Saldus novada skolēni iepazīst zivsaimniecības nozari

GalerijaPrint

Makšķerēšanas sacensības Saldus novada Lutriņos jau kļuvušas par tradīciju, mazie makšķernieki ar prieku ceļas pat agrajās rīta stundās, lai dotos pēc loma. Lai uzturētu interesi par makšķerēšanu un iepazītu zivsaimniecības nozari plašāk, 18. augustā 14 mazie makšķerēšanas entuziasti devās izziņas un piedzīvojumu pilnā braucienā.

Sākumā LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante Eva Behmane pastāstīja bērniem par Zivsaimniecības sadarbības tīkla darbību un sniegtajām iespējām, tad visi sakāpām autobusā un bijām gatavi doties ceļā.

Pirmā pieturvieta bija SIA “Skrunda” – zivsaimniecība ar plašu vēsturi, kur ar zivju audzēšanu nodarbojas jau kopš 1947. gada. Pašlaik SIA “Skrunda” apsaimnieko 70 zivju dīķu, tie izvietoti Skrundas pagasta teritorijā, kopējā platība ir aptuveni 500 hektāru.

Zivsaimniecībā galvenokārt tiek audzētas karpas. Mums bija iespēja gan aplūkot zivju baseinus, kuros zivis tiek turētas ziemas mēnešos, gan apskatīt zivju audzēšanas vannas. Mazo makšķernieku sajūsmu izraisīja store – nu gluži kā mini haizivs! Tomēr lielākais prieks bija pašiem iebrist nelielajos “pirmstirgus dārziņos”, kur tiek turētas zivis pirms realizācijas. Ūdenim šļakstot uz visām pusēm, tika ķertas karpas – veiklākajiem makšķerniekiem pat izdevās dažas notvert!

Atveldzējušies vēsajā ūdenī, devāmies uz zivju dīķiem. Mums bija iespēja vērot murdu izvilkšanu. Zivkopis paskaidroja, ka šādas darbības tiek veiktas regulāri, lai pārbaudītu zivju svaru un veselības stāvokli. Ikvienam bija iespēja nosvērt zivis, kārtīgi aplūkot tās un droši nogādāt atpakaļ dīķī. Zivkopis arī stāstīja par zivju barošanu – barību izliek dīķī uz grunts vairākās ar mietiņiem iezīmētās vietās – tad var kontrolēt, cik ilgā laikā zivis apēd barību, cik izsalkušas tās ir. Devas palielina vai samazina atkarībā no laika apstākļiem un zivju apetītes.

Protams, kur zivis, tur arī ēdāji. Zivkopis stāstīja par putniem, kuri labprāt uzturas dīķu teritorijā un cienājas ar zivīm – zivsaimniecības teritorijā ir izveidots dabas liegums putnu aizsardzībai, tas iekļauts Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju Natura 2000 sarakstā.

Zivsaimniecībā pašlaik strādā 18 darbinieki, zivkopis atzīst, ka darbs nav viegls, bet aizraujošs gan un iedrošināja jaunos makšķerniekus apdomāt zivkopja profesijas iespējas nākotnē.

Tālāk mūsu ceļš veda uz “Mazsālijām” – daudznozaru saimniecību Snēpeles pusē. Mūs laipni sagaidīja saimniece Gunita Štorha, vaicājot:” Kādas īpašības vajadzīgas makšķerniekam, lai izceltu lielo lomu?”

Diskusijas laikā nolēmām, ka pacietība un precizitāte ir divas no īpašībām, kas noteikti noderētu. Sekoja pirmais izaicinājums –  ķegļu gāšana. Ar ovācijām tika atbalstīti visi, noskaidrojām arī uzvarētāju – tika nogāzti visi 10 ķegļi.

Tālāk devāmies uz karpu barošanas izaicinājumu – katrs dalībnieks tika pie kaķenes un kartupeļa. Izaicinājums pamatīgs – trāpīt dīķī novietotā riņķī. Koncentrēšanās tiešām bija vajadzīga, visi uzdevumu uztvēra ļoti nopietni, bet mirklī, kad kartupelis izšķīda lidojumā, smiekli pāršalca visu apkārtni un tika iegūta nominācija – visvairāk pabarotās karpas ar vienu šāvienu.

Devāmies apskatīt arī zivju baseinus, kur foreles parādījās kā uz burvju mājiena, domājot, ka tiek nesta barība. Saimniece stāstīja, ka dīķos tiek audzētas dažādas zivis: karpas, foreles, līdakas, asari, līņi un pat vēži. Teritorija ir ļoti piemērota zivsaimniecībai, aptuveni 8 hektāru plašajā dīķu teritorijā ietek   daudz avotu, kas ir lielisks priekšnosacījums veiksmīgai zivsaimniecības attīstībai.

Izstaigājot saimniecību, nevarēja nepamanīt, ka uzņēmumam būtiska nozare ir tūrisms. Bērniem bija lieliska iespēja vērot, kā zivsaimniecība var tikt veiksmīgi savienota ar citām nozarēm, lai papildinātu viena otru.

Noslēgumā katrs dalībnieks saņēma pateicības rakstu par dalību pasākumā, zivju plakātu, lai labāk iepazītu Latvijas zivis un nelielu talismanu.

Bērni bija priecīgi par iespaidiem bagāto dienu, cerams, ka gūtās zināšanas būs noderīgas nākotnē! 

Brauciens notika ZST pasākuma  „Zivsaimniecības popularizēšana skolās” ietvaros.

Eva Behmane,
LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru