Mācās par bioloģisko produktu ražošanu un sekmīgu to virzīšanu tirgū

GalerijaPrint

Šogad LLKC Kuldīgas birojā notiek aktīvas Lauku attīstības programmas (LAP) mācības. Lielu aktivitāti izrādījuši bioloģiskie lauksaimnieki, no janvāra līdz marta vidum ir nokomplektētas četras mācību grupas un kopumā apmācīti 80 lauksaimnieki.

Šo mācību ietvaros dalībniekiem tika atgādināts par ES un Latvijas Republikas saistošajiem normatīvajiem aktiem bioloģiskajā lauksaimniecībā un uzsvērts tas, kādas izmaiņas jāņem vērā, apskatītas bioloģiskās produkcijas attīstības tendences, kā arī stāstīts par to, kādi aspekti ir būtiski, lai sekmīgi virzītu produkciju tirgū. Patlaban sabiedrībā arvien pieaug pieprasījums pēc bioloģiski ražotas produkcijas, tāpēc šī ir tā lauksaimnieciskās ražošanas niša, kura ir jāattīsta un jāpopularizē vēl vairāk.

Praktiskajās nodarbībās dalībnieki grupās izstrādāja plānus produktu virzībai tirgū, kurā apskatīja dažādas biznesa idejas, analizēja izvirzītos mērķus, kā arī pētīja tirgus konkurentus. Mācību dalībnieki atzīst, ka šī mācību daļa ir ļoti svarīga, jo sniedz padziļinātu izpratni par biznesa attīstīšanu, par to, cik svarīgi ir veikt aprēķinus, piemēram, aprēķināt saražotā produkta pašizmaksu un arī mācīties citam no cita. Mācību laikā dalībnieku prezentētās biznesa idejas bija ļoti dažādas, sākot ar bioloģiskā alus ražošanu līdz pat bioloģiskajām kūtsmēslu granulām.

Trešajā dienā dalībnieki apmeklēja dažādus uzņēmumus, lai jau praktiski apskatītu, kā uzņēmumi reklamē savus produktus, kādi ir biznesa attīstības virzieni un daudz ko citu.

Viens no apmeklētajiem uzņēmumiem bija SIA “Ineses Tortes”, kas ražo tortes un desertus, kas izgatavoti no 100% dabīgām un vietējās izcelsmes sastāvdaļām. Uzņēmuma vērtības ir kvalitāte, efektivitāte un vienkāršība. Uzņēmums ir arī piedalījies dažādos projektus, no kuriem viens ir bijis veltīts inovācijai, kur tika radītas tortes no kartupeļiem. Apmeklējuma laikā dalībnieki uzzināja par produktu ražošanu un realizāciju tirgū.

Apmeklējām arī bioloģisko kazu saimniecību z/s ”Birznieki”. Te  ganāmpulks 30 gadu laikā kopš saimniecības dibināšanas izaudzis līdz 230 kazām un ir viens no lielākajiem Latvijas vietējās šķirnes kazu ganāmpulkiem Latvijā. Saimniecībā tiek veikta piena produktu pārstrāde un tirgū piedāvāti dažādi kazu piena izstrādājumi. Šeit vienmēr ar lielu prieku tiek uzņemti tūristi un viesi, kuriem tiek dota iespēja ne tikai apskatīt saimniecību, bet arī degustēt saimniecībā saražotos produktus.

SIA “Tēviņi” vīna darītavā tiek gatavoti sausie, pussausie, saldie vīni no āboliem, paradīzes āboliem, aronijām, pīlādžiem, avenēm, zemenēm, ērkšķogām, mellenēm, jāņogām, upenēm, korintēm, plūškoka ogām, plūmēm, brūklenēm, medus un pienenēm. Praktisko darbu ietvaros īpašnieks dalījās arī ar savu pieredzi par finansējuma piesaistes iespējām.

Vēl viens uzņēmums, kuru dalībniekiem tika dota iespēja apmeklēt, bija SIA “Abavas dārzi”. Abavas vīna darītavas vīna dārzi vairāk nekā 4 hektāru platībā atrodas Sabilē, kas dod pirmos darba augļus, un jau vairākus gadus uzņēmums veiksmīgi dara ekskluzīvas partijas ar kvalitatīviem vīnogu vīniem no Ziemeļu un hibrīda šķirņu vīnogām. Savukārt vīna darītavā netālu no Tukuma,   kur arī viesojās mācību dalībnieki, saimnieko meistarīgā Abavas komanda, radot desmitiem unikālu dzērienu no blakus esošā ābeļdārza, kā arī aktīvi iepērkot citu Latvijas augļu un ogu audzētāju ražu. Tur dalībniekiem bija iespēja apskatīt, kā tiek gatavota uzņēmuma produkcija, kā organizēts mārketings un arī –

kādas ir dalībnieku sadarbības iespējas ar uzņēmumu.

Produkcijas ražošana, pārstrāde un realizācija tirgū, kā arī ekonomiskie aspekti tika apskatīti “Kalnēnos”, Vānes pagastā, pie uzņēmēja Aivara Žiedas. Saimnieks gatavo gardus “Žiedas” mājražojumus – kūpina gaļu un zivis, ražo konservējumus,  ekskluzīvus ievārījumus, sulas un sīrupus no pašaudzētā saimniecībā un meža veltēm.

Šajās mācībās uzsvars tiek likts arī uz to, ka ir jārada pievienotā vērtība savam produktam. Cik daudz var dot tas, ja pats pārdod savu produktu tieši pircējam, kā arī – cik liela nozīme ir mārketingam un sava uzņēmuma popularizēšanai.

Mācības ir iespēja gan atsvaidzināt jau zināmo, gan uzzināt kaut ko jaunu, bet, kā atzīst arī paši dalībnieki, ļoti liels ieguvums ir iespēja satikties citam ar citu, apmainīties pieredzē un iegūt jaunus kontaktus.

 

Mācības notiek LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi”, LAD līguma Nr. 10.2.1-2.36/23/P21. Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

 

Vendija Madara Kancāne,  

LLKC Kuldīgas biroja lopkopības konsultante/biroja administratore

 

Foto: Elēna Ķemere,

LLKC Kuldīgas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru