Užavas un Tārgales skolēni gūst jaunu pieredzi Pāvilostā

GalerijaPrint

Ventspils novada Tārgales un Užavas pamatskolu 28 skolēni  24. maijā devās uz Pāvilostu pieredzes braucienā.

Pirmā vieta, kuru apmeklējām Pāvilostā, bija IK “Zvilnis”. Saimnieks Dzintars Zamarītis mūs gaidīja, rosoties ap šārīta lomu, kuru bija iegādājies no vietējiem zvejniekiem, jo pats jūrā zvejot vairs neiet, bet nodarbojas tikkai ar zivju kūpināšanu un šo arodu par savu sauc jau 15 gadus. Jaunākie skolēni uzreiz ar interesi piekrita Dzintara uzaicinājumam piebiedroties zivju savēršanai, un darbs padevās gana raiti. Darbojoties ar zivīm, Dzintars stāstīja par zivju kūpināšanas pamatprincipiem, kas jāievēro, lai viss noritētu veiksmīgi un, atverot kūpinātavu, būtu mazāk nepatīkamu pārsteigumu, bet pavisam to izslēgt neizdodoties. Kad kūpināmās zivis ir jau apžāvētas un kūpinātavai tiek uzlikts jumts, mēs dodamies tālāk, bet Zamarīša kungs paliek darbojoties vēl apmēram pusotru līdz divas stundas, kamēr skolēni iepazīsies ar novadpētniecības muzeja vērtībām un ostas darbību.

Pāvilostas novadpētniecības muzeja vadītāja  Irina Kurčanova mūs sagaida jau pagalmā un vedina iepazīties ar muzeja ekspozīciju, kas ir gana plaša. Muzeja krājumos glabājas ap 10 000 dažādu senu darbarīku un sadzīves priekšmetu. Skolēni ar interesi klausījās muzeja vadītājas stāstījumā un pētīja vēstures liecības. Neizpalika arī praktiska darbošanās – tīklu lāpīšana un jūrnieku mezglu siešana.

Laivu mājā, kura celta kā glābšanas stacija, ir izvietoti dažādi ar zvejniecību saistīti eksponāti. Šeit redzams  iespaidīga izmēra murds, ar kuru savulaik zvejnieki zvejojuši nēģus.

Laivu mājā Irina skolēniem ierādīja, kā uztīt diegu uz saivas un kā  ar to salāpīt zvejas tīklu. Skatoties process šķita gana sarežģīts, bet dažām meitenēm tas padevās  itin veikli.

Noslēgumā skolēni salocīja papīra kuģīšus un ielaida tos  Sakas upē, lai peld uz jūru.

Pasākuma laikā iepazināmies ar Pāvilostas ostas darbību. Redzējām, kā zvejnieki, kuri no rīta bija devušies zvejā, no tīkliem lasa jūras grunduļus, lai  tos vestu uz Liepāju un nodotu eksportam. Skolēni ar interesi vēroja zvejnieku ikdienas darbu un droši uzdeva viņiem dažādus jautājumus.

Pēc muzeja un ostas apskates devāmies atpakaļ pie Dzintara, lai novērtētu kopīgā darba rezultātus. Atverot kūpinātavu, visu apkārtni piepildīja patīkama, apetīti rosinoša  kūpinātu zivju smarža, un saimnieks aicināja ķerties pie zivju degustēšanas. Lai arī daļa bērnu atteicās no tikko karsti kūpināto zivju ēšanas, lielākais vairums nebija īpaši jāskubina un labprāt baudīja gardās zivis.

Pēc pusdienu ieturēšanas Pāvilostas skolā, bērniem bija iespēja apskatīt Pāvilostas pelēko kāpu un izmēģināt tur uzstādītās atrakcijas. Pēc neilgām fiziskām aktivitātēm devāmies atceļā, lai apmeklētu vēl vienu apskates objekts – Vētru muzeju Jūrkalnē.

Vētru muzeja Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcija ir iekārtota Jūrkalnes tautas nama otrajā stāvā un izveidota kā nogrimis burinieks. Iespaidu papildina skaņu efekti un video. Muzeja eksponāti ir atrasti tepat Kurzemes jūrmalā vai izcelti no jūras dzelmes.

Muzejā ir izstādīti arī eksponāti no slavenā tvaikoņa “Saratova”, uz kura savulaik, pēc Aprīļa puča, 1919. gadā atradās Latvijas Pagaidu valdība. 1923. gadā kuģis uzskrēja sēklim iepretim Akmeņraga bākai. Kuģa vraku iznīcināja, saspridzinot pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados, bet atsevišķi fragmenti, ko atraduši nirēji, tagad kļuvuši par muzeja eksponātiem.

Vētru muzeja telpās apskatījām arī Edija Dukura gleznu izstādi.

Dienai sliecoties uz vakara pusi, devāmies mājup.  Atceļā apspriežot dienā pieredzēto un piedzīvoto, brauciena dalībnieki vienprātīgi atzina, ka brauciens bija izzinošs un interesants. Tā kā skolēni interesējās, kāds būs nākamā gada brauciena galamērķis, kopīgi vienojāmies, ka dosimies uz Kuldīgas novada Snēpeles pagasta “Mazsālijām”, kur 8 ha platībā izveidoti pieci dīķi un tiek audzētas karpas, līņi, asari un līdakas. Tā, vēl mājās netikuši, jau bijām cita piedzīvojuma gaidās.

Pieredzes brauciens notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātes “Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros un to organizēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra  Ventspils nodaļa.

Gita Langberga,

LLKC Ventspils nodaļas piekrastes teritoriju attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru