija pēdējā gada laikā būtiski samazinājusi ievestās jēra gaļas apjomu. Jēra liemeņa cenas ir salīdzinoši stabilas, ar mazu pieaugumu – vidēji 4,50–5,50 eiro/kg, augstākās cenas ir Francijā, Nīderlandē un Anglijā, zemākās – Rumānijā.

Aitu skaits kopumā dalībvalstīs nedaudz pieaug. Kopā ES audzē vairāk nekā 91miljonu aitu, t. sk. Anglija 23 milj., Spānijā 16 milj. Tiek prognozēts, ka šogad būs neliels aitu skaita pieaugums, bet saražotās gaļas apjomam netiek prognozētas krasas svārstības.

Pēc Eiropas Komisijas un LLKC ES lietu biroja materiāliem informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.