Konkursa “Laukiem būt!” naudas balva ieguldīta biznesa attīstībā

GalerijaPrint

Ance Dandena 2019. gadā piedalījās LLKC Jelgavas biroja rīkotajās mācībās “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”. Mācību laikā tika sagatavots biznesa plāns un iesniegts konkursā “Laukiem būt!”, kur Ance ieguva otro vietu kategorijā “Uzņēmējdarbības ideja nelauksaimniecības nozarē”.

Saņemtā naudas balva jau ieguldīta LEADER projektā “Dabiskās kosmētikas zīmola “Green Wing” attīstības veicināšana”, kurā tiek iegādātas ražošanas iekārtas, izstrādāta vizuālā identitāte un jauns iepakojuma dizains, kā arī reģistrēta preču zīme “Green Wing Paleo Skincare”.

Palīdz ķīmiķa profesija

Ance bērnību un skolas gadus pavadīja Talsos, bet vasaras – laukos pie vecvecākiem. Tika veikti lauku darbi, vāktas tējas un ārstniecības augi. Toreiz nebija pat jautājumu, kādēļ tas jādara – mājās vienmēr bijusi dabīgā aptieciņa. Absolvējot Talsu ģimnāziju, nebija īsti skaidrs, kādu profesiju izvēlēties. Skolā labi padevās visi mācību priekšmeti, tajā skaitā ķīmija un fizika. Mamma teica – jāizvēlas praktiska profesija, lai pēc skolas beigšanas būtu labs darbs. Stājoties Latvijas Universitātē, Ance dokumentus iesniedza gan uz juristiem, gan ķīmiķiem, bet iespēja studēt par valsts budžeta līdzekļiem tika dota tikai ķīmiķa profesijā. Paralēli studijām Ķīmijas fakultātē 3. kursā Ance sāka strādāt uzņēmumā “Silvanols”, kurā gatavo dabiskus augus saturošus ārstniecības līdzekļus, tā gūstot vērtīgu pieredzi darbā ar drogām, drogu veidiem, augu izmantošanu un pielietojumu.

Vēlāk bija iespēja strādāt tirdzniecībā, pārtikas ražošanā, kā arī nelielā dabiskās kosmētikas uzņēmumā, kur lieti noderējušas iegūtās ķīmijas zināšanas un iegūta pieredze, kā nelielā uzņēmumā viens cilvēks var veikt gandrīz visus pienākumus – no izejvielu sagādes līdz pasūtījumu nosūtīšanai klientam.

Nonāk pie ziedūdeņu ražošanas idejas

Neatrodot gandarījuma sajūtu algotā darbā, pirms diviem gadiem Ance sāka veikt izmēģinājumus, lai veidotu savu kosmētikas līniju, iekļaujot tajā tikai dabiskas izcelsmes izejvielas un uzsvaru liekot uz vietējiem ārstniecības augiem. Liekot lietā ķīmijas zināšanas, tika izpētīts katra izmantotā auga sastāvs – ko katrs augs dos ādai. Pirmo destilējamo iekārtu aizdeva tēta draugs, bet augi ievākti pašas dārzā un laukos Talsu pusē. Tā sākās pirmie eksperimenti ar vismaz 70 dažādiem augiem, bet nu Ance palikusi pie aptuveni 10 ziedūdeņiem, kas piedāvājumā ir visu gadu.

Ziedūdens ražošanas procesā augiem tiek uzliets ūdens, viss tiek vārīts zem spiediena, veidojas ūdens tvaiks, kas nes līdzi auga ēteriskās vielas un smaržu. Tālāk tvaiks tiek kondensēts dzesēšanas tvertnē un tiek iegūts ziedūdens, kas tiek pildīts pudelītēs. Populārākie ziedūdeņi ir vīgrieze, meža avene, piparmētra, roze, kumelīte, smiltsērkšķis un cidonija. Šopavasar klāstu papildināja arī ceriņš un ābeļziedi. Ziedūdeņus lieto ļoti daudzveidīgi – sejas kopšanai kā tonikus, ādas problēmu risināšanai, inhalācijām un kompresēm, sejas un ķermeņa atsvaidzināšanai, kā sastāvdaļu citiem kosmētiskiem produktiem, gaisa atsvaidzināšanai mājās vai pirtī, veļas gludināšanai, kā arī mājdzīvnieku aprūpē.

Receptes – pašas izdomātas

Papildus ziedūdeņiem Ance gatavo arī citus augu produktus – ziedūdeņu maisījumus, eļļas izvilkumus, augu pulverus, no kā tālāk veido citus savus produktus. Visas receptes ir Ances izdomātas un izsapņotas un, liekot lietā savas zināšanas ķīmijā, arī tiek realizētas. Tiek radīta vienkārša kosmētika no cilvēkiem saprotamām izejvielām, bez jebkādiem pievienotiem papildu savienojumiem. Gūstot cilvēku atzinību, tika domāts par produkcijas klāsta paplašināšanu, radīti jauni produkti – sejas eļļa, kas satur kumelīšu eļļas ekstraktu, ķermeņa sviests – kliņģerīšu, eļļa skropstu stiprināšanai, kas satur antioksidantiem bagāto samteņu ekstraktu. Produktu klāstā ir arī sejas maskas ar māliem un ārstniecības augu pulveriem sausai un taukainai ādai, pieejami skrubji ar cidonijām, avenēm un upenēm. Ražošanas procesam paplašinoties, ir izveidota sadarbība ar vietējām bioloģiskajām saimniecībām, iepērkot izejvielas. Tās tiek uzglabātas saldētavā, lai nodrošinātu ražošanas procesu arī ziemā. Produkcija tiek realizēta veikaliņos Rīgā, Jelgavā, Cēsīs, Dobelē, ir iespēja veikt pasūtījumu mājaslapā www.ziedudens.lv, kā arī iegādāties uz vietas ražotnē. Iecēnos pie Ances tiek uzņemtas arī tūristu grupas, piedāvātas meistarklases sejas toniku un skrubju gatavošanā. Izveidojusies laba sadarbība ar lauku partnerību “Lielupe”, Jelgavas biznesa inkubatoru un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru.

Lūkojas arī uz eksporta iespējām

Ance Dandena 2018. gadā tika uzņemta Jelgavas biznesa inkubatora pirmsinkubācijas programmā, kur viens no uzdevumiem bija izveidot sava zīmola tēlu. Bija skaidrs, ka jālūkojas tālākā nākotnē un jāskatās arī uz eksporta iespējām, tādēļ nosaukums tika radīts angļu valodā – “Green Wing” (zaļš spārns), kas simbolizē dabu, brīvību un atveseļošanos. Tomēr Ance negribēja saukt savus produktus vienkārši par dabīgo kosmētiku, tāpēc, uzsverot cilvēka pirmatnējo un patieso būtību, produkti tika pielāgoti Akmens laikmeta kosmētikas ideoloģijai jeb “Paleo Skincare” virzienam, kas radies Austrālijā – Paleo nozīmē Akmens laikmetu, kad cilvēki izmantoja tikai to, kas atrodams dabā – tieši tāpat kā Ances kosmētikā.

Ance stāsta: “Pats interesantākais manā darbā ir radīt jaunu produktu un tieši tādu, kādu es to vēlos. Man svarīgi produktam pievienot dziedinošo vērtību, ko sniedz mūsu vietējie augi, un lai produkti būtu droši lietojami un sastāvs saprotams ikvienam. Augu vākšana ir skaista, romantiska, var izjust saikni ar dabu. Augi mēdz pateikt priekšā, vai tie vēlas tikt noplūkti. Jāatzīst, ka, lai nodrošinātu ražošanas procesu, tas ir darbs ar dažbrīd uzberztām tulznām. Jaunam ražotājam nav viegli ielauzties kosmētikas nozarē, grūtākais ir atrast pircēju un realizēt produktu. Ir jāatrod un jāsaprot sava identitāte, jāpieturas pie tās. Ja dari savu īsto lietu – izveidojas īstie apstākļi un atnāk īstie cilvēki, kas palīdz.”

Iecēnos – tuvu dabai

Ance priecājas par dzīvi Iecēnos, kur ir kluss, ir iespēja būt tuvu dabai, nekad nav gribējies atgriezties uz dzīvi Rīgā. Ance kopā ar vīru Dzintaru audzina divus dēlus – Ronaldu un Leonardu, kuri labprāt palīdz ievākt augus. Savukārt brīvajā laikā Ancei patīk rokdarbi, tiek izšūtas gleznas, mīļākā glezna piekārta ražotnes ēkā pie sienas – tajā attēlotas irbeņogas vāzē.

Šovasar Ancei darba pilnas rokas – jāvāc ārstniecības augi, jābrauc uz tirdziņiem, jāizstrādā jauni produkti. Nākotnes plānus Ance nevēlas atklāt, kamēr tie nav piepildījušies, bet skaidri redzams, ka viņa  turpinās attīstīt savu kosmētikas ražotni, un ir prieks skatīties, kā jaunās sievietes sirdslieta ir pārvērtusies par peļņas gūšanas avotu.

Agnese Stivriņa,
LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto: Agnese Stivriņa

Foto galerija: 

Pievienot komentāru