Piena un piena produktu darba grupas 2012. gada 9. jūlija sanāksme Briselē

2012. gada 9. jūlijā Briselē norisinājās COPA/COGECA un Eiropas Komisijas rīkotā Piena un piena produktu darba grupas sanāksme. No Latvijas šajā sanāksmē piedalījās Silvija Dreijere.

Runājot par tirgus situāciju, eksperte atzīst, ka kopumā ES piena cenas šogad samazinājušās par 5-10%. Lopbarības cenas pieaug dramatiskā tempā un prognozes liecina, ka rudenī lopbarības cenas nemazināsies. Piena ražošana jūtami palielinās jaunajās dalībvalstīs, kur Latvija ir līdere ar +10%. Situāciju ar piena cenām nākamajos mēnešos noteiks sviesta cenas pasaules tirgos, jo, tām samazinoties, palielināsies siera ražošana, un tad var samazināties siera cenas. Jūnijā piena produktu cenas ir nedaudz stabilizējušās. 3.un 4. ceturksnim tiek prognozēta tikai cenu stabilizēšanās.

Intervences cenas legāli ES nevar paaugstināt, jo tās ir fiksētas likumos. Pircēji veikalos arvien vairāk izvēlas lētākos produktus, un arī piena produktu patēriņš ES šogad ir krities.

Galvenie ekspertes secinājumi pēc darba grupas:

  1. Piena cenu attīstības scenāriji ir diezgan nestabili ne tikai saistībā ar piena ražošanas kāpumu ES, bet straujo piena ražošanas tempu pieaugumu visā pasaulē.
  2. Latvijas zemniekiem ir jāskaidro piena paketes ieviešana Latvijā.
  3. Nopietni jāizvērtē jaunā LAP iespējas atbalstīt pienu ražojošās saimniecības pārejas periodā pēc kvotu atcelšanas, caur visiem ES piedāvātajiem pasākumiem.
  4. Jādiskutē ar Zemkopības ministriju, kā rīkosimies brīdī, kad pārpildīsim piena kvotas, kas maksās soda naudas (valsts vai arī reāli ieturēs no zemniekiem). Zemniekiem jāskaidro, jāatgādina laicīgi, par kvotu pārpildes soda naudām.

Plašāk ar sanāksmē apspriestajiem jautājumiem var iepazīties Silvijas Dreijeres atskaitē.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.