Rēzeknes un Viļānu novadu vidusskolēni iepazīst uzņēmējdarbības iespējas

Brauciena kopbilde
GalerijaPrint

Šogad oktobrī LLKC Rēzeknes nodaļa rīkoja informatīvo tikšanos un pieredzes apmaiņas braucienu skolēniem uz Kārsavas novadu.

Informatīvā tikšanās un brauciens notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Uzņēmējdarbības popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros. Viens no galvenajiem pasākuma mērķiem ir paaugstināt vispārizglītojošo skolu skolēnu informētības un intereses līmeni par uzņēmējdarbības attīstības iespējām lauku teritorijās.

Pasākums iesākās ar informatīvo tikšanos 10. oktobrī Rēzeknē, Austrumlatvijas radošo pakalpoju centrā „Zeimuļs”. Informatīvās tikšanās laikā skolu audzēkņi un pedagogi piedalījās radošā seminārā, kur LLKC Rēzeknes nodaļa sniedza ieskatu dažādās atbalsta piesaistes programmās, kas saistītas ar uzņēmējdarbības veidošanu savā novadā. Rēzeknes novada pašvaldības jaunatnes lietu speciālists Guntis Rasims informēja par novada piedāvātajām iespējām jauniešiem, savukārt Latgales biznesa inkubatora „Ideju viesnīca” vadītāja Aija Vanaga iedrošināja jauniešus spert pirmos soļus uzņēmējdarbības pasaulē un izmantot to, kas viņiem jau ir – zināšanas, gribasspēks un spējas darboties. Pasākuma turpinājumā skolēni unpedagogi tika aicināti noklausīties labāko uzņēmējdarbības ideju autoru prezentācijas, kuri iesniedza savus biznesa plānus konkursā „Laukiem būt!”. Šo konkursu nu jau trešo gadu organizē LLKC, dodot iespēju tieši jauniešiem radīt un attīstīt savas biznesa idejas kā lauksaimnieciskajā, tā nelauksaimnieciskajā nozarē. Vidusskolēni guva vērtīgu pieredzi, kā labāk prezentēt savu ideju, kā pareizāk to virzīt tirgū, iepazīstot dažādus jauniešus ar visdažādākajām idejām, sākot no maizes cepšanas, šķirnes mājputnu audzēšanas, biškopības produktu ražošanas, beidzot ar foto/video risinājumiem un reklāmu, bērnu apģērbu šūšanu, foto tortēm un citām inovācijām.

 Turpinājumā 16. oktobrī LLKC Rēzeknes nodaļa organizēja pieredzes apmaiņas braucienu vidusskolēniem un pedagogiem uz Kārsavas novadu. Viesojoties Kārsavas novada jauniešu biedrībā „Pūga”, varēja uzzināt par tās pārstāvju  pieredzi darboties un veidot draudzīgu vidi sev apkārt. Jaunieši guva vērtīgu informāciju, kā biedrība spēj aktīvi sadarboties ar pašvaldību, tādējādi piesaistot papildus finansējumu dažādu biznesa ideju attīstībai savā novadā. Biedrības „Pūga” vadītājs Juris Vorkalis iedrošināja jauniešus nebaidīties no nezināmā, izveidojot jauno uzņēmēju biznesa ideju konkursu „Step up” norādīja, ka šāda veida konkursi un aktivitātes ir labs resurss uzņēmējdarbības vides attīstīšanai Kārsavas novadā. Šie ir pirmie soļi, kas iedzīvotājos veido izpratni par uzņēmējdarbību, tās specifiku un iespējām. Turpinājumā skolēni un pedagogi tika aicināti uz modes salonu „LAGU”, kura īpašniece ir Gunta Nagle. Gunta 2012. gadā ir arī piedalījusies konkursā „Laukiem būt!”. Gunta Naglei ir 24 gadi, viņa pabeigusi studijas, iegūstot augstāko izglītību apģērbu dizainā, spēj pierādīt, ka, mērķtiecīgi ejot uz savu mērķi, var gūt ievērojamus panākumus. Gunta Nagle Kārsavā ir izveidojusi savu modes salonu ar īpaši izstrādātu logo, kur tiek piedāvāti apģērbu šūšanas pakalpojumi sievietēm, lielākoties šujot kleitas, nākotnes plāns Guntai ir izstrādāt arī vīriešu T-kreklu līniju. Guntas apģērbi darināti ar īpašu rūpību, sekojot katra klienta vēlmēm un izstrādājot individuālu dizainu par ļoti pieņemamām cenām. Gunta uzsvēra: „Nav jau nozīmes, kur ražot, vai tie ir lauki, vai pilsēta, svarīgi, ka piedāvātā prece vai pakalpojums ir nepieciešams un pieprasīts”.

 Tālāk devāmies uz „Dzīļu maiznīcu”, kur skolēni un pedagogi tika iepazīstināti ar mājražošanu kā veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatu. „Dzīļu maiznīcas” saimniece laipni izrādīja savu maizes ceptuvi, baudot burvīgas pusdienas, jaunieši uzmanīgi un ar interesi klausījās saimnieces stāstījumā, kā iespējams attīstīt mārketingu, lai pēc tam varētu pēc iespējas veiksmīgāk pārdot savu produkciju. Pārsteigums skolēniem bija, darbojoties kopā ar pašu saimnieci, izcept un baudīt aromātiskas un kraukšķīgas picas, kā kaut kas neparasts tika piedāvāta pica „latgaļu gaumē” ar biezpienu, kuru atzina par ļoti garšīgu un neparastu pieeju vienkāršām lietām. IK „Dzīles” saimniece Aina Barsukova ar savu īpašo latgalietes viesmīlību spēja pierādīt, ka mājās gatavots ēdiens, pašu cepta maize ir produkti, kas nekad nezaudēs savu aktualitāti un vienmēr cilvēkus lutinās ar neaprakstāmu garšu.

 Pasākums noslēdzās ar graudkopības saimniecības IK „Jauneglaine” apmeklējumu, kur saimniecības īpašnieks Kaspars Miezis, kurš arī ir jaunais lauksaimnieks, laipni izrādīja savu saimniecību – jaunāko tehniku, graudu uzglabāšanas torņus, iedvesmojot skolēnus tam, ka noteikti nevajag nekur braukt projām, ka arī ar lauksaimniecību var nopelnīt un veiksmīgi to attīstīt, turklāt gudri izmantojot dažādus ES piedāvātos pasākumus. Kaspars viennozīmīgi kliedēja jauniešos šaubas par to, ka lauksaimniecība ir tikai nepārtraukts darbs, protams, darbs ir un būs, bet vienmēr tiek atrasts laiks arī sev un kopīgai atpūtai ar draugiem.

 Pateicamies Rēzeknes novada Nautrēnu, Kaunatas, Maltas, Dricānu un Viļānu vidusskolu pedagogiem un skolēniem par izrādīto interesi un aktīvu sadarbību. Paldies tiem cilvēkiem, kuri spēj rādīt šo labo praksi un dalīties savos veiksmes stāstos, iedrošinot ikvienu noticēt saviem spēkiem!

 Dace Geduševa,

LLKC Rēzeknes nodaļas Viļānu novada lauku attīstības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru