Ausekļu dzirnavas aicina uz Sējas svētkiem 11. maijā

Datums: 
11. Maijs, 2024
Reģions: 
Vieta: 
Ausekļu dzirnavas

Ausekļu dzirnavas aicina uz Sējas svētkiem 11. maijā

Bauskas novada Bārbeles pagasta Ausekļu dzirnavu muzejs aicina uz tradicionālajiem “Sējas svētkiem”, kas norisināsies 11. maijā no plkst. 11.00 visas dienas garumā. Dzirnavu saime jau gatavojas demonstrēšanai. Katrā Ausekļu dzirnavu sētas ēkā ir izvietoti un būs apskatāmi arī jauni eksponāti.

Pasākums tiek rīkots, lai iepazīstinātu ar dažādiem amatiem un prasmēm, kā arī radītu interesi, izpratni un sabiedrības līdzdalību Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā.

Visas dienas garumā no plkst. 11 ar svinīgu svētku atklāšanu norisināsies seno darbu darīšana. Senie traktori, mehānismi un darbarīki tiks demonstrēti izmēģinājumu laukā un dzirnavu sētā. Viesi varēs līdzdarboties sēšanas, stādīšanas un citos darbos. Dzirnavu muzeja ēkās sāksies rosība un apmeklētāji varēs līdzdarboties dažādu darbu norisē. Blakus pirts ēkai tiks mazgāta veļa pēc senajām tradīcijām. Smēdē savu arodu rādīs kalējs, klētī rosīsies tautas lietišķās mākslas amatnieces, pie klēts - koka amatnieki ļaus ielūkoties un piedalīties koka apstrādē. Seno laiku gaterī tiks demonstrēts baļķa zāģēšanas process ar tvaika mašīnas spēku. Ūdensdzirnavu mājā – ūdens spēks griezīs miltu, grūbu un putraimu gaņģus. Pie Ratu šķūņa tiks demonstrēts jumta dēlīšu plēšanas un zāģēšanas process.

No muzeja krājumiem vējdzirnavu ēkā tiks eksponēta, iespējams, lielākā sērkociņu izstāde Latvijā, atgādinot par divām, nu jau vēsturiskajām sērkociņu fabrikām Latvijā – Liepājas “Baltiju” un Rīgas “Komētu”.

Šogad svētku īpašie viesi būs Vienkoču parka koka amatnieki no Līgatnes, kuri dzirnavu sētā demonstrēs “pumpenieku amatu” – izgatavos koka caurules aku ierīkošanai un sniegs konsultācijas arī par citiem koka amatniecības darbiem.

Lielajā 300 litru katlā saimnieces vārīs tradicionālo putraimu putru, kas ir iecienīts pasākuma mielasts.

Svētkus pie Trīnes klētiņas ieskandinās lustīgā kapela “AMMA” no Balvu novada Briežuciema, kuri koncertē un piedalās dažādos pasākumos Latvijā un ārpus tās, kā arī Dziesmu un deju svētkos Rīgā. Dejos vidējās paaudzes deju kolektīvs “Mēmele” (Bauskas Kultūras centrs), jauniešu deju kolektīvs “Rakari” (Bārbeles tautas nams). Muzicēs Albīns Baļčūns ar draugiem.

Būs arī izbraukumi zirga mugurā, laivošana Iecavas upē, atrakcijas bērniem un amatniecības darbu tirdziņš.

Aicinām ikvienu seno amatu pratēju, amatnieku un citus interesentus 11. maijā svētku dalībnieku pulkā. Amatniekiem un mājražotājiem pieteikties līdz 2024. gada 30. aprīlim pa tālr. 29197412.

SVĒTKU PROGRAMMA

Plkst. 11 – svinīga svētku atklāšana,

no plkst. 11.30 – senās tehnikas un instrumentu demonstrējumi:

zemes pirmssējas sagatavošana ar tehniku un zemkopja darba rīkiem;
saulespuķu, labības un zālāju sēšana ar sētuvi un dažādu veidu sējmašīnām;
kartupeļu stādīšana, kukurūzas sēšana;
jumta dēlīšu zāģēšana ar seno motoru spēku un dēlīšu zāģi, jumta skaidu plēšana;
graudu malšana, grūbu un putraimu gatavošana ūdens dzirnavās;
baļķu zāģēšana - seno laiku gaterī ar tvaika dampja spēku;
malkas zāģēšana ar rokas zāģiem un motorzāģiem;
koka apstrāde, pumpenieku darbi – koka cauruļu urbšana.

AMATNIECĪBAS DARBI: grozu pīšana, baļķu grebšana, metāla kalšana, aušana, dzijas vērpšana, dzijas krāsošana, adīšana, lubiņu plēšana, māla podu veidošana u. c.

MĀJSAIMNIECĪBAS DARBI: pīrāgu cepšana, sviesta kulšana, veļas mazgāšana, veļas gludināšana, graudu malšana ar rokas un ūdens dzirnavām, malkas zāģēšana ar rokas zāģiem u. c.

Ieeja svētkos – par maksu!

Paldies atbalstītājiem: Bauskas novada dome, Vecumnieku apvienības pārvalde, Kanoenoma.lv, ZS “Silavēji”.

Kontaktinformācija: 
Tālr.: +371 26396878 ; +371 29197412 E pasts: ausekludzirnavas@gmail.com
Reģions filtram: