Kurzemnieki zvejo kopā ar Lietuvas un Igaunijas zvejniekiem

GalerijaPrint

LLKC Talsu nodaļa 22. un 23. oktobrī organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz Lietuvu. Tā mērķis bija apgūt labās prakses piemērus un veidot sadarbību ar Lietuvas piekrastes zvejniekiem.

Apmeklējām Šilutes Lauksaimniecības tehnikuma zivsaimniecības mācību centra filiāli. Kopš 2011. gada  skola attīsta Zivsaimniecības nozares praktiskās apmācības centru, kas apmāca akvakultūras jomā zivju audzēšanas speciālistus, zivju pirmapstrādes darbiniekus, zivju pārstrādes speciālistus, iekšzemes mazo kuģu un zvejas laivu vadītājus un atpūtas zvejas pakalpojumu sniedzējus. 2013. gadā pabeigti mācību centra telpu pielāgošanas darbi, īstenojot ar Eiropas Savienības atbalstu, kopā investējot aptuveni 3,2 miljonus eiro. Mācību centrā slēgtos recirkulācijas baseinos tiek audzētas tādas zivis kā sami, stores, sīgas, pālijas un foreles. Apstrādes telpas aprīkotas ar modernām iekārtām, ierīkota tehniskā laboratorija, kur pārbaudīt ūdens kvalitāti, un izveidota kuģu simulāciju telpa. Gadā vidēji skolu pabeidz 75 audzēkņi, mācības dalībniekiem ir bez maksas. Dalībnieku vecums ir neierobežots un mācīties aicināts ikviens interesents!

Viesojāmies zivju pārstrādes uzņēmumā Rusnē, “Anitos zuvys”. Saimniecība kūpina zivis, saglabājot senās zivju kūpināšanas tradīcijas Rusnē. Tā ir pirmā saimniecība, kurai ticis piešķirts nacionālā mantojuma produkta sertifikāts par aukstās un karstās kūpināšanas iespējām salā, kas apliecina šīs teritorijas tradīcijas. Uzdodot jautājumu, kā šādu sertifikātu iegūt un ar ko tas atšķiras no citiem, saņēmām pavisam īsu un lakonisku atbildi – receptūras sastāvā drīkst būt tikai sāls, melnie pipari un ūdens.

Vakarā notika diskusija, uz kuru ieradušies bija arī Lietuvas piekrastes zvejnieki, tika apspriestas aktualitātes un plānota piekrastes zveja nākamajā dienā. Braucienā piedalījās arī Igaunijas pārstāvji, kas saistīti ar zivsaimniecību, tādēļ runāts tika par Baltijas valstīm  kopumā. Diskusijas laikā tika apspriestas zvejas metodes, valstu likumdošana attiecībā uz zvejas noteikumiem un valsts un Eiropas atbalsta programmām, zvejas rīkiem un daudz dažādi citi jautājumi. Sarunas notika par esošo un turpmāko sadarbību, zvejas rīku iegādi un zivju realizācijas iespējām nākotnē. Nākamajā dienā zvejnieki devās zvejā Kurskas līcī, UAB “ Pamarenas” direktora Giedra Gricūna  vadībā. Interesantākais bija dienas notikums, kad vienā laivā zvejā izbrauca Lietuvas, Latvijas un Igaunijas zvejnieki. Mums, pārējiem brauciena dalībniekiem, tika dota iespēja to visu vērot no malas, kā tika izcelts murds un notika zivju šķirošana. Loms bija liels, ap 100 kg, kurā atradās pat divi zuši, asari un daudz brekšu.

Visu brauciena laiku mūs pavadīja Egidijs Narevičs, kurš ir valdes priekšsēdētājs asociācijā „Šilutės žuvininkystės vietos veiklos grupė” (Šilutes zivsaimniecības teritorijas darbības grupa), kuras mērķis ir pulcēt zivsaimniecības reģiona iedzīvotājus, darboties kā starpniekam starp asociācijas biedriem, pašvaldības un nacionālajām institūcijām, īstenojot zivsaimniecības sektora attīstības mērķus un uzdevumus, apkopojot materiālos un cilvēku resursus to mērķu īstenošanai. Vairāk par asociāciju www.fishinbaltic.lv. Egidijs Narevičs ir vadītājs vēl divām citām asociācijām, kas saistītas ar zivsaimniecību. Viņam rūp zivsaimniecības attīstība Lietuvā, tādēļ gatavo arī projektus gan vietējā mērogā, gan arī starptautiskos projektus, kur iesaistītas vairākas Eiropas valstis.

Brauciena dalībnieki atzina, ka šādi ārvalstu pieredzes apmaiņas braucieni ir lietderīgi, jo dod iespēju apmainīties ar pieredzi, sadraudzēties un iegūt jaunus biznesa partnerus. Latvijas zvejnieki izteica vēlmi nākamgad apmeklēt kolēģus Igaunijā ar iespēju piedalīties zvejā Peipusa ezerā. Cerams, ka mēs to varēsim īstenot.

Pasākums notika Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitāšu ietvaros.

Katrīna Kļimovska,

Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru