Ogrē notikusi Jauno lauksaimnieku diena

GalerijaPrint

Oktobra nogalē LLKC Ogres biroja rīkotajā pieredzes apmaiņas ceļojumā, kura vadmotīvs bija jauniešu iespēja palikt uz dzīvi un attīstīt savu uzņēmējdarbību lauku teritorijās, piedalījās Taurupes pamatskolas, Mazozolu un Meņģeles filiāles 7.-9. klašu skolēni.

Šis pasākums bija kā loģisks turpinājums informatīvajai dienai, kas oktobra sākumā notika Ogres tehnikumā, kur kaimiņu izglītības iestāžu pārstāvji iepazinās ar profesionālās izglītības iespējām un perspektīviem arodiem. Skolēni tika iedalīti trīs grupās: «pavāros», «automehāniķos» un «traktormehāniķos». Dienas gaitā viņi saņēma izsmeļošu informāciju par dažādām profesijām un to apmācību nodaļām (OT var apgūt 22 amatus), varēja izmēģināt interesantus simulatorus, meitenes dekorēja 40 saldā ēdiena porcijas; visiem bija iespēja atbildēt uz āķīgiem jautājumiem par dienas laikā dzirdēto un veiksminiekiem saņemt balvas. Dažs labs OT ciemiņš skolasbiedriem un pedagogiem jau droši paziņoja, ka pēc 9. klases nāks un mācīsies šajā profesionālās ievirzes skolā.

Lauksaimnieku dienas turpinājums

Ogres tehnikums profesionālās izziņas stafeti nodeva Madlienas pagasta un Lielvārdes lauku teritorijas uzņēmumiem. Vispirms divi skolasbērnu autobusi sasniedza SIA «Madliena 2» šogad atvērto, moderni automatizēto un robotizēto piena liellopu fermu «Pienenes». Viesus laipni sagaidīja SIA «Madliena 2» valdes priekšsēdētājs Vilnis Feodorovs. Savā uzrunā un informatīvās ekskursijas laikā viņš atklāja, ka par nozares tālākās darbības virzību un perspektīvu tika domāts visai ilgi. 2014. gadā pieņemts lēmums par jaunas modernu tehnoloģiju fermas izbūvi. Tik liela apjoma investīcijas ražošanā saimniecība nekad netika plānojusi, kolektīvam tas bija liels izaicinājums. Diemžēl nodomus nācās atlikt, jo darbus piebremzēja situācija piena tirgū, tā sauktā piena krīze jeb zemās iepirkuma cenas (ap 17 centiem/kg). Vajadzēja spriest, kā izdzīvot, nevis attīstīties. Pirms diviem gadiem stāvoklis uzlabojās, piena cena sasniedza 30 centus/kg. Projekta izstrādei tika veltīts gads. Saimniecības ļaudis ar nozares speciālistiem devās pieredzes braucienos, viesojās daudzos objektos Latvijā un ārpus tās. Īpaši noderīga bija Igaunijas piena lopkopības fermu apskate. Galu galā tapa projekts 324 slaucamo govju fermai. Projekta kopējās izmaksas – ap 2,6 miljoniem eiro. Protams, mērķa sasniegšanai izmantots ES un Latvijas valsts finansiālais atbalsts. Ilgtermiņa kredīts jāatmaksā 12 gadu periodā.

Bez šaubām, ir gandarījums. Sistēma strādā, savus ieprogrammētos uzdevumus veic četri slaukšanas roboti, arī barības padeve robotizēta un ir unikālākā visā Latvijā. Slēgtā tipa kūtsmēslu krātuve (tilpums 6500 kubikmetri) droši novietota zem fermas, mēslu izvešanā izmanto stingri aizdarītas cisternas.

Šobrīd «Pienenēs» (95 m garā un 35 m platā ēkā) mājo un atbilstoši labturības prasībām brīvi pārvietojas ap 300 piena devēju. Ikdienā darba pienākumus veic trīs cilvēki. Vidējais dienas izslaukums no vienas govs pieaudzis līdz 27 litriem; gadā vairāk nekā 7000 kg no govs (padomju laikā vien ap 3000 kg); piena cena – 30 centi/kg (iepērk lietuvieši). Visa informācija par katru gotiņu «aiziet» uz vadības pulti; zināms, cik daudz barības saņēmusi, pienu atdevusi; vajadzības gadījumā darbam gatavi ir veterinārārsti; kūtī laba ventilācija; četri roboti patiešām ir «jaunākā kaluma brīnumdari», viens spēj apkalpot 60 govis; robots «strādā» savā maršrutā (ja draud pietrūkt jaudas, aizbrauc uzlādēties); trīsreiz dienā robotus mazgā; pirms slaukšanas «gudras birstītes» nopucē piena devēju tesmeņus; gadoties kādai ķibelei, fermā atskan signāls (ja tehniskais darbinieks netiek galā, izsauc servisu); ja pazūd elektrība, ģenerators nodrošina tās padevi 15 sekunžu laikā.

Piedzīvojumi «Lūšu Dravā.»

Lielvārdes novada «Stropēnos» vairāk nekā 45 gadus par pusotra miljona bišu ganāmpulku rūpējās biteniece Līga Lūse. Tagad saimnieko vedekla Lelde, no ievāktā medus veidojot atšķirīgus produktus, maisījumus. SIA «Lūšu Drava» bites, čakli strādājot, ik vasaru sarūpē ļoti gardu dažādu ziedu medu, ziedputekšņus un arī vienus no pasaulē bagātīgākajiem dabas vitamīniem – bišu maizi. Ir radīti unikāli bišu produktu varianti – medus ar upenēm, pīlādžiem, cidonijām, smiltsērkšķiem, ingveru un citronu, mandelēm, riekstiem un sēklām, bišu maizi medū, propolisu u. c.

Savā stāstījumā Lelde uzsvēra, kopš 2019. gada vasaras interesenti, iepriekš piesakot savu apmeklējumu, var viesoties «Lūšu Dravā». Tiek piedāvāta gan medus nodarbība, gan arvien lielāku atzinību gūstošā spēle – disku golfs. Tās aizsācējs, viens no celmlaužiem Latvijā, ir Leldes vīrs Jānis. Arī Ogres novada trīs skolu sūtņi izglītojoši praktiskās nodarbības laikā uzzināja daudz saistošu faktu par biškopību, bitenieka aroda niansēm, aplūkoja stropa uzbūvi, profesionālos rīkus, degustēja bišu produktus, veica medus burciņu apdari, sajauca medus maisījumu, iepildīja burciņā, marķēja produktu un savu darbiņu varēja ņemt līdzi. Sadaloties grupās, skolēni iepazina un «Lūšu takās» uzspēlēja disku golfu. Uzvarēja visi, bet pirmo vietu nodrošināja Helovīna iespaidotā komanda «Pašnāvnieki»; individuāli veiksmīgākais bija Niks Naudiņš no Mazozolu skolas 9. klases.

Vizītes noslēgumā bērni tika cienāti ar zupu, pašceptu maizi, medu un siltu tēju. Visi uzrunātie «lauksaimnieki» izteica gandarījumu un prieku par skaisto, izzinošo pasākumu un sportisko piedzīvojumu.

Informatīvā diena un pieredzes brauciens uz saimniecībām tika īstenots Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Uldis Prancāns,

“Ogres Vēstis Visiem” žurnālists

Elīna Masteiko,

LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru