Zanes un Jāņa Miglinieku kombučas stāsts

GalerijaPrint

Īsi pirms LLKC “Laukiem būt!” jubilejas pasākuma Ozolniekos  tikos ar Jēkabpils konsultāciju biroja 2021. gada mācību dalībniekiem un konkursa otrās vietas ieguvējiem kategorijā “Lauksaimniecība un pārstrāde” Zani un Jāni Migliniekiem Daugavas krastā, Krustpils pagasta Prižu Avēnijā, “Daugavlejās”.

Uzsākot mācības, Zane (tolaik Roķe) un Jānis vēlējās iegūt papildus prasmes un zināšanas, lai turpinātu attīstīt savu kombučas ražošanas zīmolu  “Botanical shaman”. 2021. gada maijā Zane jau bija reģistrējusi savu saimniecisko darbību. Mācību noslēgumā Zane un Jānis nolēma startēt konkursā “Laukiem būt!” ar pieteikumu “Kombučas jeb fermentētas tējas produktu ražošana”. No konkursā iesniegtajām 47 biznesa idejām finālā sacentās 18 jauniešu idejas trīs kategorijās. Par iegūto 2. vietu gandarījums gan pašiem dalībniekiem, gan konsultāciju birojam.

Kā viss sākās?

Ideja radās Kanādā, kad Zane un Jānis tur bija brīvprātīgajā darbā. Tur kombuča (Latvijā pazīstama kā tējas sēne) bija ļoti populāra. Atgriežoties Latvijā, radās vēlme pārcelties no Rīgas uz laukiem un uzsākt savu uzņēmējdarbību. Sākumā viņi kombuču gatavoja nelielos apjomos – sev, ģimenei, draugiem, atklāja arvien jaunas garšas, līdz radās doma sākt savu uzņēmējdarbību.Šobrīd abi strādā arī algotu darbu. Zane ir projektu koordinatore, iegūta izglītība audiovizuālajā mediju mākslā, apgūti grafiskā dizaina un sociālo mediju kursi, bioloģiskās lauksaimniecības kursi. Viņas pieredze un izglītība, cita citu papildinot, palīdz rast radošu risinājumu no dabiskām izejvielām radīt dabisku, garšīgu, veselīgu produktu. Savukārt Jānis darbojas Jēkabpils vēstures muzejā kā izstāžu kurators. Jau izsenis aizrāvies ar vīna gatavošanu mājās. Patlaban savu pieredzi liek lietā arī kombučas ražošanā. Papildu zināšanas abi ieguvuši arī 2021. gada starptautiskajā kombučas seminārā. Kombuča ir dabīgi fermentēts tējas dzēriens, kurā saglabājas labvēlīgie mikroorganismi, un procesa laikā rodas dažādas vērtīgas vielas. Tā ir bagata ar dažādām probiotiskajām baktērijām, kas nepieciešamas, lai uzlabotu zarna trakta darbību, imunitāti, mikrofloru un cīnītos ar vīrusiem Ražošanas procesā izmantotas bioloģiskās izejvielas – z/s “Kurmīši” tējas. “Botanical shaman” kombuča šobrīd tiek piedāvāta 330 ml stikla pudelēs, kā arī tirdziņos to var iegādāties no izlejamās stacijas – tieši glāzē. Nākotnē plānots arī lielāks iepakojums svētkiem un ģimenēm.

Kā notiek ražošana?

Process sākas ar tējas pagatavošanu, kurai tiek pievienots cukurs. Pēc tam apmēram 10 dienas speciālos traukos notiek fermentācija.  To nodrošina simbiotiska raugu un baktēriju kultūra (skobija), kuras baro viena otru. Tad dzēriens tiek saliets kegos kopā ar pievienoto sulu, kur to atdzesē, pēc tam kopā ar CO2 sapilda pudelēs, aizkorķē un uzliek etiķetes.

Šobrīd tiek ražoti četri kombučas veidi:

Vīgriežu, kliņģerīšu & cidoniju kombuča,

Klasiskā ābolu kombuča [melnā & zaļā tēja],

Piparmētru, melisas un nātru kombuča,

Pelašķu, pūķgalves un aroniju kombuča.

Kā arī pavasarī tiek piedāvāta īpašā sezonas garša: bērzu sulas & upeņu lapu tējas kombuča.

Ko Zane un Jānis dara un kā veicas šobrīd?

Stāsta Zane: “Pateicoties apstiprinātajam LEADER projektam un “Laukiem būt!” konkursā iegūtajai balvai, ir iegādātas jaunas ierīces un aprīkojums, lai varētu palielināt ražošanas jaudu un apjomus. Šobrīd ir sadarbība ar vairāk nekā 20 veikaliem un kafejnīcām, kur saražotā kombuča tiek pārdota. Lielākoties tās ir vietas Rīgā. Vēl nepieciešams piestrādāt pie mārketinga, lai par mūsu kombuču uzzin arvien vairāk cilvēku.”

Kanādā radusies ideja un no turienes atvestais pirmais kombučas skobijs (baktēriju un rauga kultūra) ir “izaudzis”, tomēr joprojām attīstītās, iegūst jaunas garšas. Zane un Jānis turpina pilnveidot savu uzņēmumu.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto A. Putka
2-5. Foto no Zanes un Jāņa arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru