Saimnieko saskaņā ar dabu

GalerijaPrint

Vasaras Saulgriežu pavadīti, Aizkraukles nodaļas pieredzes apmaiņas brauciena “Bioloģiskā lauksaimniecība kā pievienotā vērtība veiksmīgai saimnieciskai darbībai” dalībnieki devās uz Aknīstes novadu apskatīt, tuvāk iepazīt un pieredzi smelties pie aktīvām, daudzpusīgām lauku saimniecībām.

Problēmas, ar kādām nākas saskarties, saimniekojot ar bioloģiskām metodēm, ir arī tām saimniecībām, kam šajā nozarē ir pieredze. Tās joprojām nonāk pie dažādiem jautājumiem, uz kuriem dažkārt atbildes var gūt, savstarpēji kontaktējoties, daloties pieredzē. Par brauciena mērķi tika izvēlētas saimniecības ar plašu darbības klāstu – gaļas lopu audzēšana, aitkopība, garšaugi, tējas, aveņu audzēšana, piena lopkopība, graudkopība, ķiploku audzēšana.

Asares pagastā  tikāmies  ar Gitu Liepu, z/s “Āmuri” īpašnieci. Šī saimniecība veiksmīgi  darbojas no 1992. gada, un 2001.gadā pievērsās bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošanai. Kā daudziem, arī Gitai darbības stāsts sākas ar piena lopkopību, bet, ņemot vērā darbaspēka pieejamību, izmaksas un situāciju nozarē, pakāpeniski viņa pievērsās gaļas lopu audzēšanai. Saimniecībā šobrīd ir astoņdesmit Limuzīnas un dažādu gaļas lopu šķirņu krustojumu dzīvnieki. “Āmuri” 2009. gadā paplašināja saimniecisko darbību ar dārzeņu un garšaugu audzēšanu, reģistrējot augu izcelsmes produktu pārstrādes uzņēmumu, kas sertificēts kā bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas pārstrādātājs.

Ikdiena ievieš savas korekcijas. Šodien Gitas saimniecībā tiek piedāvāti arī tūrisma pakalpojumi. Projekta, kas tika realizēts Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2007.-2013. gadam pasākuma "Tūrisma aktivitāšu vecināšana", ietvaros iegādāta: lapene –  noliktava, galdi, soli un plaukti.

Apmeklētāji tiek iepazīstināti ar saimniecības un dzimtas vēsturi, seniem darba rīkiem, kuri izgatavoti un lietoti mājas darbos, un kurus ir izgatavojis dzimtas pārstāvis (smalkamatu meistars – kalējs). Kā tika minēts, ir apskatāms ārstniecības, garšaugu un tējas augu paraugdārzs. Tajā aug sirdsmātere, muskatsalvija, sējas melnsēklīte, anīss, sierāboliņš, rūta, pelašķis, dievkociņš, zelta sakne, citronzāle, dažādas mētras –  zemeņu, banānu, šokolādes, ananasu, karameļu, ābolu u. c.

Katram saimniekam ir sirdslietas – Gitai tie ir putni. Dažādu šķirņu vistas, tītari, pāvi, fazāni, zosis, kam nu ir pievienojušies četri poniji mazbērnu priekam. Gitas meita iesaistījusies tūrisma aktivitātēs, piesaista apmeklētājus ar skulptūrām no sūnām, celtniecības putām un dažādiem floristikas darbiem.

Aknīstes pagastā iegriezāmies zemnieku saimniecībā „Liepas”, kur saimnieks Nikolajs Curikovs mūs sagaida un jau tūlīt rada neviltotu interesi par viņa nodarbošanos un dzīvesveidu. Saimniecība darbību turpina kopš 1992. gada.

Saimniecība audzē Latvijas tumšgalves šķirnes aitas, nodarbojas ar piena lopkopību un lauku tūrismu. Saimnieks pēc izglītības ir radio regulētājs un kādreiz strādājis Popova rūpnīcā. Laikiem mainoties, ģimene uzsāka lauksaimniecības biznesu, kam pirmsākumā bija dažas govis. Tagad saimniecībā ir 48 govis, 255 aitas, no tām 106 –  aitu mātes. Zemnieku saimniecības „Liepas” kopējā zemes platība ir 200 ha, no tās 150  ha ir īpašumā. Saimniecībā ir 70 ha ganības, un tiek arī audzētas auzas, lopbarības pupas lopbarībai. Šķirnes saimniecība piedāvā pārdošanā jaunaitiņas un teķus. Saražoto pienu eksportē uz Lietuvas piena kombinātu, pašlaik iepirkuma cena ir 0,18 centi. Nopietna papildu nozare ir ķiploku audzēšana. Šobrīd tiek audzēti ķiploki  1,5 ha platībā, kas ar katru gadu tiks  palielināta.

Lai dažādotu saimniecisko darbību, saimniecībai „Liepas” ir arī sava viesu māja un kafejnīca. Viesu māja tika uzcelta, pateicoties tūrismu atbalstošam ES projektam. Tas ir Curikovu ģimenes uzņēmums, jo patreiz tajā darbojas visa ģimene –  Nikolajs, Evija, Santa un Ieva. Viesu namā ir iespēja pārnakšņot 12 personām  Ēdienu gatavošanā tiek izmantota gan pašu z/s "Liepas", gan tuvākajās saimniecībās audzētā  produkcija. Arī mums tika piedāvātas degustācijai maizītes ar ķiploku pesto, marinēti ķiploku ziedkātiņi. Nekas netiek vienkārši izmests, bet gan tiek meklēts risinājums pielietošanai, izmantošanai. Rezultāts gards!

Tā kā saimniecības aitu ganības atrodas ceļa malā, arvien biežāk pie ganāmpulka piestāja garāmbraucēji, kas lūdz pastāstīt par saimniecību. Tā radās arī ideja viesus pabarot un atpūtināt. Turklāt saimnieks pats ir muzikants, un nedēļas nogalēs kafejnīcā notiek muzikāli pasākumi un grupas „Robežnieki” mēģinājumi. 

Piedomājot pie tūristu piesaistes, ir izveidots 2,5 ha liels dīķis ar laipām, laivām makšķerniekiem, nojume un  telšu vietas.

Prieks par Viesītes novada Rites pagasta darbīgo ražotāju Lieni Grigalovičinu. Liene saimnieko vecāku bioloģiskajā zemnieku saimniecībā “Vecrite”. Saimniecības darbības pamatnozare ir gaļas lopu audzēšana. Šobrīd te ir 31 liellops, tai skaitā 15 zīdītājgovis. Bullēnus pēc atšķiršanas realizē ar Liellopu izsoļu nama starpniecību. Ir zināms, ka labāka realizācijas cena ir dzīvniekiem ar dzīvmasu līdz 300 kg, tad tika iegādāta dzīvnieku pārvadāšanas piekabe savlaicīgai realizācijai. Līdzās šai pamatnozarei Liene ir attīstījusi savu nodarbošanos – aveņu audzēšanu. Tiek audzētas vasaras šķirņu avenes 0,4 ha platībā, bet tiek iekopta vieta rudens šķirņu aveņu audzēšanai. Arī sliktā pieredze ir pieredze, ar ko jārēķinās. Tā arī Liene mums atklāja, ka šogad vasaras aveņu platības netika pieteiktas kā bioloģiski apsaimniekotās platības. Tas tādēļ, ka vasaras avenēm ogas bojā kaitēkļi, kas negatīvi ietekmē produkcijas realizāciju un cenu. Saimniekojot ar bioloģiskām metodēm, nav iespējams apkarot šos kaitēkļus. Šī problēma deva stimulu pievērsties arī rudens šķirņu aveņu audzēšanai, kuras šādi kaitēkļi neapdraud.

Aveņu raža 2015. gadā bijusi ļoti laba, kā saka Liene: ”Otrs tāds pats daudzums palika dārzā, jo nespējām novākt.” Darbaspēks no malas netiek ņemts, ar visiem darbiem tiek galā pašu spēkiem. Arī siena gatavošanas laikā Liene sēžas pie traktora stūres un dodas palīgā tētim. Avenes tiek realizētas vietējā tirgū, un labs noiets ir Lietuvā. Vietējā tirgū avenes realizēja pa 2,50 eiro/kg. Lai nepieļautu produkcijas zudumus, tiek domāts par jaunu ražas novākšanas tehnoloģiju.

Ņemot vērā pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieku ieinteresētību saimniecību apmeklējuma laikā, kā arī dalībnieku atsauksmes, šāda veida pasākumi ir lietderīgi, nepieciešami. Tāpēc jau šī pasākuma nosaukums ir – pieredzes apmaiņas brauciens! Pārliecinājāmies, ka, lai ko uzsāktu, tas ir jādara ar prieku, no sirds, tad arī rezultāts neliks sevi gaidīt. Lai turpina darboties šo uzņēmēju neapsīkstošais “iekšdedzes dzinējs ”, kura darba rezultāts iepriecina mūs visus!

Valentīna Beča,

LLKC Aizkraukles nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru