Vārkavas pamatskolas skolēni iepazīst Jēkabpils pusi

GalerijaPrint

Lai popularizētu uzņēmējdarbību laukos, LLKC Preiļu nodaļa rīkoja braucienu Vārkavas pamatskolas skolēniem uz Jēkabpils pusi.

 Brauciens notika, īstenojot VLT pasākumu „Uzņēmējdarbības laukos popularizēšana vispārizglītojošajās skolās”, un tajā piedalījās piecpadsmit 8. un 9. klases skolēni.

 Sākumā apmeklējām Jēkabpils Agrobiznesa koledžu, kuras skolēni bija sagatavojuši nelielu ieskatu par to, ko viņi koledžā mācās un par ko nākotnē kļūs. Tas bija ļoti labs un ieinterants materiāls. Direktora vietniece skolēnus iepazīstināja ar dažādām iespējām, ko sniedz koledža. Koledžā var apgūt grāmatveža, mazumtirdzniecības komercdarbinieka, datorsistēmu tehniķa un programmēšanas tehniķa profesiju. Tālāk devāmies apskatīt kabinetus, kuri skolēniem izraisīja dažādas emocijas, jo katrā kabinetā bija kaut kas tāds, kas saistījās ar apgūstamo profesiju specifiku. Koledža skolēniem piedāvā daudz dažādas ārpusstundu aktivitātes un, galvenais, ka, labi mācoties, var saņemt augstu stipendiju. Skolēniem tika iedota arī uzskatāma informācija par koledžu un tajā apgūstamajām profesijām. Dodoties tālāk, jaunieši teica, ka šī bija iespēja paplašināt redzesloku, jo drīz vien viņi visi būs izvēles priekšā, ko darīt, vai iet uz vidusskolu vai kādu profesionālo skolu, vai varbūt pat koledžu. Skolēni atzina, ka tas ir labi, ka koledžā var apgūt gan vidusskolas priekšmetus, gan speciālos mācību priekšmetus un iegūt profesiju, lai varētu uzreiz strādāt. Lai arī Latvijā ir daudz speciālistu  grāmatvedības jomā, bet aizvien kvalificēts speciālists grāmatvedībā ir pieprasīts, it īpaši lauksaimniecības uzņēmumos.

 Ierodoties maizes ceptuvē, mūs sagaidīja SIA „Dona” valdes priekšsēdētājs Kārlis Zemešs, kurš sākumā nedaudz pastāstīja par uzņēmuma darbību, kā arī iztaujāja skolēnus, ko viņi zina par SIA Dona” un maizes gatavošanu. SIA „Dona” pirmsākumi meklējami 1993. gadā. Galvenie darbības virzieni uzņēmumā ir maizes (vairāk nekā 40 dažādi veidi) un konditorejas izstrādājumu (60 veidu) ražošana. Maiznīcā strādā 24 darbinieki visu diennakti. Strādā gan vīrieši, gan sievietes. „Donas” maize ir sastopama pa visā Latvijā. Uzņēmums darbojas vairāk nekā 20 gadu un maizes receptēs saglabā tradīcijas un neizmanto konservantus, kas maizei pagarina derīguma termiņu vai dara to pievilcīgāku un svaigāku. Diennaktī saražo 500 konditorejas izstrādājumu, savukārt mēnesī izmanto 200 tonnas miltu, kas paredzēti gan maizes cepšanai, gan konditorejas izstrādājumu ražošanai. Galveno izejvielu (miltus) piegādā „Rīgas dzirnavnieks” un „Dobeles dzirnavnieks”. Iegūstot vispārēju informāciju par uzņēmumu, devāmies iekšā ražotnes telpās. Skolēnu acis zibēja visapkārt, jo, kā skolotāja minēja, līdz šim šāda veida uzņēmumā viņi nebija bijuši. Ražošanas cehs smaržoja pēc dažāda veida svaigi ceptas maizes. Šajā uzņēmumā iegūtā informācija paver plašāku skatu uz lauksaimniecību un ražošanu, jo mūsu pašu izaudzētie graudi nonāk pie mums atpakaļ tikai jau kā maize – graudu pievienotā vērtība. SIA „Dona” valdes priekšsēdētājs atzina, ka maizes cepēja darbs ir prestižs, jo maize vienmēr tiek godā celta. Maiznīcas valdes priekšsēdētājs nedaudz pastāstīja arī par savu saimniecību z/s „Skudras”, kura nodarbojas ar graudaugu audzēšanu. Saimniecība graudaugus audzē 400 ha platībā, izmanto jaunākās tehnoloģijas graudu novākšanā un uzglabāšanā.

Tālāk devāmies uz kultūrvēsturisku apskates objektu Staburagu, jeb Staburaga piemiņas zīmi „Dieva auss”, kas tika atklāta 2003. gadā par godu Staburagam, kas astoņu metru dziļumā pazuda zem ūdens.

 Mājupceļā kopīgi atcerējāmies apskatītās vietas, kā arī katram skolēnam bija iespēja izteikties, vai šāda veida pasākums ir nepieciešams. Gan skolēni, gan skolotāja atzinīgi novērtēja brauciena lietderību un uzskata, ka arī turpmāk šāda veida pasākums ir nepieciešams.

 Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru