Liepājas skolēni iepazīst zivsaimniecības daudzpusīgās iespējas

GalerijaPrint

LLKC Liepājas nodaļa aprīļa beigās rīkoja pasākumu “Zivsaimniecības popularizēšana”, kas notika Liepājas 15. vidusskolā. Braucienā piedalījās kopā deviņpadsmit 8. a klases skolēni.

No rīta, satiekoties ar skolēniem, katram tika pasniegta brauciena darba lapa, kur pārbraucienu laikā ir iespējams minēt mīklas, meklēt paslēptos vārdus krustvārdu mīklā, pēc apraksta noteikt attēlā redzamo zivi, noteikt Pāvilostas novada ģerboni, brauciena vai pārgājiena laikā nofotografēt noteiktu attēlā redzamo vietu. Skolēnu uzdevums ir arī būt vērīgiem un klausīties lektoru stāstījumā, jo noslēgumā vēl papildus tiks uzdoti jautājumi par brauciena laikā dzirdēto un redzēto. Nepārprotami darba lapas visi uzdevumi tiešā un netiešā veidā ir saistīti ar ūdeņiem, zivīm un zivsaimniecību kopumā.

Apmeklējam Kuldīgas novadā esošo zivju audzētavu “Pelči”, kur pastāv ļoti laba iespēja uzzināt par zivju audzētavas izveidošanas vēsturi, darbību šobrīd, piedāvātajām iespējām un rast atbildes uz jautājumiem:

 • cik ilgi kāpurs pavada ikrā, pirms izšķiļas,
 • kā var noteikt zivs vecumu,
 • kādā veidā ārstē zivis,
 • kādas ir darba un izglītības ieguves iespējas šajā jomā,  un daudziem citiem jautājumiem.

Audzētavas apmeklējuma laikā jāievēro stingri noteiktumi un kārtība, jo svarīgi saglabāt nemainīgus vides apstākļus ūdenī, kurā tiek audzētas zivis. Skolēniem neviltotu interesei izraisa iespēja redzēt, kā no mazas zivtiņas izaug zivis, kas tiek laistas gan ezeros, gan upēs. Piemēram, katru gadu audzētava izaudzē un izlaiž Ventas baseinā ap 200 000 lašu un taimiņu smoltus un mazuļus. Papildus tiek audzēti karpu un varavīksnes foreļu mazuļi. Publisko ūdenstilpju papildināšanai tiek audzēti vēdzeļu mazuļi, līdaku un iepriekšējā gadā arī nēģu kāpuri.

Dodamies uz Pāvilostu, kur:

 • Tiekamies ar Valēriju Kurčanovu, kurš ir uzņēmīgs un mērķtiecīgs jaunietis ar skaidru un patiesu vēlmi nodarboties ar zivsaimniecību Pāvilostā. Šobrīd viņam pieder zvejnieku saimniecībā “JEG”, kas nodarbojas ar nēģu zvejniecību, un Valērijam ir skaidri mērķi saimniecības turpmākai attīstībai.
 • Iepazīstamies ar zivju kūpināšanas tradīcijām brīvdienu mājā „Zvilnis”, kur Dzintars Zamarītis, kurš ar zivju kūpināšanu nodarbojas vairāk nekā 15 gadus, aicina pašus jauniešus iesaistīties zivju sagatavošanas darbos kūpināšanai.
 • Kamēr tiek kūpinātas zivis, gar jūras krastu dodamies uz Pāvilostas novadpētniecības muzeju, kur mūs sagaida muzeja vadītāja Irina Kurčanova. Irina patiesi lepojas, ka ir pāvilostniece ceturtajā paaudzē, un ļoti daudz var izstāstīt par pilsētas vēsturi, dzintara īpašo nozīmi vietējo iedzīvotāju dzīvē, zvejošanās tradīcijām, kā arī zvejas rīkiem, kurus ir izmantojuši vietējie zvejnieki.

Pēc muzeja apmeklējuma atgriežamies pie Dzintara, lai nobaudītu svaigi kūpinātas un vēl siltas zivis, un pēc tam dodamies mājup.

Jau mājupceļā, lai noteiktu šīs dienas zinošāko un uzmanīgāko skolēnu, vēl tiek uzdoti pēdējie pieci jautājumi par šodien dzirdēto un redzēto:

 1. Kādai zivij pateicoties, tika izveidota Pelču zivju audzētava?
 2. Kā var noteikt zivs vecumu?
 3. Cik ilga ir nēģu zvejas sezona?
 4. Kādu zivi kūpinājām brīvdienu mājā “Zvilnis”?
 5. Kā pāvilostnieki dēvē savu molu?

Tie ir tikai daži jautājumi, uz kuriem tevi, dārgo lasītāj, aicinu rast atbildes pašam, apmeklējot gan Pelčus, gan Pāvilostu, kur ir ļoti daudz izzinošu un atpūtas iespēju.

Pēc darba lapu pārbaudes un iegūto punktu saskaitīšanas, kā arī papildu jautājuma uzdošanas, jo diviem skolēniem bija vienādus punktus skaits, tika noteikts šīs dienas uzvarētājs un galvenās balvas ieguvējs. Tai pašā laikā patiesie ieguvēji ir visi šī brauciena dalībnieki, jo ir radīta interese par zivsaimniecības nozari, veidota skolēnu un arī skolotāju izpratne par nozares darbību, tradīcijām, kā arī gūtas daudzas pozitīvas emocijas.

Pasākums notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros.

 

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas nodaļas uzņēmējdarbības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru