Pāvels Kavuns ir pārliecināts: ja lauku uzņēmējs grib izdzīvot, ir jāiet uz priekšu, nebaidoties no grūtībām, un vajag sapņot par lielākām nākotnes iespējām. Viss ir iespējams, tikai jātic savam mērķim un jānotic savām spējām!
Zemnieku saimniecība “Eži” uzsāka savu saimniekošanu 2000. gadā, un ar kopīgiem ģimenes spēkiem tika iestādīts pirmais pundurābeļu hektārs. Saimnieks Pāvels Kavuns atzīst, ka sākums nav bijis viegls, jo saimniecības finansēšanas iespējas bija ierobežotas. Finansējumu piešķīra ābeļdārzu izveidošanai. Ābeļu kopšana, vainagu veidošana, miglošana, zāles pļaušana, – to visu paveica ar saviem spēkiem un naudu, līdz tika sagaidīta pirmā ābolu raža. To saimniecība novāca 2005. gadā, tad arī kļuvis skaidrs, ka ir jāpalielina stādījumu platība, lai var apgādāt ar augļiem ne tikai vietējos cilvēkus, bet arī citu novadu ļaudis, kā arī piedalīties pašvaldības iepirkumos ar savu saražoto produkciju, apgādāt pašvaldības iestādes, skolas un pirmsskolas izglītības iestādes.
Paplašina stādījumu platības
Pāvels atzīst, ka no paša sākuma bija sapratis, ka vien ar āboliem patērētāju vēlmes neapmierinās, līdz ar to, paplašinot ilggadīgo stādījumu platības, dažādoja augļu koku un ogu krūmu sortimentu. Tagad Pāvela saimniecībā ir vairāk nekā 22 ha stādījumu: ābeles, bumbieres, saldie un skābie ķirši, krūmmellenes, aronijas, jāņogas, smiltsērkšķi, avenes, un kā viens no jauninājumiem ir sausserdis. Paralēli augļu tirdzniecībai tika aizsākta sulas spiešana, kuras ražošanai izmantoti savā saimniecībā saražotie augļi un ogas. Pasterizētais dzēriens drīzumā ieguvis popularitāti visā Latgales reģionā. Sākotnējie sulas spiešanas apjomi nav bijuši lieli, aptuveni 500 l dienā. Z/s “Eži” sniedz arī sulu spiešanas pakalpojumu, vairums vietējo katru gadu izmanto šo iespēju – atvest savus augļus un dārzeņus, no kā tad arī izgatavo šo vitamīniem bagāto dzērienu. Sulu sortiments ir ļoti plašs, vairāk nekā divdesmit veidu, pamats ir ābolu sula, kurai savukārt tiek pievienots apmēram desmit procentu citu augļu vai ogu sulu. Iecienītākās pircēju vidū ir ābolu sula ar aroniju, aveņu, ķiršu, rabarberu, upeņu, sausseržu, brūkleņu, dzērveņu un smiltsērkšķu pievienošanu. Piedāvājumā ietilpst arī tomātu sula, kas tiek gatavota no pašu izaudzētajiem tomātiem siltumnīcās. Ja klientam ir vēlme, tad var iegādāties arī dažādu citu dārzeņu sulas, piemēram, ābolu–burkānu, ābolu–biešu, ābolu–ķirbju. Par vienu no neparastākajām sulām, ko par labu atzinuši klienti, ir dārzeņu sula, kurā ietilpst tādi dažādu vitamīniem bagāti produkti kā ķiploks, sīpols, mārrutki, selerija un ingvers.
Pāvels iesaka, īpaši ziemas laikā, lietot sulas, kas sevī satur daudz un dažādus vitamīnus imunitātes stiprināšanai. Uzsākot augļu pārstrādi, saimniecība reģistrējās kā mājražotājs, un, pēc tā brīža noteikumiem, savu produkciju varēja piedāvāt vienīgi tiešajā tirdzniecībā, tas nozīmē, ka Pārtikas un veterinārā dienesta atvieglojumu dēļ produkcijas realizācijas loks bija tirgus, radi, draugi, kaimiņi. Paplašinoties un modernizējot pārstrādes jaudas, patlaban saimniecībā var tikt izspiestas vairākas tonnas sulas dienā. Līdz ar to z/s “Eži” no mājražotāja ir kļuvusi par sulu lielražotāju, tālab produkcija ir sastopama dažādos veikalu tīklos, piemēram “Top!”.
Produkcija – veselīgākai dzīvošanai
Pāvels vēlas, lai produkcija, ko saražo viņa saimniecība, padarītu veselīgākus cilvēkus. Jo kas var būt labāks kā uzturā lietot savu vietējo pārtiku, apzinoties izejvielu vērtību, zinot to izcelsmi, zināt kādā zemē auguši augļu koki un krūmi. Pāvelam patīkot lietu kārtība, tāpēc, zinot, ka augļu kokiem ir dažādi kaitēkļi, kuri jāapkaro, saimniecībā tika ieviesta integrētās audzēšanas sistēma. Ieviešot vidi saudzējošo metodi, saimniecība uzņemas neveikt preventīvos pasākumus, lietojot augu aizsardzības līdzekļus, bet tos izmanto, tikai sasniedzot noteikto apdraudējuma slieksni, kad kaitēklis var būtiski ietekmēt sezonas ražu.
Vaicājot par nākotnes iecerēm, Pāvels saka, ka vistuvākais plāns ir Eiropas projekta realizēšana jaunas noliktavas būvniecībai. Iespēju robežās paplašināt ilggadīgos stādījumus, kā arī paplašināt audzējamo kultūru sortimentu.
Kā daudzviet Latvijā, arī Pāvela saimniecībā sameklēt sezonas laukstrādniekus ir izaicinājums, tāpēc visos darba procesos tiek iesaistīti ģimenes locekļi. Ziemas periods gan ir daudz mierīgāks, un ar sulu ražošanu galā tiekot divi algoti strādnieki.
Tiek izmantotas iespējas mācīties
Garām netiek laistas iespējas piedalīties dažādos semināros augļkopjiem zināšanu papildināšanai un labās prakses gūšanai, ir apmeklētas daudzas saimniecības Latvijā un ārpus tās. Jaunos pārstrādes agregātus sākotnēji brauc iepazīt uz lauksaimniecības izstādēm gan Latvijā, gan Brno Čehijā.
Saimnieks uzsver, ka labākais jau ir tad, ja cilvēki novērtē tavu darbu. Kā piemēru min, ka šogad ar savu produkciju piedalījies LLKC organizētajā “Novada Garšas” produktu kvalitātes konkursā, kur guvis godalgas ar visiem pieteiktajiem sulu produktiem.
Pāvels ir atvērts un ar lielu prieku uzņem ikvienu iepriekš pieteikto saimniecības apmeklētāju, jauno dārzkopi, kā arī ilggadējo sadarbības partneri LLKC Krāslavas konsultāciju biroju tā rīkotajos semināros. Pāvels aicina – brauc ciemos uz “Ežiem” pēc svaigiem augļiem un sulām!
Artūrs Pavļukevičs,
LLKC Krāslavas biroja uzņēmējdarbības konsultants
Foto: no saimniecības arhīva
Saites
[1] https://www.laukutikls.lv/taxonomy/term/2
[2] https://www.laukutikls.lv/taxonomy/term/3
[3] https://www.laukutikls.lv/print/18609
[4] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/kraslava_2.jpg
[5] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/kraslava_3_rez.jpg
[6] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/kraslava_7_rez.jpg
[7] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/kraslava_3_rez_0.jpg
[8] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/kraslava_5_rez.jpg
[9] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/kraslava_4_rez.png
[10] https://twitter.com/share