Eksports notur cenu cūkām

Neskatoties uz sarežgītajām tirgus attiecībām ar Krieviju un Ķīnu, kas skar tieši cūkgaļas sektoru, situācija cūkkopības sektorā vērtējama kā laba.  Vidēja cena par cūkas kautsvaru ES septembrī bija 1,90 eiro un tā bija augstākā kopš 1997. gada. Situācija cūkgaļas tirgū aplūkota COPA-COGECA  cūkgaļas darba grupā, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Dzintars Veide. Patlaban cena par cūkas kautsvaru ir vidēji 1,70–1,75 eiro, kas arī vērtējama kā laba. Tiek prognozēts, ka šāda cena varētu saglabāties arī līdz gada beigām.

Cūkgaļas ražošana ES kopumā gada laikā ir samazinājusies par 1,6%. Sivēnmāšu skaits ir samazinājies par 2,4%, sivēnu tirgus sarucis par 1,2%. Eksperti uzskata, ka tas ir saistīts ar ieviestajiem sivēnmāšu turēšanas labturības noteikumiem.

Cūkkopībā strādājošie uzņēmumi šobrīd, pēc vairāku gadu saspringtās situācijas tirgū, kas bija saistīta gan ar salīdzinoši zemu cūku cenu, gan augstām lopbarības izmaksām, var ievilkt elpu.  Taču, kā atzīmēja vairāku valstu pārstāvji, lielam optimismam nav pamata, jo jāatgūst iepriekšējos gados radušies zaudējumi, kā arī jāinvestē uzņēmumu attīstībā, kas pēdējos gados nav darīts. Arī Latvijas cūkaudzētāji piekrīt šim viedoklim. Praktiski visās valstīs pēdējos gados ir samazinājušies cūku ganāmpulki.

Nākamā gada prognozes liecina, ka 2014. gads varētu aizritēt ar līdzīgām izejvielu un pārdošanas cenām kā šobrīd. Eksperti ar lielu uzmanību vērtē 2015. gada tirgus prognozes. Pēc šobrīd pieejamās informācijas daudzās Eiropas valstīs tiek investēti lieli līdzekļi cūkkopībā un ir gaidāma cūku skaita atjaunošanās pirmskrīzes līmenī. Situācija būs atkarīga no eksporta tirgiem, kuru attīstība ir grūti prognozējama.

Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes ”Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/copa_cogeca.

UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.