Rideļu dzirnavezerā audzē zivis

GalerijaPrint

Rideļu dzirnavas atrodas 80 km no Rīgas, 25 km no Tukuma un 8 km no Engures jūrmalas. Dzirnavas šajā vietā bijušas jau sen. Vairums Latvijas iedzīvotāju šo vietu saista ar jaukām tūrisma iespējām, tomēr Rideļu ezerā tiek audzēti arī līņi, karpas un pat stores.

SIA “Rideļu dzirnavas”

  • dibināta 1992. gadā,
  • vienīgais īpašnieks – Oskars Kambala, kurš ir arī Latvijas Vēžu un zivju audzētāju asociācijas valdes loceklis kopš 1999. gada,
  • saimniecības kopējā platība 41,3 ha, no kuriem 36,1 ha aizņem Rideļu ezers. 

Pašlaik dzirnavas graudu pārstrādei vairs neizmanto, taču saimnieki te vienmēr pavadīs nelielā ekskursijā pa dzirnavām. Gan dzirnavas, gan Rideļu dzirnavezers un tā gleznainā apkārtne izmantojama nesteidzīgai atpūtai un dabas baudīšanai.

Uzņēmuma “Rideļu dzirnavas” pamatdarbība ir saistīta ar tūrisma pakalpojumu sniegšanu – izveidota atpūtas bāze “Cope”, kura saviem klientiem piedāvā kafejnīcas pakalpojumus (tā darbojas kopš 1998. gada), iznomā banketa zāli un pirti dažādām svinībām un pasākumiem, ēkas otrajā stāvā izveidoti četri labiekārtoti numuriņi, sniedzot iespēju viesiem pārnakšņot atpūtas bāzē. Klientu ērtībai Rideļu ezera krastā iekārtotas 15 telšu vietas, kas aprīkotas ar galdiem, soliņiem un iekārtotām ugunskura vietām. Atpūtu pie ezera iecienījuši gan makšķernieki, gan citi atpūtnieki, kuri vēlas baudīt atpūtu dabā.

Tā kā vēl līdz 2004. gadam Rideļu dzirnavas pildīja arī dzirnavu tiešo funkciju – tika iepirkti un pārstrādāti graudi, šobrīd dzirnavās izveidots jauns muzejs, un tā viesiem tiek piedāvāta dzirnavu apskates ekskursija, kuras laikā iespējams iepazīties ar graudu malšanas procesu – kā graudi tiek pārstrādāti kviešu miltos, rudzu miltos, grūbās, putraimos, klijās u. c.

Viena no SIA “Rideļu dzirnavas” darbības nozarēm ir zivju audzēšana. Pavasarī tiek iegādāti zivju mazuļi (karpas, līņi) un tiek ielaisti Rideļu ezerā, kā arī speciāli norobežotā ezera zonā 0,5 ha platībā. Tajā zivis atļauts makšķerēt tūristiem gan no krasta, gan no laivām, kuras iespējams iznomāt. No speciāli norobežotās teritorijas zivis tiek ķertas ar tīkliem kafejnīcas vajadzībām un izturētas četros  baseinos, kur ir nodrošināta ūdens caurplūde, izmantojot dzirnavu dambja priekšrocības. No 2017. gada baseinos tiek pieaudzētas stores no 1,2 līdz 2,5 kg vasaras sezonā. Baseinus izmanto gada siltajos mēnešos, kad gaisa temperatūra ir plusos.

Rideļu dzirnavu ezers ir mākslīgi veidots, pirms 160 gadiem uzbūvējot dzirnavu dambi. Ūdens krātuve nav paredzēta intensīvai zivju audzēšanai lielā blīvumā ekoloģisku apsvērumu dēļ. Ezera ekspluatācijas noteikumi neatļauj pazemināt ūdens līmeni, līdz ar to nav iespējama grunts kaļķošana un citi vides pasākumi, kas nepieciešami, intensīvi audzējot zivis. Gada laikā tiek realizētas apmēram 2 tonnas zivju kafejnīcas un makšķernieku vajadzībām.

SIA “Rideļu dzirnavas” ir izveidota un uzstādīta ūdens turbīna, kas ražo elektroenerģiju saimniecības vajadzībām. Ņemot vērā, ka saražotās elektroenerģijas daudzums ir atkarīgs no nokrišņu apjoma, periodiski elektroenerģija tiek iepirkta. Vidēji gadā saimniecībā tiek saražoti 30 000–40 000 kWh elektroenerģijas.

Ņemot vērā, ka uzņēmums jau ilgstoši darbojas tūrisma jomā, tas regulāri strādā pie savu pakalpojumu kvalitātes uzlabošanas un pilnveides. Tādējādi uzņēmums jau īstenojis ES struktūrfondu projektus “SIA “Rideļu dzirnavas” ēdināšanas bloka modernizācija, labiekārtošana un pontonu iegāde”, “Prasībām atbilstošu iekārtu un aprīkojuma iegāde ēdināšanas blokam un laivu iegādei” un “Zivju resursu palielināšana, to audzēšana nozvejai un realizācijai Rideļu ezerā”. 2017. gadā tika īstenots projekts “SUP dēļu komplektu iegāde jauna pakalpojuma nodrošināšanai”, izmantojot EJZF finansējumu.

Rideļu dzirnavās tiek nodarbināti 6–15 darbinieki atkarībā no sezonas, tai skaitā arī pašu ģimenes locekļi. Tā kā uzņēmuma darbībā iesaistījusies visa Kambalu ģimene, atbraucot uz šo vietu, var sajust ģimenes izdomu un mīlestību gan uz šo vietu, gan darbu, kas Rideļu dzirnavās tiek veikts.

Inga Reiniņa,

Engures novada piekrastes teritoriju attīstības konsultante

Foto: no Rideļu dzirnavu arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru