Jēkabpils novada jaunieši: “Mēs esam laukos! Laukiem būt!”

Jēkabpils novada Rubenes pagasta Kaldabruņā, biedrības “Ūdenszīmes” mājīgajās telpās 23. novembrī noslēdzās LLKC Jēkabpils nodaļas organizētās mācības jauniešiem. Ierodoties Kaldabruņas bijušajā skolā, apņem radoša, pozitīva atmosfēra, kas veidojusies vienpadsmit darbības gadu laikā.

Biedrības vadītāja Ieva Jātniece pastāsta par biedrību, izrāda daudzās telpas – pļavas zāli, darbnīcas, kur notiek stikla un koka apstrāde, lāzergravēšana, floristika, dabas materiālu apstrāde un citas interesantas lietas. Biedrība nodarbojas arī ar uzņēmējdarbību: amatniecības un dizaina priekšmetu izstrādi, kas tiek realizēti pat uz ārzemēm. Jaunieši ir ieinteresēti, Ilze savai plānotajai uzņēmējdarbībai te saredz sadarbības iespējas. Viņi iepazīstas arī ar vietējiem cilvēkiem, kas rada visas oriģinālās lietas: kokapstrādes meistaru Jāni Spēku un stikla darinājumu veidotājām. Viena no viņām – Ingrīda Degtjarova pastāsta, kā no pudeļu un māju logu stikla top skaistas rotaslietas, trauki. Mācību grupas dalībnieks Elvis šobrīd strādā Rīgā, un viņš atzīst, ka Rīgā tādu meistaru nav. Elvis grib arī zināt, kā rodas idejas. Biedrības aktīva dalībniece, grafiskā dizainere Solvita Kukle atbild, ka idejas vienkārši atnāk. Viņa gan piebilst, ka jāmāk skatīties, atrast to, kā citiem nav, būt soli priekšā. Vēlāk Solvita jauniešiem pastāsta arī par attālināto darbu, ar ko viņa nodarbojas kā pašnodarbināta persona, tā plusiem un mīnusiem. Viens no mīnusiem ir tas, ka var pietrūkt sabiedrības, justies vientuļi. Tāpēc svarīgi, ka ir tāda biedrība, kur var atnākt un kopā ar citiem radīt skaistas un noderīgas lietas. Kad iepazīta biedrības “Ūdenszīmes” aktīvā darbošanās, jaunieši atgriežas pie savām idejām un mācību laikā apgūtā. Lāsma mācības nodēvē par “vērtīgāko pašizaugsmes notikumu 2018. gadā. Šo apmācību labā vibrācija noteikti sekmēs daudzus citus notikumus.”

Mācības sākās septembra nogalē ar iepazīšanās braucienu pie Krustpils, Pļaviņu un Ērgļu novada uzņēmējiem. Sekoja piecas mācību dienas par dažādām uzņēmējdarbības uzsākšanai noderīgām tēmām. Mācību laikā bija arī tikšanās ar vairākiem uzņēmējiem. Zemnieku saimniecības “Martaskalns” īpašniece Kristīna Rubina pastāstīja par jauniešus interesējošām tēmām: mājražošanu, tūrismu, bioloģisko saimniekošanu. Lauku uzņēmējs Gundars Kalve guvis pieredzi zivsaimniecības nozarē, šobrīd nodarbojas arī ar graudkopību. Stāstot par savu pieredzi, viņš uzsvēra, ka panākumus var gūt, stiprinot saimniecības darbinieku kodolu. Uzņēmēja, biznesa un sociālo projektu vadītāja Marika Rudzīte-Griķe lika jauniešiem padomāt, kādu vajadzību atrisinās izvēlētā ideja un saprast, ka biznesu var izbojāt tikai viens faktors – cilvēks pats! Bet, ja ir degsme, tad rezultāts neizpaliks. Par to varēja pārliecināties mācību noslēgumā Kaldabruņā, kad jaunieši prezentēja savas biznesa idejas un saņēma aplausus, ieteikumus un novēlējumus. Ikviena prezentētā ideja ir dzīvotspējīga, dažai vajadzīgs īsāks, citai ilgāks laiks, lai to īstenotu. Jaunieši pārliecināja, ka Jēkabpils, Krustpils, Salas, Pļaviņu novados būs tūrisma objekti, lielākas un mazākas ražotnes, augkopības saimniecības. Apliecinājumu par mācību programmas “Laukiem būt!” apgūšanu saņēma 10 dalībnieki, sekos turpmāka sadarbība un gatavošanās biznesa ideju konkursam “Laukiem būt!” 2019. gada sākumā. Svarīgs ieguvums mācību laikā jauniešiem ir bijusi savstarpējā iepazīšanās, domu apmaiņa, sarunas. Tās turpinās arī mājupceļā, nolemts vēlreiz visiem satikties janvārī. Kas zina, varbūt tas būs sākums kādam jaunam posmam?

Pēc pasākuma biedrības “Ūdenszīmes” Facebook lapā lasām Ievas Jātnieces teikto: “...vēl ilgi negribējās šķirties. Un nevajadzētu arī. Varbūt izdosies izveidot kādu kopstrādes/ideju audzēšanas telpu netālu no Jēkabpils? Varbūt kopīgi ar LLKC izveidot biedrību jauniešiem? Dodoties mājup, mums visiem ir skaidrs – nav jāuzdod jautājumi, vai laukiem būt... Mēs jau ESAM.”

Mācības notika VLT aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Jānis Spēks

Pievienot komentāru