Spilgti iespaidi un jaunas idejas Alūksnes novada saimniecībās

GalerijaPrint

Ludzas apkārtnes interesenti augusta sākumā devās LLKC Ludzas biroja organizētā pieredzes apmaiņas braucienā uz Alūksnes novada augļu un ogu pārstrādes saimniecībām, gūstot pieredzi, zināšanas un motivāciju uzsākt vai attīstīt savu saimniecisko darbību.

Apmeklējām SIA “Very Berry”, kas atrodas Apes novada Gaujienas pagastā. Šeit mūs sagaidīja enerģiskā uzņēmuma saimniece Gundega Sauškina, piedāvājot nobaudīt “Very Berry” produkciju – dažādu ogu sulas, morsus, dzērienus, mellenes, žāvētas dzērvenes un dzērvenes pūdercukurā. Brauciena dalībniekiem bija iespēja ne tikai dzirdēt uzņēmuma stāstu no īpašnieces, bet arī ieskatīties uzņēmuma aizkulisēs, kur patērētājiem top gala produkts no ogas līdz fasētai sulai vai, piemēram, dzērvenes pūdercukurā. Klausoties Gundegas stāstā par uzņēmuma radīšanu un attīstību, ir redzams, ka ar lielu gribasspēku un neatlaidību ir iespējams panākt lielus rezultātus. SIA “Very Berry” no 1997. gada, kad tika radīts uzņēmums, kurā darbojās tikai pašu ģimene un pirmā kultivētā oga bija dzērvene, ir izauguši līdz 17 pastāvīgiem darbiniekiem uzņēmumā un līdz pat 120 sezonas darbiniekiem. Saimniecības īpašniece atzīst: “Pārstrāde dod iespēju uzturēt tiešām labu darba resursu”. Nu jau vairāk nekā 20 gadu pastāvēšanas laikā pašu platībās tiek audzētas ne tikai dzērvenes, bet arī mellenes, avenes, zemenes, rabarberi. Papildus tiek iepirktas vīnogas, upenes, cidonijas, smiltsērkšķi, rabarberi, skābie ķirši. Uzņēmuma vērtības – dabiskums, mūsdienīgums, vienkāršība un atvērtība. Saražotā produkcija tiek realizēta ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Uzņēmuma produkciju iecienījuši vairāki “Michelin” restorāni, kuri nu jau ir pastāvīgie uzņēmuma klienti.

Uzņēmums SIA “Benevilla” savu darbību ir uzsācis tikai 2016. gadā. Taču, piesaistot LEADER projektu līdzfinansējumu, viena projekta ietvaros tika atjaunota ēka, izveidojot nelielu, omulīgu viesnīcu ar 6 numuriem un ēdamzāli. Savukārt cita projekta ietvaros tapusi kafejnīca, kurā sezonas laikā tiek tirgoti pašu spēkiem izaudzētie augļi un ogas, un tiek piedāvāti dažādi to produkti – limonāde, saldējums, kūkas, deserti un citi produkti. Uzņēmuma īpašnieki ir iekopuši 650 ābeļu un 350 bumbieru lauku, kopā tie ir 1000 augļu koki. Viesnīcas darbībā ir iesaistījusies visa ģimene. Brauciena dalībniekus uzņēmums cienāja ar gaumīgām un garšīgām pusdienām. Rezultātā paši pārliecinājāmies, ka šī ir fantakstiska vieta Alūksnē, kur baudīt viesmīlību un sirsnīgo attieksmi.

Apmeklējām zemnieku saimniecību “Sprogas”, kas ir Tīcu ģimenes dārzkopības uzņēmums ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi stādu audzēšanas un augļkopības jomā. Uzņēmums tika radīts 90-to gadu sākumā, bet strauju attīstību tas piedzīvojis pēdējo 10 gadu laikā. Saimniecības vadītājs Ivars Tīcs darbošanās prieku dārzniecības jomā mantojis vairākās paaudzēs. "Sprogas" nodarbojas ar vasaras puķu stādu, augļu koku, dekoratīvo stādu, augļu un ogu audzēšanu. Šobrīd uzņēmums ir viens no vadošajiem uzņēmumiem vasaras puķu stādu un augļu koku stādu audzēšanā. Patlaban tiek apsaimniekota apmēram 140 ha liela zemes platība. Zemenes vien aizņem 7 ha. Visā kokaudzētavā ir trīs gadu cikls, līdz augļi koku stādi nonāk pie klienta. Stādaudzētavā audzētie puķu stādi rotā vairāku pilsētu apstādījumus, kā arī lielāko tirdzniecības centru puķu dobes Rīgā un privātdārzus gan Latvijā, gan Igaunijā. Stādaudzētavā tiek audzēti mūsu klimatam atbilstoši dekoratīvie kokaugi, iepriekš pārbaudot saimniecībā izveidotajos apstādījumos.

Brauciena noslēgumā apciemojām bioloģisko zemnieku saimniecību “Ziemeļi”, kas atrodas Alūksnes novada Malienas pagastā. Šeit mūs sagaidīja smaidīgais un pozitīvi noskaņotais saimnieks Roberts Zeltiņš. Kopā ar sievu Ināru tiek saimniekots kopš 1993. gada, audzējot un vācot apmēram 80 ārstniecības augus – piparmētru, kliņģerītes, kumelītes, raudenes, asinszāles, vērmeles, auzas, mārsilu, ceļmallapas, nauduļus, vīgriezes u. c. Saimnieks uzskata, ka cilvēka organismam vislielākais labums ir no Latvijas laukos izaudzētajām un ievāktajām tējām, jo to aktīvās vielas tiek labāk uzņemtas. „Kāpēc gan izmantot svešzemju augus, piemēram, Altaja žeņšeņu, ja tepat Latvijā var ievākt leizeju jeb marālsakni, kas ir tikpat vērtīga!” saka Roberts. Aplūkojot un baudot bagātīgo ārstniecības augu smaržu buķeti, kas valda ierīkotajās platībās, saimnieks aktīvi stāsta par katra auga vērtībām un to pielietojumu. Pēc iespaidīgās un izzinošās informācijas brauciena dalībniekiem bija iespēja iegadāties Zeltiņu saražoto produkciju – ārstniecības tējas.

Pieredzes apmaiņas brauciens bija lietderīgs un motivējošs, spilgtiem iespaidiem un idejām bagāts. Pasākuma dienas kārtībā bija iekļauti dažādi uzņēmējdarbības piemēri, līdz ar to brauciena dalībnieki guva jaunas, radošas idejas biznesa attīstībai vai dažādošanai.

Beāte Narnicka,
LLKC Ludzas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru