Cūkgaļai meklēs jaunus tirgus

ES valstīs cūkgaļas cena šī gada sākumā nedaudz pakāpusies un līdz rudenim paredzama turpmāka situācijas uzlabošanās, taču tās joprojām ir ļoti zemas, liekot aktīvāk meklēt jaunus noieta tirgus. Par to spriests COPA–COGECA un EK darba grupā ”Cūkgaļa”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāve Dzintra Lejniece.

Darba grupā secināts, ka tirgū cūkgaļas cenas nedaudz pakāpušās, bet ne pietiekoši, lai segtu zaudējumus, kas radušies pēc Krievijas embargo ieviešanas, turklāt ekstremāli zemas cenas ir arī eksportā. Visām cūkgaļas kategorijām cena salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājusies par aptuveni 13%. Pašlaik E klases cūkgaļas cena ir aptuveni 124,5 eiro/100 kg. Šī ir vēsturiski zemākā cena pēdējo 11 gadu laikā. Sivēnu cena vairāk nekā gadu arī samazinājās par aptuveni 6%, un ir apmēram 40 eiro/gab. Zemākās cenas ir Beļģijā, Rumānijā un Nīderlandē, augstākās – Lielbritānijā, Zviedrijā un Maltā. Prognozēts, ka E klases cūkgaļai cena šī gada trešajā ceturksnī ES pieaugs līdz 143 eiro/100 kg un pēc tam samazināsies. Jāatzīmē, ka barības izmaksas arī samazinājušās.

Cūku populācija ES ir aptuveni 150 miljoni, no tām aptuveni 12,5 miljoni ir sivēnmātes. Pērn salīdzinājumā ar 2014. gadu cūku skaits pieauga par aptuveni 0,4%, taču decembrī atnešanās samazinājās par aptuveni 6%, un kopumā sivēnmāšu skaits sarucis par aptuveni 2%. Pagājušajā gadā kaušanas apjomi ES palielinājās par 2,6%. Šobrīd samazinājies grūsno sivēnmāšu skaits un pirmā metiena sivēnmāšu skaits.

Tā kā situācija cūkgaļas nozarē joprojām ir sarežģīta, pieņemts lēmums deleģēt cūkgaļas darba grupas priekšsēdētāju Antonio Tavaresu sociālā dialoga sēdē EK ziņot par to un rosināt EK rīkoties. Konkrēti – nepieciešams atgūt piekļuvi Krievijas tirgum, jo šis ir faktiski vienīgais noieta tirgus tādiem produktiem kā speķis un iekšējie tauki. Tāpat EK, meklējot alternatīvus tirgus, jānodrošina tirdzniecības šķēršļu novēršana, lai EK ražotāji tajos var līdzvērtīgi konkurēt.

Ziņas sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.