Mājražotājus informē par uzturvērtību norādēm un marķējumu

LLKC Talsu nodaļa 19. septembrī organizēja mājražotāju grupu tikšanos par uzturvērtību aprēķināšanu un marķējumu. Pie mums ieradusies bija PVD Pārtikas uzraudzības departamenta vecākā eksperte Svetlana Aļminoviča-Miljanoviča, lai informētu par uzturvērtību norādēm fasētai un nefasētai pārtikai.

PVD pārstāve sākumā parādīja praktiskas lietas, kur un kā labāk sameklēt internetā regulas un likumus. Tālāk, skatoties obligāti norādāmo informāciju uz produkta, pievērsa uzmanību tam, ka ir norādes, kurām jābūt norādītām vienā redzamības laukā, tas ir, uz visas iepakojuma virsmas, kas salasāmas no viena skatupunkta. Šie noteikumi attiecas uz pārtikas produkta nosaukumu, neto daudzumu un, ja attiecas uz alkoholiskajiem dzērieniem ar alkohola saturu >1,2, kur jānorāda tilpumprocenti. Diskusijas izraisīja norāde – minimālais derīguma termiņš jeb “izlietot līdz” datums, mājražotājiem radās jautājumi, kas to nosaka. Derīguma termiņa minimālo termiņu nosaka pats ražotājs, un tā ir viņa atbildība. Taču jāņem vērā, ka tam jābūt loģiskam un pamatotam, lai saglabātu visas produkta īpašības.

PVD pārstāve dalījās gan ar labajiem piemēriem no prakses, gan pastāstīja, kādas ir biežāk pieļautās kļūdas uzturvērtību tabulu norādēs.

Mājražotājiem uzturvērtību norāde nav obligāta. Tas ir katra paša mājražotāja ziņā. Taču svarīgi atcerēties, ja mājražotājs ir sniedzis uzturvērtības vai veselīguma norādi, tad uzturvērtību marķējums ir obligāts. Piemēram, norādot, ka produkts paredzēts imunitātes stiprināšanai un enerģijai, vai tas ir kalcija avots, tad jānorāda arī uzturvērtības tabula, kur redzams tā pamatojums.

Lielu interesi mājražotāji izrādīja par uztura bagātinātāju reģistrāciju, jo šobrīd arvien izplatītāki kļūst dažādu augu sīrupi, kas jāreģistrē kā uztura bagātinātāji. Piemēram, priežu čiekuru sīrupu nedrīkst tirgot, ja tas nav reģistrēts kā uztura bagātinātājs.

Lielais diskusijas apmeklētāju skaits liecina par to, ka mājražotājiem ir neskaidrības par uzturvērtību aprēķināšanu un to nepieciešamību, taču vairums ražo patiešām kvalitatīvus produktus un vēlas izcelt to labās īpašības.

Noderīga informācija:

Regula Nr. 1169/2011 par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem,

Regula Nr. 1924/2006 Pielikumā minētās atļautās norādes,

Regula Nr. 1924/2006 par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem,

Pārtikas aprites uzraudzības likums,

Ministru kabineta noteikumi Nr. 595 “Prasības informācijas sniegšanai par nefasēto pārtiku”,

Ministru kabineta noteikumi Nr. 685 “Prasības uztura bagātinātājiem”.

 

Katrīna Kļimovska,    

Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 

 

Pievienot komentāru