| Svētais Meinards – pirmais Latvijas bīskaps |
|
|
| Trešdiena, 14 Decembris 2011 |
|
Ikšķile ir vieta, kur sākusies Latvijas vēsture. Tā atrodas Daugavas labajā krastā, 28 kilometrus no Rīgas centra. Ikšķiles novads platības ziņā ir viens no mazākajiem Latvijā, bet, apzinot savu kultūrvēsturi, top garā arvien bagātāks. Daugavā uz salas atrodas pirmās mūra baznīcas – katedrāles drupas. Šo baznīcu bīskaps Meinards veltīja Vissvētākajai Jaunavai Marijai, un to pēc viņa iniciatīvas uzcēla Gotlandes salas (Zviedrija) mūrnieki. Katedrāle un mazā pils, no kurām šodien saglabājušās tikai drupas, bija pirmās mūra celtnes Baltijas valstīs.
Rīga un Ikšķile bīskapa Meinarda laikā bija tirdzniecības centri, ko pārsvarā apdzīvoja līvi, tagad saukti par lībiešiem. Svētā Meinarda un vēlāk bīskapa evaņģēliskās darbības galvenā vieta bija Ikšķile. Pateicoties Meinardam, tika nodibināta baznīca, 1186. – 1188. gadā – Ikšķiles diecēze, bet 1254. gadā – Rīgas arhidiecēzes Metropolija. Meinarda laikā kristīgo ticību pieņēmis arī Turaidas virsaitis Kaupo. Bīskapa autoritāte arvien vairāk pieauga. To apstiprina „Atskaņu hronikas" stāsti par Meinarda brīnumdarbiem. Tas liecina, ka nostāsti par Meinardu, kurš pēc nāves tika izsludināts par svēto, bija dzirdami vēl 100 gadus pēc viņa dzīvošanas. Svētais Meinards mirst 1196. gada 14. augustā un tiek apglabāts Ikšķiles baznīcā pie altāra. Vēlāk, 14. gadsimtā, Meinarda mirstīgās atliekas pārapbedīja Rīgas Doma baznīcā, kur sienas nišā atrodas vēl tagad.
Sākot ar 2000. gadu, Ikšķilē, Svētā Meinarda salā, ik gadu notiek svētās mises, kurās piedalās daudz cilvēku ne tikai no tuvējām pilsētām, bet arī bīskapi, garīdznieki un ticīgie no kaimiņu zemēm. Ar katru gadu interese par Svētā Meinarda salu un Svēto Meinardu kļūst lielāka. Svētā Meinarda misija, kas saistījās ar 12. gadsimtu, spēj iedvesmot arī mūs, kas dzīvojam 21. gadsimtā.
Godinot Svētā Meinarda piemiņu, bija radusies iecere par pieminekļa izveidošanu. Pateicoties tās iniciatoriem kardinālam Pujātam un prāvestam Bojāram, kā arī sponsoram Jurim Savickim, tēlniekam Viktoram Suškēvičam, Ikšķiles domei un visiem pārējiem, kuri piedalījās pieminekļa tapšanas un uzstādīšanas darbos, tika izveidota Svētā Meinarda skulptūra, kuras augstums kopā ar postamentu, ir 7,5 metri.
Ikšķilē 2010. gada 24. septembra saulainā pēcpusdienā tika iesvētīts piemineklis Latvijas pirmajam apustulim – Svētajam Bīskapam Meinardam. Šajā vēsturiskajā brīdī piedalījās Ikšķiles ļaudis, kā arī ciemiņi no tuvākām un tālākām Latvijas vietām, vairāki priesteri, klostera māsas, politiķi, viesi no Polijas un Lietuvas. Profesors Jānis Stradiņš atzīmēja Meinarda kā civilizācijas nesēja lomu – viņa darbības rezultātā radās arī mūra celtniecība, baznīcas rituāli un kora dziesmas. Meinarda piemineklis turpmākām mūsu paaudzēm vēstīs par Latvijas vēsturi. Tas ir viens no retajiem pieminekļiem Eiropā, kas celts par godu izcilam garīdzniekam.
Dzidra Dombrovska, Ikšķiles novada Lauku attīstības speciāliste |














Komentāri
Paldies autoram par rakstu.