Madlienas pagasta «Čemuru» mājās 25 gadus saimnieko Kristīne Kristjansone

GalerijaPrint

Pamatdarbā Kristīne Kristjansone strādā Ogrē, veic sadales tīklu meistares pienākumus. Savulaik iegūta trīskārša un no pirmā acu skata savstarpēji nesaistīta izglītība – Latvijas Universitātē absolvētas bioloģijas bakalaura studijas, Rīgas Tehniskajā koledžā saņemta kvalifikācija elektrisko iekārtu specialitātē, bet Vecbebru tehnikumā pamatīgi iepazīta biškopības nozare.

Ar čaklajām medus ražotājām Kristīne nopietni «draudzējas» piecus gadus. Zināms, ka cilvēki medu no savvaļas bitēm iegūst vismaz 15 tūkstošus gadu, bet kultivēt unikālos kukainīšus sāka senie ēģiptieši aptuveni pirms 4500 gadiem. Vienkārši stropi – bišu mājiņas un dūmkannas atrastas faraona Tutanhamona kapenēs...

Bitenieki ikdienas darbā joprojām daudz izmantoto tradicionālās sentēvu metodes un labi, ka tā – biškopības nozare mūslaikos ir un būs perspektīva. Dzīvojot lauku vidē, jāsaimnieko. Kristīne vienmēr izjutusi tuvību ar dabu, lopkopības joma viņu īpaši nevilināja, bet tas nenozīmē, ka «Čemuros» nav piena devēju – savu balto artavu sniedz 10 slaucamās gotiņas, kuras aprūpē māte. Kristīnes pārziņā šobrīd ir 50 bišu saimes. Stropi izvietoti trīs atsevišķās novietnēs. Starp citu, bitīšu produktīvā lidojuma attālumā (divu, trīs kilometru rādiusā) Madlienas pagasta teritorijā savu arodu piekopj deviņi bitenieki. Labā laikā katra bite dienā izlido 9–10 reizes, lidojums ilgst apmēram stundu un stropā tiek pārnesti 30–40 mg nektāra vai 8–15 mg putekšņu. Lai savāktu 1 kg medus no liepām, nepieciešami 25 000 bišu izlidojumu. Vācot nektāru no augiem, kas to izdala mazāk, 1 kg medus ieguvei vajadzīgi pat 100–120 tūkstoši bišu izlidojumu.

«Čemuru» saimniece uzsver, ka iepriekšējais gads bijis pirmais patiesi ražīgais. Vēl iepriekšējā gadā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ bojā aizgāja gandrīz trešdaļa bišu. Pagājušajā gadā medus vācējas labi pārziemoja un vasarā vareni strādāja.

Nesen Kristīne veiksmīgi startēja Eiropas Savienības projektā «Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības». Gala iznākums visnotaļ iepriecinošs – iegādāti 30 speciāli konstruēti, viegli pārvadājami stropi, piekabe, zāles pļaujmašīna, medus sviede, krēmotājs, bišu maizes kalte, drupinātājs un augstspiediena mazgāšanas sūknis. Galvenais ieguvums – modernās tehnikas vienības ļaus samazināt roku darba apjomu. Projekta pārraudzības laiks – pieci gadi. Kristīne plāno tuvākajā nākotnē palielināt bišu saimju skaitu līdz 70. Nu ir iegūts arī mājražotājas statuss. Tiek sagatavots krēmotais medus (ziemā nesastingst), bišu maize un vasks. Kristīne veido arī vaska sveces un dekoriņus, kas Ogres pilsētas svētkos ļoti piesaistīja bērnus. Šogad ir aizsākta jauna iniciatīva – radošās darbnīcas vaska sveču un dekoru izgatavošanā, apvienojot tās ar degustācijām un stāstījumu par un ap bitēm un to produkciju. Pirmā darbnīca simboliski aizsāka sveču mēnesi februāri Ķeipenē, šomēnes turpinoties Bērzaunē un sieviešu dienā Meņģelē.

Prieks par savstarpēji izdevīgo sadarbību ar Ikšķiles kooperatīvu «Medotava», kur valdes priekšsēdētājs ir Andis Titorenko. Organizācija palīdz realizēt medus produkciju, iegādāt bišu barību un sīrupu.

Pirms kāda laika šķietami ambiciozā doma ražot medus konfektes, asorti un bišu maizi šokolādē nu jau ir īstenojusies – iegādāta iekārta un notiek eksperimenti ar dažādām sastāvdaļām. Protams, Kristīne savā darba ikdienā pamazām iesaista meitas, apmeklē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) un citur rīkotos izglītojošus kursus, iepazīst kolēģu pieredzi, ir Ogres biškopības biedrības (valdes priekšsēdētājs Imants Dauksts), kā arī LLKC Ogres biroja mājražotāju grupas dalībniece. Svarīgi būt apritē, kopā ar kolēģiem sekmēt biškopības attīstību, rūpēties par medus produktu kvalitāti, ievērot dravu sanitārās normas, nepieļaut bišu infekcijas un invāzijas slimību izplatību, praktiski izmantot jaunākās tehnoloģijas u. c.

Brīvbrīžu prioritātes

Kristīne labprāt cep saldos gardumus un visdažādākās tortes. Lielajā Latvijas Biškopības biedrības saietā 2017. gadā pirmo reizi notika konkurss par gardāko medus kūku. Un, lūk, Kristīnei Kristjansonei – 1. vieta!

Protams, «Čemuros» tiek audzētas sezonālās puķes – katram gadalaikam patīk savas... Arī biškopji ir «gadalaiku cilvēki», kuru dzīvē secīgi mijas aktīvie un mierīgie periodi. Lai ikdienas darba soli ritmiski harmonizētu, Kristīne joprojām ir kopā ar eleganto vaļasprieku un Vinetas Tumanes vadīto vidējās paaudzes tautas  deju kolektīvu «Made».

Uldis Prancāns sadarbībā ar LLKC Ogres biroja uzņēmējdarbības konsultanti Elīnu Masteiko

Foto galerija: 

Komentāri

Pievienot komentāru