Aitu un kazu gaļas tirgū – stabilitāte

Aitu audzēšana un jēra gaļas tirgus Eiropā un pasaulē ir salīdzinoši stabils, ar nelielu pieaugumu, secināts Eiropas Komisijas (EK) prognozēšanas darba grupā “Aitas un kazas”, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Kaspars Kļaviņš.

EK jaunākajā tirgus pētījumā secināts, ka ES dalībvalstis saražo vairāk nekā 800 000 t aitas gaļas. ES aitas gaļu importē vairāk nekā 210 000 t gadā, un šis apjoms salīdzinājumā ar 2015. gadu ir nebūtiski pieaudzis, bet eksportēts tiek vairāk nekā 60 000 t gadā. Galvenais jēra gaļas piegādātājs Eiropai ir Jaunzēlande, no kurienes ieved vairāk nekā 85% no importa jēra gaļas. ES galvenās eksporta valstis, ieskaitot dzīvo jēru tirdzniecību gaļai, ir Lībija un Jordānija. EK prognozē, ka Lībijas tirgus varētu samazināties, tās vietā nākot Izraēlai.

Jēra liemeņa cenas ES dalībvalstīs ir salīdzinoši stabilas, gada griezumā tās svārstās no 4,70–5,30 eiro/kg, augstākās cenas ir Francijā, zemākās  –  Rumānijā. Kopumā pašlaik tās ir nedaudz zemākas salīdzinājumā ar pagājušo gadu, arī gada vidējā cena tiek plānota zemāka nekā 2015. gadā. Jaunzēlandes jēra liemeņa cena Eiropas tirgū ir 3,20–3,70 eiro/kg, bet jāņem vērā, ka daļa no importa ir atsevišķi liemeņa gabali. Lielākie jēra gaļas eksportētāji pasaulē ir Austrālija un Jaunzēlande, – katra vairāk nekā 300 000 t, lielākie importētāji ir Ķīna ar Honkongu.

Aitu skaits dalībvalstīs nedaudz pieaug. Kopā ES audzē vairāk nekā 91 miljonu aitas, tajā skaitā Apvienotajā Karalistē 23 milj. Šogad EK prognozē aitu skaita pieaugumu par 1%, un arī saražotās gaļas apjoma kāpumu par šādu pašu apjomu. Nākamgad krasas svārstības netiek prognozētas.

Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.