Skolēni un pedagogi atzinīgi novērtē LLKC aktivitāti

GalerijaPrint

LLKC Cēsu nodaļa šogad organizējusi informatīvos un izbraukuma seminārus Stalbes un Priekuļu vidusskolu audzēkņiem, lai iepazītos ar uzņēmumiem laukos.

Braucieni notika aktivitātes „Uzņēmējdarbības laukos popularizēšana vispārizglītojošas skolās” ietvaros, lai iepazītos ar lauku teritorijā esošiem uzņēmumiem, vidi un izglītības iegūšanas iespējām. Informatīvajā dienā paši skolēni sagatavoja un prezentēja savu redzējumu par laukiem kā vietu uzņēmējdarbībai, karjeras attīstībai, veselīgai videi.

Priekuļu vidusskolas 7.-9. klašu skolēni braucienā devās 24. oktobrī, un tajā piedalījās 30 skolēni. Lai skolēnus iepazīstinātu ar pasākuma tēmu, pirms izbraukuma skolā tika novadīta prezentācija par uzņēmējdarbības iespējām laukos, iesaistot jauniešus diskusijā.

No Priekuļu vidusskolas devāmies uz Raunas pagasta SIA „Siera ražotne”. Šo ģimenes uzņēmumu 2006. gadā Raunā nodibināja Ceriņu ģimene. Šobrīd „Siera ražotne” ir vienīgais piena pārstrādes uzņēmums Latvijā, kas pircējiem piedāvā Zaļo sieru, kura viena no galvenajām sastāvdaļām – sierāboliņš – tiek audzēts pašu dārzā. Ražotnē top arī rīvējamais „Zaļais siers”, „Zelta sviests” (Ghi sviests), siers „Ķiplociņš”, siers ar garšaugiem, knapsieriņš un 12 veidu mājas makaroni. „Siera ražotnes” produkciju var iegādāties tirdzniecības vietās visā Latvijā, savukārt tikties ar pašiem ražotājiem un iegādāties produktus var dažādos tirdziņos, piemēram, Kalnciema kvartālā, kā arī Zāļu un Miķeļdienas tirgū Doma laukumā, Brīvdabas muzejā un Latvijas pilsētu svētku tirdziņos. Ražotnes īpašnieks un vadītājs Ilmārs Ceriņš pastāstīja, kā radās ideja par ražošanu, ražotnes izveidošanas procesu, attīstību. Skolēniem bija iespēja nobaudīt visus siera veidus, jaunos knapsieriņu asorti, un katram tika dāvināta mājas makaronu paka, kas skolēnos izraisīja patiesu prieku.

Daudznozaru bioloģiskajā saimniecībā „Jaun-Ieviņas” skolēniem bija iespēja uzzināt par savvaļas zirgiem, to dzīvesveidu, kā arī dzīvniekus sabužināt, sapaijāt. Bez savvaļas zirgiem, pie kuriem tapa neskaitāmi selfiji, varēja apskatīt savvaļas govis, 12 veidu dažādu mājputnu šķirnes, kopā 300 putnu, cidoniju plantāciju. Pārstrādātie cidoniju produkti – sula, karstais dzēriens, sukādes un marmelādes saimniecības viesu mājā tika pasniegtas jauniešiem degustācijai. Kā īpaši vērtīgu un gardu produktu jaunieši novērtēja ābolu čipsus un ieteica saimniecei Inetai piegādāt tos skolas kafejnīcai. Saimnieks Uldis praktiski saimniecībā izrādīja ķīmijas stundās apgūto pirolīzes procesu jeb kokogļu iegūšanu. Viņš uzsvēra, ka vairāku saimniekošanas nozaru izvēle ir nodrošinājusi saimniecības pastāvēšanu un attīstību. Puišu interesi piesaistīja tehnikas un dažādo laiku automašīnu parks. Tika uzdoti daudzi jautājumi, kas atspoguļoja patiesu jauniešu ieinteresētību, – arī par Valsts Lauku tīkla interaktīvās programmas „Tu vari vairāk!” nosacījumiem un jaunām mācībām, par ES finansējuma iespējām, par mācībām ko organizē LLKC.

Stalbes vidusskolas 6.-12. klašu 40 skolēni informatīvajā un izbraukuma seminārā piedalījās jau aprīlī.

Pirmā apmeklējuma vieta bija Amatas novada Amatciems, kur uzņēmējs Aivars Zvirbulis izveidojis dabai draudzīgu ciematu, ar mūsdienīgām tehnoloģijām un iespējām, lai varētu dzīvot klusā, ekoloģiski tīrā vidē, nodrošināt mūsdienīgi infrastruktūru un iespēju strādāt attālināti. Īpašumus šeit ir iegādājušies dažādu valstu, pat kontinentu pārstāvji.

Skolēniem tika noorganizēta tikšanās ar SIA „Ekomako” valdes priekšsēdētāju, olu nūdeļu ražotāju Lindu Sīlīti, kura ir arī Stalbes vidusskolas absolvente. Olu nūdeļu ražotne atrodas vienā no Amatciema mājām, un ar vietas izvēli uzņēmēja ir apmierināta gan no ekonomiskā, gan no ekoloģiskā viedokļa. Linda pastāstīja, ka sākotnēji strādājusi atbilstoši savai izglītībai par datordizaineri kādā uzņēmumā, bet tad nonākusi pie lēmuma dibināt savu uzņēmumu un pēc savas vecmāmiņas receptes ražot olu nūdeles. Sākotnēji bijusi mājražotāja, bet, izpildot visus attiecīgos Ministru kabineta noteikumus, ieguvusi ražotāja statusu, tādējādi paplašinot realizācijas iespējas.

Nākamais uzņēmums bija Cēsu lidlauks, kas atrodas Priekuļu pagastā. Skolēniem bija iespēja apskatīt vairākas trīs pasažieru aviācijas lidmašīnas. Lidlauka pārvaldnieks un gados jauns aviators pastāstīja skolēniem, ka ir nepieciešamas labas fizikas, ģeometrijas, ģeogrāfijas, svešvalodu zināšanas, kā arī laba fiziskā sagatavotība, lai kļūtu par pilotu. Šāda neliela lidlauka funkcijas ir izpildīt valsts pasūtījumus: mežos izkliedēt trakumsērgas vakcīnas, veikt fotografēšanu kartēm, individuālos lidojumus. Pārvaldnieks pastāstīja, ka lidlauka īpašnieks Gundars Skudriņš šodien ar skolēniem pats nevarēja tikties, jo pārvalda astoņus dažādus uzņēmumus: mežsaimniecības, lauksaimniecības, pārstrādes, pakalpojumu, kopumā nodarbinot 300 darbiniekus.

Valsts Priekuļu un Jāņmuižas lauksaimniecības tehnikums ir ar vairāk nekā 100 gadus senu vēsturi, bet, pateicoties ES finansējumam, ir kļuvis estētiski baudāmāks – mūsdienīga izglītības iestāde, kurā šobrīd mācās aptuveni 1000 audzēkņi, vecākajam neklātienes audzēknim ir 74 gadi. Direktora vietniece Paulīna Sukaruka Stalbes skolēniem pastāstīja, ka tehnikumā gaidīti ir gan 9. klases, gan 12. klases absolventi agrārā sektora komecdarbinieku, lauksaimniecības tehnikas mehāniķu, lauku īpašuma apsaimniekotāju, automehāniķu, datorsistēmu tehniķu, ēku celtnieku, apdares darbu tehniķu, ēdināšanas pakalpojumu speciālistu profesiju apguvei. Pēc tam Stalbes skolēni tika sadalīti trīs grupiņās un tehnikuma audzēknes uzņēmās gidu lomu, lai skolēnus iepazīstinātu ar mācību telpām, kas izrādījās bagātīgi aprīkotas, bija iespēja piedalīties mācību procesā, pēc tam bija noorganizēta skolas teritorijas un kopmītņu apskate. Dodoties prom no tehnikuma, puiši un arī meitenes atzina, ka plāno pēc Stalbes vidusskolas turpināt mācības VPJ lauksaimniecības tehnikumā, jo īpaši pēc šīs iespējas iepazīt tehnikumu.

Lauki sniedz daudzveidīgas uzņēmējdarbības iespējas

Kopumā jauniešiem izdevās parādīt daudzveidīgas uzņēmējdarbības iespējas laukos un uzsvērt, ka ir ļoti nepieciešami labi speciālisti, tādējādi motivējot skolēnus neignorēt skolā valodu apguvi un eksaktās zinības. Izbraukuma semināros tika uzsvērts, ka ir nepieciešami gan darba devēji, gan svarīga loma ir uzticamiem darba ņēmējam, bez kā uzņēmējdarbība nevar sekmīgi attīstīties. Sadarbībā ar pozitīvi domājošiem uzņēmējiem izdevās parādīt lauku teritoriju kā resursiem bagātu vidi, kurā ir iespējas visdažādāko biznesa ideju īstenošanai un iespēju veidot sev tīkamu, komfortablu dzīves vietu, atvēlot laiku arī hobijam.

„Vēlētos šāda veida pasākumos piedalīties biežāk, jo praktiski redzētais un baudītais skolēnus motivē profesijas izvēlē vairāk, nekā dzirdētais un lasītais. Pēc nodarbības, runājot ar skolēniem, tika gūtas viennozīmīgi pozitīvas atsauksmes. Skolēni izteica vēlēšanos šāda veida pasākumos piedalīties atkārtoti. Redzētais un dzirdētais esot krietni pārsniedzis gaidīto. Paldies! Skolēniem patika gan seminārs skolā, gan izbraukums uz saimniecībām. Šāda veida pasākumi ir atbalstāmi un skolēniem noteikti nepieciešami. Ar nepacietību gaidīsim turpmāko sadarbību! Paldies par sadarbību!” pauda pedagoģes.

Evija Atvara,

LLKC Cēsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru