Vērtē situāciju cūkgaļas tirgū

ES cūkgaļas tirgū zemākais cenu līmenis bija ap gadumiju, taču cenu pieaugums ir ļoti neliels un audzētājiem ir bažas, ka turpmāk tas būtiski neaugs. Cūkgaļas tirgus situācija vērtēta COPA-COGECA darba grupā „Cūkgaļa”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes eksperte Dzintra Lejniece.

Eksperte norāda, ka situācija Latvijas cūku audzētājiem ir smaga. Sivēnmāšu skaits no pērnā gada 1. jūlija līdz šā gada 1. janvārim ir samazinājies par 9,6%, ko ietekmējusi gan zemā cena gaļas tirgū, gan tirgus traucējumi Āfrikas cūku mēra skartajās zonās.

ES 28 dalībvalstis saražo 22,3 miljonus tonnu cūkgaļas katru gadu ar aptuveno pašpietiekamības likmi 110%. Aptuveni 10% no kopējās produkcijas tiek eksportēti. Ķīna, kas ir viens no perspektīvajiem tirgiem, vērtē katru ES gaļas ražotāju individuāli un tātad licenci izsniedz katrai konkrētai fermai. Aizvadītā gada beigās cūkgaļas cena ES sasniedza kritisko atzīmi, kas ievērojami ietekmēja cūkgaļas ražotāju peļņu, liekot dažiem pārtraukt uzņēmējdarbību šajā nozarē. Šī tendence turpinājās arī 2015. gada janvārī un, lai gan pēdējo nedēļu laikā cena ir stabilizējusies un tiek novērota niecīga pieauguma tendence, nav skaidrs, vai šī tendence būs ilgstoša. Atbalsts privātai glabāšana nav devis cerēto rezultātu, cenas kāpj ļoti lēni un nav zināms, kas būs pēc tam, kad privātajā glabāšanā uzkrātā gaļa atgriezīsies tirgū. Privātajā uzglabāšanā ielikti 58 tūkstoši tonnu gaļas. Tā tiks atgriezta tirgū, sākot ar jūliju.

Pēc COPA-COGECA ekspertu atskaitēm sagatavoja

Iveta Tomsone,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

UZZIŅA

  • COPA-COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimnieku organizācija ES dalībvalstu lauksaimnieku pārstāvjiem komunikācijā ar lauksaimniecības politikas veidotāju EK un citām starptautiskām institūcijām. COPA dibināta 1958. gadā, COGECA dibināta 1959. gadā, un no 1962. gada abas organizācijas strādā apvienoti.
  • COPA ir pārstāvētas 60 ES dalībvalstu lauksaimnieku NVO, un 36 partnerorganizācijas no Eiropas valstīm kā Islande, Norvēģija, Šveice.
  • COGECA pārstāv 38 lauksaimnieku nevalstiskās kooperatīvu organizācijas no ES dalībvalstīm, un partnerorganizācijas no Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm.
  • COPA-COGECA biedru organizāciju intereses tiek aizstāvētas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā. 
COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.