Konkurss jauniešiem “Laukiem būt!” Lejasciemā

GalerijaPrint

Konkursa „Laukiem būt!” Ziemeļu reģiona pirmās kārtas noslēguma pasākums notika Gulbenes novada Lejasciemā. Septiņpadsmit jaunieši konkursa žūriju iepazīstināja ar savām biznesa un uzņēmējdarbības uzsākšanas un dažādošanas idejām. Pieteiktie projekti tika prezentēti trīs kategorijās – lauksaimniecības, nelauksaimniecības un pārstrādes jomās.

Zane Magone no Limbažu novada savā saimniecībā vēlas uzsākt Īru tinkeru šķirnes zirgu audzēšanu.  Zane paredzējusi iegādāties poniju tipa šķirnes zirgus vaislai, kā arī piedāvāt saimniecības apskates un izjādes pakalpojumus. Šis pakalpojums būs jauns un Latvijā nebijis piedāvājums. Zanei šajā jomā ir pieredze, strādājot ar šīs šķirnes zirgiem Anglijā.

Dace Kalniņa no Madonas novada Ošupes pagasta lauku tūrisma pakalpojumu klāstu papildinās ar jaunu produktu – uzturlīdzekļu bagātinātāju, tā būtiskākā sastāvdaļa ir bioloģiski izaudzētie ķiploki. Dace gatavos ķiploku pulveri tējām un garšvielām, kā arī kopā ar kastaņu pulveri radīs sadzīves tīrīšanas līdzekļus. Būtiski tiks palielinātas ķiploku audzēšanas platības.

Nelauksaimniecības kategorijā bija vislielākais pieteikto projektu klāsts. Māra Saldābola no Alūksnes ir uzsākusi linu apģērbu ražošanu bērniem. Linda Levane no Apes izgatavo un piedāvā interjera dizaina lietas no koka un korķa materiāla. Elīna Ratnere no Amatas novada vēlas izveidot brīvās dabas atpūtas un piknika pieturvietu tūristiem, ģimenēm, laivotājiem. Zane Kalniņa no Priekuļu novada prezentēja individuāla dizaina koka detaļu un kāzu dekoru izgatavošanu.  Ikvienam darbam Zanes moto ir “Radīt mazas lietas ar lielu vērtību”. Ilva Šimone no Jaungulbenes pagasta paralēli saimniecībā esošajai aitkopībai aktivizē amatniecības virzienu. Ilva nodarbojas ar personalizētu krūzīšu apgleznošanu un izveidojusi bērniem izzinošu koka rotaļlietu “Alfabēta tārpiņš”. Evitas Taurenes biznesa idejas piedāvājums ir atrakciju noma atpūtas pasākumu dažādošanai bērniem. Ance Sirmā no Limbažiem ir apguvusi Montessori pedagoģijas prasmes un tagad darbojas ar bērniem gan individuāli, gan grupiņās. Kristīnes Pikšas biznesa ideja ir lauku tūrisma dažādošana, īpaši akcentējot piedāvājumu ziemas sezonai. Katrīnas Valaines bizness – pirts zāļu paklāju ražošana. Lubānas pusē austie paklājiņi ir jau atpazīti un pircēju pieprasīti, tāpēc Katrīna plāno ražošanas apjomu dubultot. Kitijas Bērziņas uzņēmējdarbība saistīta ar dekoratīvo priekšmetu nomas un svētku režijas pakalpojumu piedāvājumu ne tikai Valkā, bet arī tuvākajā apkārtnē. Aija Kleimane iepazīstināja ar dizaina zīmola EKE attīstības virzieniem.

Pārstrādes kategorijā Jānis Bergmanis no Barkavas novada prezentēja bebru ķeršanas un pārstrādes pakalpojumu attīstības ideju. Liene Gūtmane no Salacgrīvas novada iepazīstināja ar produktu “Priežu čiekuru sīrups”. “Latvju falafela” ir Ances Andrējevas-Empeles izlolots veģetārs produkts, kura galvenā izejviela ir cūku pupas. Artūrs Vīksne piedāvāja krēmveida medu tūbiņās, tas būtu dabiskā saldinātāja praktisks un ērts risinājums sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem.

Komisija vērtēja dalībnieku biznesa idejas dzīvotspēju, biznesa plāna ekonomiskos rādītājus, gan konkursa dalībnieku prezentācijas prasmi.

Uzvarēja:

* Kategorijā Lauksaimniecība – Zane Magone “Īru tinkeru šķirnes zirgu audzēšana z/s “Priedītes”; II vieta un mentora pakalpojums Dacei Kalniņai “Ķiploku audzēšanas un pārstrādes attīstība SIA “Sipiņi S”.

* Kategorijā Nelauksaimniecība – Katrīna Valaine “Katrīnas Valaines pirts zāļu paklāju darbnīcas attīstība”; II vieta un mentora pakalpojums Māra Saldābola “Linu apģērbu ražošana bērniem”.

* Kategorijā Pārstrāde – Liene Gūtmane “Priežu čiekuru sīrups”; II vieta un mentora pakalpojums Ance Andrējeva Empele “Latvju falafela”.

Konkurss “Laukiem būt!” notiek Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai ietvaros.

Anita Rozenberga,

Gulbenes novada lauku attīstības konsultante

Foto: Sarmīte Svilāne, Alūksnes novada uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru