Bioefektīvas dzīvnieku pārtikas izstrāde bioloģiskām saimniecībām

 Bioloģiskā dzīvnieku pārtika parasti atbilst bioloģiskās lauksaimniecības principiem - bez ķimikālijām, antibiotikām, konservantiem (E-vielām), ĢMO, augšanas stimulatoriem utt. Dzīvnieku pārtikas konversija un metaboliskie procesi parasti ir cieši saistīti ar barības vērtību un ķīmisko sastāvu, tādēļ jebkuru organismu jānodrošina ar visām nepieciešamajām barības vielām optimālā daudzumā un proporcijās. Turklāt, pilnvērtīgai dzīvnieku barībai ļoti būtisks ir uzglabāšanas termiņš. Tādēļ bioefektīvas dzīvnieku pārtikas izstrāde bez liela “ķīmijas” daudzuma ir aktuāls un praktisks jautājums visām bioloģiskajām saimniecībām, ieskaitot liellopu, aitu un putnkopju.

Priežu un egļu skuju ķīmiskajā sastāvā ir daudz bioloģiski aktīvu vielu, tām piemīt baktericīdas un pretvīrusu īpašības, imūnmodelējošās, antioksidatīvās funkcijas, tas satur vairākus vitamīnus un provitamīnus (C, B1, B2, K, P u.c.), ēteriskās eļļas, sveķus, minerālsāļus, cieti utt.

 

Projekta iesniedzējs: SIA BF-ESSE, Rīgas Stradiņu universitāte, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR", Veides Agra zemnieku saimniecība "LIEPAS", SIA Sēļu zeme, Vaidavas pagasta zemnieku saimniecība "Skujas", SIA "ZAĻAIS KURSS”.

 

Projekta īstenošanas laiks: no 2019.gada 1.maija līdz 2021.gada septembrim

 

Projekta mērķis

Projektā paredzēts izstrādāt jaunus bioefektīvus dzīvnieku pārtikas produktus (paraugus), izmantojot barības pamatsubstances (klijas, ogļhidrāti, mikroelementi u.c.), pievienojot skuju biezo ekstraktu un citas naturālas vielas vai to ekstraktus. Sistemātiski kontrolējot sastāvdaļas, izpētīt uzglabāšanas iespējas.

Projekta īstenošanas laikā tiks atlasīti labākie paraugi, noformēta ražošanas tehniskā dokumentācija. Zinātniekiem būs pieejamas atskaites no zemniekiem par eksperimentālas pārtikas lietošanu, kas var tikt izmantoti arī citiem pētniecības mērķiem. Inovatīvs, bioefektīvs dzīvnieku pārtikas produkts var uzlabot ekonomiskos rādītājus bioloģiskās lauksaimniecības nozarē un attīstīt bioloģisko saimniecību ne

tikai Latvijas robežās, bet arī Eiropas Savienības mērogā. Pēc inovatīva bioloģiskā dzīvnieku pārtikas produkta izstrādes jebkura bioloģiskā saimniecība varēs izgatavot un lietot šo produktu.

 

Projekta kopējās izmaksas: 97493,00 eiro

 

Projekta kontaktpersona:

Dr.med.Juris Rubens, juris_rubens@inbox.lv