Akvakultūras attīstība Sanktpēterburgas apkārtnē

Latvijas zivsaimniecības speciālistu pieredzes brauciens uz Krieviju, Santpēterburgas apkaimi, deva iespēju atjaunot abu valstu zinātnieku savstarpējos kontaktus un apspriest turpmākās sadarbības iespējas. Piedalījās 18 dalībnieki, kuri pārstāvēja Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu „BIOR”, Zemkopības ministriju, Lauku atbalsta dienestu un arī akvakultūras uzņēmumus.

 Mācību un pieredzes brauciens „Akvakultūras attīstība Sanktpēterburgas apkārtnē” risinājās no 27. līdz 30. aprīlim un tika organizēts Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitāšu ietvaros sadarbībā ar Ļeņingradas apgabala Agrorūpnieciskā un zivsaimnieciskā kompleksa komiteju.

 Pirmais apmeklējuma objekts bija Priozerskas rajona uzņēmums SIA „Forvat”, kas ir lielākais un mūsdienīgākais sīgu dzimtas zivju vaislas bara uzturētājs un sīgu mazuļu audzētājs Krievijas ziemeļrietumos, kas 2013. gadā no ikriem izaudzēja 70 miljonus sīgu mazuļu.

 

SIA „Forvat” sīgu audzēšanas sprosti

 Otrais uzņēmums, kas tika apmeklēts, bija SIA „Ekon”, kas nodarbojas ar varavīksnes foreļu audzēšanu sprostos. Tas 2013. gadā saražojis 563 tonnas zivju produkcijas.

 

SIA „Ekon” foreļu audzēšanas sprosti 

 

Sprosta rāmja izgatavošana, savienojot plastmasas caurules

 

Otrajā brauciena dienā notika tikšanās ar Ļeņingradas apgabala Agrorūpnieciskā un zivsaimnieciskā kompleksa komitejas pārstāvjiem, kuras laikā tika pārrunāta zivsaimniecības pārvaldība Latvijā un Ļeņingradas apgabalā, lielu interesi krievu kolēģi izrādīja par Latvijā izveidoto Zivju fondu.

Tika spriests par Krievijas un Latvijas sadarbības iespējām. Šajā sanāksmē brauciena dalībnieku grupai pievienojās Latvijas lauksaimniecības atašejs Krievijā Ainārs Nābels–Šneiders. Tikšanās laikā tika izvērtētas Latvijas un Ļeņingradas apgabala sadarbības iespējas gan saimnieciskā (zivju audzēšana, pieredzes apmaiņa un informēšana par jaunām tehnoloģijām), gan zinātniskā līmenī (sadarbības projekti).

Pēc tam tika apmeklēts Federālais zivsaimniecības selekcijas un ģenētikas centrs Ropšā, kas nodarbojas ar lašu un karpu dzimtas vaislas zivju audzēšanu, kā arī ar zivju krājumu atjaunošanu. Notika arī neliels seminārs, kura laikā tikām iepazīstināti ar Sanktpēterburgas apkaimes zivsaimniecības darbību un arī ar Federālā zivsaimniecības selekcijas un ģenētikas centra darbību. Seminārā piedalījās arī akvakultūras pārstāvji no Karēlijas, kuri iepazīstināja ar Karēlijas akvakultūru. Latvijas pārstāvji savukārt iepazīstināja ar akvakultūru mūsu valstī un institūta „BIOR” darbību akvakultūrā un atražošanā.

 Apskatījām audzētavu, kurā tiek pārbaudītas un izmēģinātas jaunas tehnoloģijas, kuras pēc tam iespējams ieviest zivju produkcijas audzēšanā. Vieni no pēdējiem izveidoti lašu dzimtas zivju audzēšanas betonētie caurplūdes baseini, kuros notiek ūdens filtrācija ar biofiltra palīdzību, un ūdens tiek dzīts un priekšu ar gaisa palīdzību.

 

 Foreļu audzēšana caurplūdes baseinos Federālajā selekcijas un ģenētikas centrā

 Trešajā pasākuma dienā notika Narvas zivju audzētavas apmeklējums. Tā nodarbojas ar Atlantijas lašu resursu papildināšanu, izlaižot Narvas upē lašu smoltus. Zivju audzētava atrodas Narvas upes krastā, kas ir viena no Baltijas laša nārsta vietām. Audzētava ķer nārstojošos lašus, lai iegūtu vaislas materiālu un varētu izaudzēt lašu smoltus, ko pēc tam izlaiž atpakaļ upē. Uzņēmuma kapacitāte ir 100 tūkstoši lašu smoltu gada laikā.

 

 Narvas zivju audzētavas baseini lašu smoltu audzēšanai

 

 Pēdējais apmeklējuma objekts bija SIA „Juniks”, kas nodarbojas ar nēģu zveju un pārstrādi.

  

Kristaps Gramanis,

LLKC Lauku attīstības nodaļas zivsaimniecības projektu vadītājs

Pievienot komentāru