Nelabvēlīgie laikapstākļi ražas prognozes nemaina

Saskaņā ar EK lauksaimniecības resursu uzraudzības ziņojuma JRC MARS Bulletin augusta numuru pārskata periodā no 1. jūlija līdz 13. augustam ārkārtēji laikapstākļi ietekmēja kultūraugus daudzviet Eiropā.

ES līmenī kopējās ražas prognozes nelabvēlīgie laikapstākļi nav būtiski ietekmējuši, izņemot saulespuķu ražas prognozi, kas tika pārskatīta uz augšu, galvenokārt tāpēc, ka Spānijā un Francijā bija labāki apstākļi nekā gaidīts, kas kompensēja slikto ražu Bulgārijā.

Lietus apgrūtināja ražas novākšanu ziemeļos. Biežas lietusgāzes daudzās Eiropas ziemeļrietumu, centrālās un ziemeļu daļās bija labvēlīgas vasarāju labībai, bet aizkavēja ziemāju un pavasara ražas novākšanu. Visnopietnāk cietuši Francijas ziemeļrietumi, Beniluksa valstis un liela daļa Vācijas. Paredzams, ka negatīvā ietekme galvenokārt attieksies uz graudu kvalitāti.

Karstie un/vai sausie apstākļi ietekmēja vasaras kultūras dienvidos. Karstuma viļņi un sausāki  nekā parasti apstākļi īpaši ietekmēja vasarājus Bulgārijā, Rumānijas dienvidos un austrumos, Čehijā un Polijas vidienē. Ibērijas pussalā arī labība tika ietekmēta, taču mazāk, nekā gaidīts iepriekš, jo karstums nesasniedza ārkārtēju līmeni, kā tas bija pagājušajā gadā.

Lietus nodarīja postījumus dienvidu centrālajos reģionos. Lietusgāzes un lokāli, bet neskaitāmi pērkona negaisi un krusa nodarīja būtisku kaitējumu labībai Itālijas ziemeļos, Slovēnijā un Horvātijā. Slovēnijā lietusgāzes augusta sākumā izraisīja plūdus un plašus postījumus lauksaimniecības zemēm.

 

Bilde: https://joint-research-centre.ec.europa.eu/jrc-news-and-updates/little-change-mediocre-eu-crop-yield-outlook-2023-08-21_en

Laikapstākļu ietekme uz graudaugu ražām, līdz 13. augustam

Zaļās svītras – ietekme uz ziemājiem un pavasara kultūraugiem

Dzeltenie punkti – ietekme uz vasaras kultūraugiem

Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.