LLKC Valmieras nodaļā aizvadītas mācības jauniešiem

GalerijaPrint

LLKC Valmieras nodaļā no 8. jūlija līdz 30. jūlijam ietvaros notika mācību programma jauniešiem „Tu vari vairāk!”.

Mācības notika VLT pasākuma „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Valmierā programma tiek īstenota otro gadu, iesaistot jauniešus no 18 līdz 30 gadiem.

Informatīvajā dienā piedalījās 15 jaunieši, kuri iepazinās ar LLKC darbību un atbalstu uzņēmējdarbībai. Tika rādīta filmiņa par iepriekšējo gadu pieredzi programmai „Tu vari vairāk!” un konkursu „Laukiem būt!”. Kopīgā diskusijā tika izzinātas jauniešu intereses, un viņi tika iepazīstināti ar sekojošo mācību dienu programmu.

Mācību pirmā diena bija veltīta idejai, skatījumam uz to. Tēma: „Lai ko tu domā, domā citādi”. Nodarbību vadīja biedrības „Zinis” valdes priekšsēdētāja Vita Brakovska, eksperte radošuma un inovāciju jautājumos. Kas ir radošums un inovācija, ar ko šie jēdzieni atšķiras un kādēļ man tas jāzina? Kā praktiski kļūt radošam un uzlabot savu konkurētspēju? Kāda ir radošuma un inovāciju loma tautsaimniecībā, uzņēmējdarbībā, pašvaldībā un indivīda profesionālā izaugsmē?  Šie un citi jautājumi tika izskatīti dienas laikā gan teorētiski, gan aktīvos grupu darbos un spēlēs. Jaunieši izstrādāja savu biznesa ideju, sagatavoja tās demo versiju un prezentēja to. Dienas tēma, kura vēlāk apstiprinājās arī citās mācību dienās – sekmīgam biznesam vajag stāstu, lai ieinteresētu par sevi, mudinātu par piedāvāto produktu maksāt u.t.t.

Otrā mācību diena – biznesa rīcības plāna izstrāde – no pieteikuma un vispārīgās daļas līdz finanšu plānojumam, naudas plūsmas sagatavošanai. Dienas otrajā daļā – par zīmola kā biznesa neatņemamu sastāvdaļu izstrādi stāstīja Rūjienas novada tūrisma un kultūras nodaļas vadītāja Guna Ķibere. Izsmeļošs stāstījums ar praktiskiem piemēriem no Rūjienas novada pieredzes un amatnieku biedrības „Rūzeles” pieredzes zīmola sagatavošanā un pielietošanā.

Trešā diena – grāmatvedība: uzskates metodes, dokumentu noformēšana, nodokļi un gada deklarācijas. Kristīne Zaķe no Cēsu rajona lauku partnerības iedrošināja jauniešus, ka grāmatvedība nav tas bubulis no kā baidīties un varbūt tāpēc neuzsākt savu biznesu. Kā turpinājums bija tēma par uzņēmējdarbības formas izvēli un uzņēmuma dibināšanu.

Ceturtā diena tika veltīta tūrismam kā pakalpojums uzņēmējdarbības uzsākšanai lauku novados. Notika tūrisma uzņēmējdarbības piemēru analīze. Nodarbību vadīja Vidzemes augstskolas tūrisma virziena docētājs Dr. geogr. Andris Klepers, lektors ar ļoti lielu praktisko pieredzi tūrisma nozarē. Jaunieši strādāja pie biznesa stāsta izveides, kas jau iesākas pirmajā dienā. Praktiskā nodarbības daļa notika Kocēnu novadā –ūdenssporta aktīvās atpūtas centrā „Rančo parks” pie ūdenskrātuves „Mazais Ansis” Rubenē, kuru izveidojusi biedrība „Rekrācijas biedrība Rebo”. Atpūtas vietā ir iespēja apgūt prasmes veikbordā, kameru šļūkšanā un citās ūdens atrakcijās. Kuri vēlējas, varēja paši izmēģināt.

Pēdējā, piektā mācību diena iesākās ar  VAS „Latvijas Attīstības finanšu institūcijas Altum” Valmieras nodaļas vadītājas Olitas Untālas stāstījumu par jauniešiem pieejamām programmām, finansējuma iespējām biznesa uzsākšanai un attīstībai. Katram dāvanā tika disks „Mūsu budžets – ģimenes finanšu uzskaites programma. Sekoja jauniešu izstrādāto biznesa ideju prezentācijas un kā dienas un mācību noslēgums – brauciens uz Beverīnas novada Trikātas pagastu – šokolādes ražotnes ‘’R Chocolate” apmeklējums. Ražotnē stāstījums par biznesa uzsākšanu ar ekskluzīvu produktu šokolādi, un tad jau paši jaunieši varēja izmēģināt roku šokolādes kausēšanā, pagatavot savu saldo našķi un mēģināt veidot dekorus no šokolādes. Salds mācību noslēgums.

Biznesa ideju par trušu audzēšanu, ziepju gatavošanu, reklāmas un dizaina materiālu izgatavošanu, narcišu audzēšanu un citām tēmām izstrādāja un sertifikātus par piedalīšanos programmā saņēma astoņi jaunieši. Idejas ir, atliek tikai mērķtiecīgi strādāt pie to īstenošanas. Mācību nobeigumā paši jaunieši atzina, ka mācību dienas bijušas piesātinātas un vajadzīgas. Iegūta pieredze, zināšanas un jauni kontakti.

Inga Ozoliņa,

LLKC Valmieras nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru