Var atbraukt desmit, reizēm – 100 apmeklētāju

Vārves pagasta “Silkalnos” iekārtots minizoo. Saimnieks Arnis Pāvelsons aicina apskatīt ne tikai dažādus putnus, bet arī dzīvniekus, piemēram, trušus un sesku. Par putniem Arnis interesējas kopš bērnības, tādēļ aizrāvies ar selekcijas darbu.

Īpašumu Vārves pagastā astoņdesmito gadu beigās iegādājās Arņa vecāki. Viņš pats “Silkalnos” dzīvo 16 gadus, jo ļoti patīk daba un lauku darbi: “Piedzimu un izaugu pilsētā, bet vienmēr esmu bijis ar laucinieka dvēseli. Te ir plašumi, svaigs gaiss, kaimiņi tālu – negribas mitināties saspiestībā. Dzīvojot Ventspilī, puikas gados audzēju fazānus, vistas, pīles, zosis, man bija papagaiļi. Atceros, ka vistas mani sūtīja barot jau tad, kad tikko iemācījos staigāt, un tas man patika. Gāju pie putniem ar prieku. Protams, neiztika arī bez starpgadījumiem, gailis ir uzlēcis krāgā, bet tas jau pieder pie lietas.”

Putnu pasaulē minizoo īpašnieku saista to dažādība, turklāt katram īpatnim ir savs raksturs. Pēc izglītības Arnis ir mazo uzņēmumu vadītājs, augstskolā iegūtās zināšanas lieti noder, vadot SIA “APZ”. Minizoo ir izveidots 2012. gadā. Toreiz Arnis izmantojis Nodarbinātības valsts aģentūras palīdzību, kā sākuma kapitālu liekot lietā Eiropas piešķirtos līdzekļus. Tērēti 3500 lati, lai iekārtotu minizoo, bet turpmāk uzņēmuma attīstībā ieguldīts paša finansējums. “Būtībā jau šis uzņēmums ir vairāk dēvējams par patīkamu vaļasprieku, jo tam ir sezonāls raksturs, turklāt, lai pabarotu putnus un dzīvniekus, ir gana lieli izdevumi. Manā saimniecībā ir ap 500 putnu, bet šķiļas vēl. Olas perē gan putni, gan tās tiek turētas inkubatorā. Pats nodarbojos arī ar selekciju, – kas jau ir saslimis ar putniem, tas laikam tāds paliek uz mūžu!”

Lielākais tūristu pieplūdums saimniecībā ir no jūnija līdz oktobrim. Tad Arnim praktiski katru dienu jāuzņem viesi un jāstāsta par saviem mīluļiem. Reizēm dienas laikā sētā iegriežas desmit interesentu, bet gadījies arī, ka atbrauc 100 cilvēku. Pašlaik tiek gatavoti putnu un dzīvnieku apraksti, lai viesiem būtu plašāks ieskats dzīvās dabas pasaulē.   

Arnim ir plaša vistu kolekcija, tiek audzēti baloži, fazāni, papagaiļi, kazas, aitiņa, nutrijas, dekoratīvās žurkas un truši. Savu vietu minizoo atradusi arī izglābta meža pūce, mazs stārķēns, dzērve, sesks, kurš bijis izmests pie lielveikala Kuldīgā. Meklējot informāciju internetā, Arnis daudz uzzinājis, kā ārstēt savus mīluļus, bet sarežģītākos gadījumos palīdz Ventspils vetārsti un Ventspils novadā labi zināmais Imants Kronbergs.

Saimniecībā Arnis darbojas kopā ar dzīvesbiedri Lienīti, viņiem ir deviņus mēnešus vecs dēlēns Adrians Ralfs. Tētis smejot teic, ka aug jaunais palīgs, bet nopietni piebilst, ka dēlam pašam būs jāizlemj, vai arī viņš vēlēsies nodarboties ar putnkopību. Arņa ģimeni interesē arī dažādi košumaugi, tādēļ ar laiku pie mājas būs īpaši iekārtots dārzs, bet pagaidām mājinieki un minizoo apmeklētāji var izmantot pie dīķa ierīkoto piknika vietu.     

 

Gita Stūre,

LLKC Ventspils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 

Pievienot komentāru