Cēsu puses ražotājus iedvesmo jelgavnieku pieredze

GalerijaPrint

LLKC Cēsu nodaļa 12. augustā organizēja pieredzes apmaiņas braucienu „ Mazo ražotāju sadarbības pieredze Jelgavas novadā”. Pasākuma mērķis bija iegūt jaunu pieredzi un motivēt esošos un potenciālos mājražotājus, mazos ražotājus radīt lauksaimniecības produkcijai augstāku pievieto vērtību, jaunas darbavietas lauku teritorijā, veicināt vēsturiskā Cēsu rajona mazo ražotāju sadarbību, atpazīstamību, produkcijas noietu. Interese un atsaucība par Valts Lauku tīkla aktivitāti bija ļoti liela, braucienā piedalījās 44 ražotāji, tika pārstāvēti astoņi novadi no bijušā Cēsu rajona, un grupai pievienojās ražotāji no Olaines un Vecumniekiem novadiem.

Ražotājiem tika dota iespēja apmeklēt septiņus uzņēmumus Jelgavas novadā, visi uzņēmēji ir sabiedriski aktīvi biedrībā „Pārtikas amatnieki”.

Ķiploku pārstrāde SIA „Antek”

Grupu tematiski stilizētā tērpā sagaida uzņēmuma vadītāja un biedrības „Pārtikas amatnieki” valdes locekle Antra Zeiliņa. Galvenais darbības virziens ir ķiploku audzēšana un pārstāde. Te 0,5 ha platībā izaudzētie garšaugi pārtop pulverī, čipsos, grauzdiņos, ledenēs, tiek marinēti ķiploku ziedi un audzēti arī citi dārzeņi, kurus konservējot tiek izmantots ķiploks. Grupai ir iespēja degustēt Antras gatavotos produktus, apskatīt pārstrādes telpu, uzdot jautājumus par ražošanu, realizāciju un sadarbību. Lutinājuši garšas kārpiņas ar SIA „Antek” gardajiem produktiem no bagātīgi klātā galda, sakām paldies par uzņemšanu un dodamies tālāk.

Biedrības „Lielbarons” uzņēmējdarbības attīstība Lielvircavas muižā

Ierodoties Lielvircavas muižā, grupu sagaida muižkunga kundze Elizabete fon Hāga greznā jūgendstila tērpā. Izzinot muižas vēsturi, kura aizsākas 1500. gadā, iepazīstam muižas telpas, kurās šobrīd darbojās arī skola. Interesanti, ka, lai atjaunotu muižu, Zanda Zariņa nodibināja biedrību „Lielbarons” un šobrīd jau ir realizēti vairāki LEADER projekti: muižas telpu remontam, seno tērpu rekonstrukcijai. Muižas viesiem un arī mums ir iespēja uzzināt par 19. gs. ģērbšanās kultūru, biedrība piedāvā arī tērpu nomu un iespēju atgriezties šī laikmeta aktivitātēs.

 Siera ražošana un dārzeņu pārstrāde z/s „Blūdži” un kaņepju pārstrāde z/s „Virši”

Nākamā mūs uzņem zemnieku saimniecība „Blūdži”. Saimniece Ināra Mālkalne min, ka saimniecība darbojas jau no 1993. gada, bet siera un dārzeņu pārstrādi uzsāka 2011. gadā, meklējot risinājumu, lai dēlam Jānim nebūtu jādodas peļņā uz ārzemēm. Šobrīd 12 govju izslaukums tiek pārstrādāts 27 veidu sieros, svētkos pat piens ir jāpiepērk klāt. Realizācijai tiek izmantots biedrības „Pārtikas amatnieki” LEADER projektā iegādātais treileris, produkcija tiek realizēta ne tikai Latvijas tirdziņos, bet nu jau arī Lietuvā, sieri vesti tirgot pat uz Briseli. Šobrīd saimniecība darbu nodrošina ne tikai pašiem, bet no ārzemju peļņas atvilināta arī krustmeita. Izstrādātā zīmola „Mālkanu – gatavots ar mīlestību” produkti tiek piedāvāti garšošanai un to, ka tie ir gardi, apstiprina ne tikai šodienas viesi, bet arī izstādes „Riga Food” iegūtā „Tautas balss” nominācija.

Tas, ka biedrība „Pārtikas amatnieki” prot sadarboties, apstiprina z/s „Virši” saimnieks Uldis Vēvers, kurš Mālkalnu sētā pievienojies cēsinieku sagaidīšanai ar saviem kaņepju pārstrādes produktiem. 15 ha izaudzētie kaņepju riekstiņi pārtop stakā, eļļā, konfektēs, ko arī nogaršojuši dalībnieki iegādā ciemkukulim mājiniekiem.

 

Pārtikas amatnieki, piesaistot ES finansējumu, ir iegādājušies tirdzniecībai trīs treilerus.

Lolitas Duges piparmētru pārstrāde

Pirmie piparmētru stādi saimniecībā tika iestādīti pirms trim gadiem, attīstoties stādījumu platība palielināta līdz 0,3 ha. Šobrīd tiek audzētas 12 šķirņu piparmētras: ananāsu, šokolādes, zemeņu, ingvera, Šveices utt. Apbrīnu izraisa saimnieces radošums. No piparmētrām tiek ražots sīrups, pulveris, cepumi, toniks sejai, ziepes, protams, tiek piedāvātas arī dažādo piparmētru šķirņu tējas. Ar LEADER programmas atbalstu iegādāts aprīkojums: vakuuma  iepakošanas ierīce, žāvēšanas skapis, 100 l katls sīrupa gatavošanai, zemes apstrādes tehnika.

SIA „Svētes maize”

Salīdzinoši jaunais uzņēmums dibināts 2011. gadā, tā dibinātājs ir maizniekmeistars Jānis Dāvids, viņš arī biedrības „Pārtikas amatnieki” dibinātājs. „Svētes maizē” tiek ražota bioloģiski sertificēta maize, konditoreja, saldējums. Visu produkcijas klāstu neesot iespējams sertificēt, jo, piemēram, konditorejas ražošanā pietrūks bioloģiski sertificētu sukāžu. Ceptuve ir unikāla ar to, ka maize tiek cepta malkas krāsnī, viens rupjmaizes kukulis sver 8 kg. Saimnieks Austrijā iegādājies kompaktas dzirnavas, graudu placinātāju, ko izmantot ražošanai. Esot ceptuvē, nepārprotami ir sajūtama cieņpilnā attieksme pret to, ko un kam ražo. Pats saimnieks saka: „ Kārtīgs saimnieks vienmēr sagādās un sadalīs maizi sev un savai ģimenei – bērniem, sievai, vecākiem un vēl kādam. Tās ir mūsu vērtības, par ko mums jārūpējas – par ģimeni un maizi!”

 „Pārtikas amatnieku sēta”

Pieredzes apmaiņas braucienu noslēdzam ar „Pārtikas amatnieku” veikala apmeklējumu Jelgavā. Ideja par vietējo pārtikas ražotāju apvienošanu radās 2011. gada rudenī, kad  LLKC Jelgavas konsultāciju birojā tika īstenots apmācību cikls „Kā uzsākt, kā attīstīt un pārdot mājas apstākļos saražoto produkciju nelielos daudzumos?”. Topošie pārtikas produktu ražotāji secināja, ka, lai sekmīgi apgūtu tirgu, nepieciešams sadarboties. Satiekot vairākus domubiedrus, izveidojās interešu grupa, kas nolēma izveidot biedrību „Pārtikas amatnieki”. Nosaukums simbolizē mazo un vidējo pārtikas ražotāju darbību, kuras pamatā ir tas, ka ražošanas procesā piedalās ģimene, kas saražo vietējas izcelsmes produktus un paši tos piegādā tirgū. Saražotajiem produktiem īpašo vērtību piešķir roku darbs, ko nenodrošina rūpnieciskā ražošana.

Veikaliņš atvērts 2014. gada novembrī, kas ir būtisks solis 2012. gadā dibinātās biedrības attīstībāi. Ar Jelgavas novada domes finansiālo atbalstu atvērtais veikals „Pārtikas amatnieku sēta” apvieno vietējos uzņēmējus, popularizē un realizē ražotāju produkciju arī no tuvākajiem kaimiņu novadiem.

Paužot gandarījumu par Jelgavas novada ražotāju spēju sadarboties un viesmīlīgo uzņemšanu, vēlam veiksmi un attīstību. Īpašs paldies biedrības biedrei un LLKC Jelgavas nodaļas uzņēmējdarbības konsultantei Videgai Vītolai par iepazīstināšanu ar aktīvajiem „Pārtikas amatniekiem”.

Mājupceļā, apkopojot iegūtos iespaidus, brauciena dalībnieki akcentēja:

ü  noteicošais ir personība, spēja aizraut ar ideju un spēja to realizēt;

ü  ļoti vērtīgs un saturīgs pieredzes apmaiņas brauciens;

ü  iegūti jauni kontakti, sadarbības partneri;

ü  prieks, ka nepadodamies lielveikaliem;

ü  patika idejas, kas realizētas, piesaistot projektu līdzekļus;

ü  iegūtas jaunas receptes un pieredze;

ü  ģimene ir svarīgs atbalsts, lai realizētu savas idejas;

ü  rosinoša ir cilvēku uzņēmība un darba spars, kas iedvesmo citus;

ü  prieks par darbīgajiem cilvēkiem, tādus redzot, pašam rodas iedvesma un gribas būt optimistam;

ü  neatlaidība un uzņēmība ir pamats pozitīvam rezultātam;

ü  sapratu, ka daru labu darbu, strādājot savā saimniecībā.

Gandarījums, ka šoreiz pieredzes apmaiņas braucienam tika uzrunāti lauku uzņēmēji, kuri līdz šim nebija piedalījušies Valsts Lauku tīkla aktivitātēs. Pēc brauciena uzņēmēji izteica atzinību un gatavību apmeklēt arī nākamos pasākumus.

 

Evija Atvara,

LLKC Cēsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru