EK veicinās tirdzniecību, bet palīdzību zemniekiem nesniegs

Krievijas embargo dēļ Eiropas Savienības lauksaimniecības sektors zaudējis kopumā 5,2 miljardus eiro, taču, pateicoties intensīvam atbalstam un jauniem tirgiem, atgūti jau 6,8 miljardi, kā arī pastāv labas izredzes tirgu apgūšanai jaunos reģionos, tā intervijā aģentūrai LETA sacīja Eiropas lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans.

Fils Hogans norādīja, ka, ņemot vērā migrācijas un bēgļu krīzi, Latvijas lauksaimniekiem līdzās jau piešķirtajam ārkārtas atbalstam papildu finansējums nav gaidāms, tomēr tā vietā ražotāji var rēķināties ar plašām produkcijas popularizēšanas iespējām dažādās tirdzniecības misijās.

Jautāts, vai Latvija drīzumā varētu saņemt vēl papildu finansējumu piena un cūkkopības nozarei, viņš atbildēja noliedzoši. “Jūs jau esat ieguvuši lielāko pieaugumu, salīdzinot vairākus kritērijus un ņemot vērā arī Baltijas valstu situāciju. Saprotiet, mums nav neierobežotu finanšu resursu, jo ES pašlaik risina arī migrācijas un bēgļu krīzi. Jau tagad ir piešķirti ievērojami finanšu resursi, lai risinātu pašreizējās tirgū esošās problēmas. Jāatzīst, ka mums ir problēma ar naudas plūsmām, kas ir jārisina, tāpat dalībvalstīm esam atļāvuši izmaksāt tiešmaksājumu avansu ātrāk, nekā ierasts. Neskatoties uz to visu, jāturpina darbs pie produktu uzglabāšanas un popularizēšanas, kam jau tagad ir piešķirti 30 miljoni eiro,” sacīja F. Hogans.

Tāpat viņš norādīja, ka personīgi uzņemsies atbildību par vairākām tirdzniecības misijām ES, tostarp Baltijas reģionā, ražotu produktu popularizēšanai jaunos tirgos. “Noteikti jāpiemin gaidāmās tirdzniecības misijas. Nākamā gada pirmajos sešos mēnešos došos uz Meksiku, Kolumbiju, Kazahstānu, Ķīnu un Japānu, lai uzlabotu mūsu brīvo tirdzniecību un rastu jaunas tirgu iespējas ES produktiem. Tās visas būs uz biznesu orientētas misijas,” sacīja komisārs.

Viņš arī akcentēja, ka ES pārtikas produkcijai ir plašas iespējas ilgtermiņā, pateicoties konkurētspējai un izredzēm, attīstīt jaunus tirgus Tālajos Austrumos. “Varam prognozēt, ka nākamo 20 gadu laikā vidusslānis šajā reģionā pieaugs par vairākiem miljoniem cilvēku, un situācija ir jāizmanto. Stingri iestājos par tirdzniecības iespēju paplašināšanu un esmu pilnīgi pārliecināts, ka mums izdosies popularizēt mūsu produktus,” rezumēja F. Hogans.

Komisārs Fils Hogans vizītes laikā Rīgā arī atzina, – lai izkļūtu no sarežģītās situācijas piensaimniecībā, Latvijas zemniekiem vēl aktīvāk jāizmanto Eiropas fondu un Eiropas Investīciju bankas sniegtās iespējas, veidojot kopīgus attīstības projektus ar reģiona dalībvalstīm.

Pēc COPA–COGECA ekspertu atskaitēm, Eiropas Komisijas un ziņu aģentūras LETA materiāliem sagatavoja Iveta Tomsone

 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.