Pieredzes apmaiņas brauciens uz Skodas rajonu Lietuvā

Ir skaists un saulains rīts, 14. marts, kas ikvienam atgādina par nepārprotamu pavasara tuvošanos, ar dabas mošanos un putnu rīta sadziedāšanos. Tas ir īstais laiks, lai dotos mazā ceļojumā. Šoreiz aicinu pievienoties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (turpmāk – LLKC) Liepājas un Saldus puses lauku attīstības un uzņēmējdarbības konsultantiem viņu ikmēneša tikšanās reizē.

Ikviens varēs pārliecināties par to, ka uzņēmīgi cilvēki var izdarīt daudz un ka jaunas atziņas un sadarbības iespējas nav jāmeklē tikai plašajā pasaulē, bet tās atrodamas arī tepat kaimiņos – Lietuvā.

Šoreiz pirmais pieturas punkts ir Priekule (Priekules novads), kur Tu, dārgais lasītāj, jau esi vismaz neklātienē viesojies vairākas reizes, t. i., piedalījies novada zemnieku – uzņēmēju dienā (raksts: Aizvadīta Priekules novada zemnieku – uzņēmēju diena), kopā ar Krotes Kronvalda Ata pamatskolas skolēniem iepazinies ar lauku uzņēmējdarbību (raksti: Krotes Kronvalda Ata pamatskolas skolēni iepazīstas ar lauku uzņēmējdarbībuJaunieši iepazīst Priekules novada labas prakses uzņēmumusAtskats uz izglītojošo semināru „Mazpulcēnu nākotnes iespējas uzņēmējdarbībā”) un pilnīgi iespējams, ka esi jau ieplānojis 2014. gada 2. maiju pavadīt Priekules pusē kopā ar saviem kolēģiem vai arī ar ģimeni, piedaloties tradicionālajā „Priekules MTB velo maratonā” (www.priekulesveloklubs.lv).

Satiekoties Priekulē, mēs uzreiz dodamies tālāk pie kolēģiem Lietuvā uz Skodas pilsētu (www.skuodas.lt), kas atrodas nepilnus 24 km attālumā no Priekules. Šeit mūs sagaida Skodas informācijas centrā vadītāja Gražina Jokšiene, kura mums ir sagatavojusi daudzpusīgu programmu – tikšanos ar vietējiem uzņēmējiem Skodas rajona Mosedes pilsētā, iespēju apmeklēt nozīmīgas apskates vietas un iepazīties ar informācijas centra darbību.

Šodienas pirmais apmeklētais uzņēmums ir Norvēģijas uzņēmums UAB „MITTET”, kas nodibināts 2001. gadā un tā ražotne izveidota bijušajā lauksaimniecības fermas vietā, pilnībā labiekārtojot un pielāgojot esošās telpas ražotnes vajadzībām. Uzņēmums piedāvā daudzpusīgus tekstilizstrādājumus – siltumizturīgās oderes apavu un apģērbu ražošanai, izejmateriālu krāsošanas rullīšu izgatavošanai, kā arī piedāvā matraču pārvalkus.

                               

Uzņēmums UAB „MITTET” (Liepu g. 15, Mosedis; www.mittet.com)

Tas ir uzņēmums, kas nebaidās no jaunā, pielāgojas mūsdienīgām tendencēm un atbilstoši pircēju pieprasījumam spēj piedāvāt dažāda dizaina un modeļa izstrādājumus. Gluži tāpat kā visi šodien apmeklētie uzņēmumi UAB „MITTET” lielāko daļu no savas produkcijas eksportē, t. sk. arī uz Latviju, piemēram, produkcija tiek piegādāta Saldus pusē esošajam apģērbu šūšanas uzņēmumam SIA „66 NORTH BALTIC“.

Nākošā apskates vieta ir turpat esošais uzņēmums UAB „Thermotextile”, kuru izveidojis Norvēģijas uzņēmējs un kurš piedāvā dažāda lieluma segas un spilvenus. Noteicošās ir klienta vēlmes, jo pāris minūšu laikā var tik uzšūta dažāda izmēra sega vai spilvens, kā arī piemeklēts tieši pasūtītājam vēlamais iepakojums.

Uzņēmums UAB „Thermotextile” (Liepu g. 17, Mosedis; www.vasset.no) 

Kā jau nojaušat, uzņēmums strādā uz pasūtījumiem, piedāvājot arī iespēju nopirkt saražoto produkciju bez starpniekiem, t. i., tieši ražotnē. Galvenie noieta tirgi ir Skandināvijas valstis un Polija. Iepazīstoties ar uzņēmumu, parādās arī noteikta sadarbības iespēja – ražošanas procesā rodas audumu atgriezumi, kurus uzņēmums savām vajadzībām neizmanto.

 

Uzņēmums UAB „Thermotextile” ražošanas process (Liepu g. 17, Mosedis; www.vasset.no).

Ja Tev, dārgo lasītāj, rodas kāda doma par iespējām izmantot šos auduma gabalus savā uzņēmējdarbībā, noteikti iesaku sazināties ar uzņēmuma UAB „Thermotextile” pārstāvjiem.

Tālāk dodamies uz lauku sētu „Kaštonas”, kas saviem apmeklētājiem piedāvā telpu ar kamīnu viesībām, istabas viesiem (ēkas otrajā stāvā un blakus esošajā ēkā), virtuvi, dzīvojamās istabas, atpūtas iespējas (biljardu, basketbola laukumu, saunu un baseinu pagalmā) un jauku, sakoptu dārzu nesteidzīgai atpūtai.

                              

Lauku sēta „Kaštonas” (Kastonas 2, Mosedis; http://www.celotajs.lv/en/e/kastonas)

Ir tāda sajūta, ka lauku sētas īpašnieks Aļģimants Reliuga ir padomājis par visu, lai viņa viesi justos labi un ļoti gaidīti.

Pēc Gražinas Jokšienes stāstītā Mosedē noteikti ir jāatgriežās vasarā un lēnām jāizstaigā šis ciems, jo te katra māja un katrs dārzs ir īpaši skaists un kopts. Iedzīvotāji savā starpā sacenšas, kuram būs skaistākais un interesantākais dārzs.

Pēc mirkļa atpūtas dodamies tālāk uz lietuviešu ģimenes uzņēmumiem UAB „Skalsa” un UAB „Skalsos Baldai”, kur mūs sagaida Aļģirdss Sendrausks un viņa dēls, kurš sīkāk izstāstija gan par uzņēmumu vēsturi, gan piedāvāto produkciju.

Uzņēmumi UAB „Skalsa“  un UAB „Skalsos Baldai“  (Geliu 2a, Mosėdis; www.skalsa.lt)

Ģimene savu uzņēmējdarbību sākusi 1992. gadā, šajā laikā izmēģinot dažādas darbības jomas, bet ir palikts pie pārbaudītām vērtībām. UAB „Skalsa“ nodrošina skandināvu standarta koka logu un iekšējo un ārējo durvju ražošanu. Savukārt UAB „Skalsos Baldai“ klientiem piedāvā mēbeļu, virtuves iekārtu, bīdāmo sistēmu un nestandarta mēbeļu izgatavošanu, kā arī pieredzējuša dizainera pakalpojumus individuāliem pasūtītājiem.

Uzņēmuma UAB „Skalsa“  un UAB „Skalsos Baldai“  (Geliu 2a, Mosėdis; www.skalsa.lt) ražotie logi un virtuves mēbeles

Uzņēmumu veiksmes pamatā ir spēja iesaistīt ģimeni, jo ir sadalītas darbības jomas, un strādā pieredzējuši darbinieki, kas nodrošina ražoto produktu augsto kvalitāti. Logi, durvis un mēbeles tiek pārdotas ne tikai Lietuvā, bet arī Norvēģijā, Zviedrijā un Dānijā, meklējot aizvien jaunus sadarbības partnerus.

Dodoties prom no viesmīlīgās Mosedes, iegriežamies Vaclova Inta unikālajā laukakmeņu muzejā, kas dibināts 1979. gadā un pasaulē ir pazīstams kā vienīgais šāda veida unikālo akmeņu brīvdabas muzejs. Muzejā mūs sirsnīgi sagaida tā vadītājs Evalds Razgus, kurš ar patiesu aizrautību stāsta par muzeja vēsturi un tajā izvietotajiem akmeņiem.

                            

Vaclova Inta laukakmeņu muzejs Mosēdē (Salantu 2, Mosedis; www.akmenumuziejus.lt)

Muzeja lauka ekspozīcijas pirmsākumi meklējami 1957. gadā, kad ārsts Vaclovs Ints ar divriteni aizveda pirmo akmeni, un iesāktais turpinās joprojām. Tagad te var iepazīties ar vairāk nekā 5000 visdažādākajiem Lietuvā sastopamajiem šļūdošo ledāju izkaisītajiem laukakmeņiem, apskatīt restaurētās ūdens dzirnavas, kurās iekārtota moderna kamerekspozīcija – dažādu iežu paraugi, ģeoloģiskās kartes un īpaši reti akmeņi. Atvadoties Evalds Razgus mūs aicināja atgriezties ciemos ap maija vidu, kad Mosēdē zied magnolijas, jo tas ir neaizmirstams skats.

 Dodoties atpakaļ uz Skodas pusi, iegriežamies kokapstrādes uzņēmumā UAB „Skuodo medis”, kur mūs sagaida tā vadītājs Raimunds Cesnauks.

Uzņēmums UAB „Skuodo medis“ (Puodkaliu kaimas, Skuodo raj; www.skuodomedis.lt)

UAB „Skuodo medis“ ir galdniecība, kas pēc pasūtījuma ražo koka mēbeles, kāpnes, margas, durvis, interjera apdares materiālus un citus izstrādājumus.

Uzņēmums pilnībā kontrolē visu ražošanas procesu no mežistrādes līdz gatavam produktam, kas piegādāts klientam. Koksne tiek žāvēta mūsdienu datorizētā konvekcijas krāsnī. Augstas kvalitātes materiāli, kas izmantoti ražošanā un kvalificēti darbinieki ļauj ražot augstas kvalitātes produktus, kas galvenokārt tālāk aizceļo uz Skandināvijas valstīm.

Šis ir uzņēmums, kas aktīvi izmanto Eiropas Savienības finansējuma iespējas, jo te īstenots Lietuvas nodarbinātības aģentūras projekts, kura ietvaros tika ieguldīti līdzekļi ražotnes modernizācijā (telpu labiekārtošanā un iekārtās). Vēl viena uzņēmuma iezīme ir jauniešu īpatsvars darbinieku vidū, jo viens no līdzfinansējuma saņemšanas priekšnosacījumiem bija tieši jauniešu nodarbināšana. Zīmīgi, ka tai pašā dienā, kad viesojamies pie jaunā uzņēmēja, viņš iesniedzis projekta pieteikumu tālākai ražotnes modernizācijai.

Atvadoties ar izdošanās un laba vēlējumiem, dodamies tālāk uz Skodas informācijas centra biroju.

Tur neformālā gaisotnē mēs iepazināmies ar dažiem Skodas uzņēmējiem, Gražina Jokšiene izstāstīja par vadītā biroja darbību, kā arī mēs lietuviešiem izstāstījām par LLKC darbu un atbildējām uz uzņēmēju aktuāliem jautājumiem. Viennozīmīgi viens no aktuāliem jautājumiem Lietuvas uzņēmējiem ir saistīts ar eiro ieviešanu Latvijā, un tika vaicāts mūsu vērtējums par tā plusiem un mīnusiem.

Skodas informācijas centrs (Vytauto g. 9, Skuodas; www.infoskuodas.lt)

Skodas informācijas centru 2001. gadā izveidoja Skodas pašvaldība kopā ar Klaipēdas Biznesa konsultāciju centru un vairākām nevalstiskajām bezpeļņas organizācijām. Centrs sniedz daudzpusīgus pakalpojumus:

  • Sniedz informāciju jaunajiem un esošajiem uzņēmējiem.
  • Piedāvā konsultācijas topošajiem uzņēmējiem dažādos jautājumos, norādot uz biznesa iespējām, nosacījumiem, par iespējām piesaistīt finansējumu un citu atbalstu.
  • Organizē seminārus.
  • Veic apmācību uzņēmumiem un skolotājiem, kam ir nepieciešama kvalifikācijas paaugstināšana.
  • Var nodrošināt ar semināru norisei nepieciešamajām telpām un tehniku.
  • Veic citus deleģētos uzdevumus.

Darbības nodrošināšanai nepieciešamais finansējums daļēji tiek segts no pašvaldības budžeta, otru daļu tam jāspēj nodrošināt pašam. Centrs Gražinas Jokšienes vadībā aktīvi strādā pie Eiropas Savienības finansējuma piesaistīšanas dažādu informatīvo un konsultatīvo projektu īstenošanai, piemēram, viens no veiksmīgiem projektiem ir saistīts ar finansējumu bukletu sagatavošanu un izdošanu uzņēmējiem, kas saistīti ar eksportu. Ir izveidojusies arī veiksmīga sadarbība pārrobežu projekta ietvaros ar Grobiņas uzņēmējiem par pieredzes apmaiņas braucienu rīkošanu.

Nesavtība, pašaizliedzība un mīlestība pret savu darbu ir tas, ko ir vērts pamācīties no Gražinas Jokšienes un viņas komandas.

Paldies visiem uzņēmējiem par atvērtību un Gražinai Jokienei par ļoti sirsnīgu uzņemšanu! Tā vien gribās atgriezties atkal, jo tā ir tikai maza daļiņa no tā, ko piedāvā Skodas pusē, un mums ir daudz dažādu iespēju mācīties vienam no otra.

Paldies arī Tev, dārgo lasītāj, un uz tikšanos kādu citu reiz un pilnīgi iespējams, ka tepat Priekules novadā!

Ar vislabākajiem vēlējumiem:

Aleksejs Kačanovs, LLKC Priekules novada lauku attīstības speciālists

(tālr. 28310484; e-pasts: aleksejs.kacanovs@llkc.lv).

 

Rakstā ievietotas Anita Bērziņas, LLKC Liepājas un Saldus nodaļas vadītājas, fotogrāfijas un ir izmantotas viņas atziņas.

 

PRIEKS MĀJO PRIEKULĒ!

(www.priekulesnovads.lv)

Pievienot komentāru