Kopā ar Nelliju Matešu šķirstam viņas rokdarbu albumus, fotogrāfiju ir ļoti daudz, un tajās redzamie rokdarbi ir daudzveidīgi, neviens no tiem neatkārtojas.
Sarunā ar Nelliju atklājas, ka mākslas pasaule viņai pazīstama jau no bērnības: „Tas man no tēva, jo viņš bija mūziķis. Bez muzikālās izglītības viņš varēja nospēlēt skaņdarbu uz jebkura instrumenta. Pats izgatavoja vijoli, kā arī toreiz populāros mūzikas instrumentus, piemēram, mandolīnu, balalaiku, bajānu. Dziedāt protu, nepazīstot notis, bet uz mūzikas instrumentiem noraugos ar baltu skaudību. Citi spēlē, bet man šai lietai trūkst uzņēmības. Visu cilvēks savā dzīvē nevar paspēt. Kādai jomai viņš pievēršas vairāk, citai – mazāk, tāpēc mākslas jomā mans laiks tiek aizpildīts ar mēģinājumu kļūt par īstu amatnieku”.
Nellija atceras, ka katrā vecuma posmā bijušas savas aizraušanās, un tās saglabājušās vēl joprojām. No 20 līdz 30 gadu vecumam tapa adījumi. Tie bija dažādi džemperi, svārki, kleitas gan pieaugušajiem, gan bērniem. No 30 līdz 40 gadu vecumam ieinteresēja floristika, savukārt pēc 40 gadiem adīšanas vietu ieņēma tamborēšana, kā arī tiek turpināts vākt dažādus dabas materiālus, no kuriem iedvesmas brīdī rodas kāda glezna no koku saknēm vai Ziemassvētku laikā darinātie Adventes vainagi, bet pavasarī – Lieldienu kompozīcijas.
Rokdarbu un floristikas kursi nav apmeklēti, jo lielāko daļu laika aizņem skolotājas darbs Kokneses novada Bebru pagasta pirmskolas izglītības iestādē „Bitīte”. Visi rokdarbi top spontāni, pēc konkrētā brīža izjūtām. Arī Nellijas kolēģi zina, ja kāda lieta mājās ir lieka, tā noteikti iederēsies kādā no Nellijas darbiem. Ja kāds vēlas sagādāt radiem, draugiem vai kaimiņiem kādu dāvaniņu – konfekšu pušķi, dabas gleznu, tamborētu cepurīti, matu rotas, filca auskarus un piespraudes – tad pie Nellijas ir īstais ceļš. Vienas no visiecienītākajām dāvanām, īpaši bērniem, ir linu un kokvilnas cepurītes, savukārt Adventes laikā tie ir vainagi.
Apmeklējot vietējos tirdziņus, Nellija gūst iedvesmu no sarunām ar pircējiem un citiem tirgotājiem, kas dod enerģiju turpmākai darbībai.
Anita Anševica,
LLKC Aizkraukles un Ogres nodaļu vadītāja
Saites
[1] https://www.laukutikls.lv/taxonomy/term/2
[2] https://www.laukutikls.lv/print/835
[3] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/dscn7882_-_copy.jpg
[4] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/dscn8324.jpg
[5] https://twitter.com/share