Izstrādā autonomu robotizētu platformu “Latvijas iDārzs”

Dārzu sezona tuvojas noslēgumam, bet Bulduru Dārzkopības vidusskolā projektā “Autonoma robotizēta platforma Latvijas iDārzs ilgtspējīgai stādaudzēšanas nozares attīstībai” vasarā uzsāktie darbi turpinās pilnā sparā. Projekts uzsākts maija beigās, tāpēc, lai arī gribētos uzreiz ķerties pie zemes darbiem, tomēr vispirms bija jāveic pamatīgi plānošanas un izpētes darbi.

Paralēli darbi notiek divos virzienos: Latvijas Lauksaimniecības universitātes Tehniskās fakultātes un Rīgas Tehniskās universitātes Ģeomātikas un mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras kopīgi veic darbu pie robota izstrādes, kura uzdevums būs noteikt augu attīstību, fizioloģiskās pārmaiņas, identificēt patogēnu parādīšanos. Lai izzinātu pasaules pieredzi šajā jomā, patiesi veiksmīgs izdevās pieredzes apmaiņas brauciens uz Nīderlandi, kur iepazinām Vageningenas universitātes zinātnieku sasniegto dārzkopības robotu jomā, piemēram,  aparātus, kas patstāvīgi dārzā var apgriezt krūmus un izgriezt liekos rožu zarus vai novākt siltumnīcā paprikas ražu. Augu fenoloģisko izmaiņu noteikšanā par perspektīvāko instrumentu novērtējām sensoru komplektu, kas augu vienlaicīgi  skenē ar lāzera staru, nosakot tā apjomu, pārmaiņas lapu leņķī, kā arī veic fotogrāfijas, nosakot atstarotos sarkanos, zaļos, zilos krāsu spektra viļņus, kā arī infrasarkano starojumu. Šie parametri ļauj iegūt auga attēlu digitāla, telpiska punktu mākoņa formā, lai tālāk informāciju par izmaiņām apkopotu datu bāzē, kuras informāciju varēs izmantot Latvijas stādaudzētavās un dārzos.

Otrs ne mazāk svarīgs un krietni apjomīgāks darbs ir parauglaukumu izveide, kuros būtu augiem optimāli augšanas apstākļi, piemērots mitruma režīms un augsnes sastāvs. Bulduru dobēs tiek nomainīta un  ielabota augsne, dobju izkārtojums. Pateicoties Latvijas Universitātes Botāniskā dārza, SIA “Galantus” un Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ainavu arhitektūras katedras speciālistiem, tiek plānots, lai būtu pētījumam atbilstošs atkārtojumu skaits, lai robots varētu efektīvi pārvietoties, piemērojoties dažādiem celiņu seguma veidiem. Patlaban  plānotās parauglaukumu izkārtojuma aprises jau sāk iezīmēties dabā un gatavojamies, lai pavasarī varētu sākt stādīt augus, kas šobrīd gaida savu kārtu pierakumu laukumā. Ainavu arhitektiem ziemā būs atbildīgs uzdevums atrast katram augam vispiemērotāko vietu pēc augšanas prasībām, lai varētu veikt pētniecisko darbu, un vizuāli parauglaukumi būtu skaisti.

Bulduru Dārzkopības vidusskola dekoratīvo augu stādījumi vienmēr ir bijuši slaveni ar savu daudzveidību un krāšņumu. Jaunais projekts ļaus skolas audzēkņiem, dārzniekiem un visiem dārzu kopējiem priecāties par ziedu skaistumu un apgūt jaunas zināšanas un audzēšanas tehnoloģijas.

Projekts “Autonoma robotizēta platforma Latvijas iDārzs ilgtspējīgai stādaudzēšanas nozares attīstībai” tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.- 2020. gadam pasākuma „Sadarbība” 16.1.apakšpasākuma “Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības lauksaimniecības ražīgumam un ilgtspējai lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projekta īstenošanai” ietvaros.

Informāciju sagatavoja: 

Anta Sparinska,

projekta “Autonoma robotizēta platforma Latvijas iDārzs ilgtspējīgai stādaudzēšanas nozares attīstībai” vadītāja

Pievienot komentāru