Jauniešu aizrautība – pamats nākamajiem Latvijas 100 gadiem

GalerijaPrint

Latvijai un tās iedzīvotājiem šis ir īpašs gads, kad tā svin pirmo trīs ciparu skaitli – 100 gadi, tas ir īpašs arī Latvijas laukiem, kas vienmēr ir bijis un būs stabils valsts attīstības pamats.

Varbūt tāpēc ir tik pacilājuši un iedvesmojoši lasīt par jauniešiem, kuri   visā Latvijā piedalās Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra  Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros rīkotajās mācībās “Laukiem būt!”, un apzināties, ka domās un savā degsmē esam vienoti un balsojam par vienu – stipru Latviju, ko veido ikviena cilvēka ieguldījums.

Šāda aizrautīga darba piemērs ir arī ikviens no trīspadsmit jauniešiem, kuri šogad ir beiguši mācības Liepājas pusē, kā arī ikviens uzņēmējs vai savas jomas speciālists, kas veido pozitīvu uzņēmējdarbības vidi, kas atbalsta jauniešu idejas. 

Jauniešu idejas

Prieks par ikvienu jaunieti, kurš meklē iespējas, kā arī par tiem, kas guvuši pieredzi ārzemēs vai arī, strādājot Rīgā, un vēlas savu dzīvi saistīt ar Latvijas laukiem, kas mainās un attīstās, pateicoties viņu iedvesmai un idejām.

Tikai mazs ieskats fantastisko jauniešu idejās, kuru īstenošana ir tiešā veidā atkarīga no viņu apņēmības:

  • Anita Tamberga, kuras ģimene ir iegādājusies un vēlas saglabāt vēsturiskās ūdensdzirnavas, izveidojot tajās aktīvu muzeju un viesu namu. Patiesībā ikviens var palīdzēt viņas idejas īstenošanā, jo Anita  meklē visu, kas saistīts ar seno Latvijas lauku darbīgo ikdienu, ar ūdensdzirnavu darbu, melderu darba rīkus un grāmatas par dzirnavām.
  • Kristīne Einase, kuras biznesa ideja ir tiešā veidā saistīta ar ilgus gadus gūto pieredzi, un viņa nodarbojas ar konditorejas izstrādājumu un kūku cepšanu. Kristīnes izcilo un gardo darba rezultātu bija iespēja izbaudīt ikvienam mācību dalībniekiem, un jāatzīst, ka tie bija patiesi svētki ikviena garšas kārpiņām.
  • Līga Saule kopā ar ģimeni, iegādājoties lauku īpašumu, sāka nodarboties ar biškopību, izveidojusi mācību dravu, kurā skolu bērniem māca un stāsta par bišu dzīvi, kā arī šobrīd vēlas bišu produkcijai pielikt augstāku pievienoto vērtību, piedāvājot gardas un ļoti skaistas medus konfektes un veselīgos medus skrubjus.
  • Egita France ar lielu iekšējo spēku un vēlmi meklēt un īstenot savu ieceri par stādu audzētavas izveidošanu un garšaugu audzēšanu.
  • Laura Pelše savas prezentācijas laikā ļāva sajust mieru un to vilinošo spēku, kas piemīt Liepājas puses jūras piekrastei, saulrietiem un vējam. Viņa ģimenes īpašumā Bernātos vēlas īstenot ieceri par interesantas atpūtas vietas izveidošanu.
  • Jānis Lagzdiņš ar savu piedāvājumu zālienu ierīkošanai un apsaimniekošanas pakalpojumu nodrošināšanu jau prezentācijas laikā spēja ieinteresēt žūrijas locekļus, kuri palūdza viņa kontaktinformāciju.
  • Mārtiņš Karlovičs izvērtē iespēju piedāvāt salmu māju būvniecību, kā arī vēlas nodarboties ar putnkopību (zosu audzēšanu), piedāvājot vietējiem patērētājiem un restorāniem svaigu zosu gaļu, kas būtu nobarota no Latvijā audzētiem bioloģiskiem dārzeņiem un graudiem.
  • Zane Šenkevica mērķtiecīgi strādā pie savas idejas īstenošanas par ogu audzēšanu un to pievienotās vērtības radīšanu.
  • Jana Jankauska, kuras ideja ir lauksaimniecības jomā un saistīta ar ķiploku audzēšanu, kā arī ķiploku pārstrādes produktu piedāvājumu.
  • Maija Kuduma kopā ar ģimeni nodarbojas ar biškopību un rada pievienoto vērtību, piedāvājot dabisko ziedputekšņu pastu un uztura  bagātinātāju.
  • Laura Sakalauska vēlas izveidot saimniecību, kurā tiek audzētas vistas un pārdotas mājas olas. Nākotnes iecere ir saistīta ar interesantas tūrisma vietas izveidošanu, kurā varētu apskatīties dažādu šķirņu vistas un kādu eksotisku putnu.
  • Kristaps Strungs ir jaunietis, kuru nebaida tehnikas lietas un kas piedāvā dažādu pasākumu apskaņošanas un apgaismošanas pakalpojumus, kurus vēlas attīstīt arī turpmāk.
  • Lāsma Petrēvica, kuras aizrautība un sirds lieta ir zirgi un tas, ko ar šo brīnumaino dzīvnieku palīdzību var dot otram, t. i., viņas ideja ir saistīta ar pakalpojumiem saistībā ar reitterapiju, atpūtu pie dabas un dzīvniekiem.

 

Sadarbība un pateicība

Sirsnīgs paldies visiem mācību dalībniekiem, jo jūs katrs esat atnācis savu mērķu vadīti, un liels paldies arī jūsu ģimenēm, kas atbalsta šajā ceļā.

Mācības nebūtu iespējamas bez lieliskiem sadarbības partneriem: Anita Mežinska dalījās savā pieredzē, spēkā un jauniešiem iedeva lielu devu iedvesmas noticēt sev; Intars Zēns (Coworking Liepaja vadītājs) veido atraktīvu un uzņēmēju kopību veicinošu vidi; Attīstības finanšu institūcijas ALTUM pārstāvji Ilze Grundmane un Kārlis Jozeps vienmēr ir atvērti gan sniegt iedvesmu, gan objektīvi paskatīties uz ikvienu ideju; aizrautīgā jauniete Zane Gusta (LavenderVilla un biedrība “Liepājas rajona partnerība”) ir spilgts piemērs degsmei un aizrautībai par to, ko no sirds mīli un dari; Jānis Kozlovskis ir radošā reklāmas apgāda RA.Lv pārstāvis; atraktīvais un enerģiskais Mārtiņš Sants (Aizputes vīna darītava); Līva Dzerkale (radošo industriju un radošuma konferences “Subject: Creativity” komunikācijas vadītāja), Zigrīda Manteja (BIO z/s “Turaidas”), no kuras ikviens jaunietis var pamācīties, cik ļoti ir svarīga mērķtiecīga virzība uz savu mērķi un nemitīga pilnveidošanās; Gints Reķēns (LIAA Liepājas biznesa inkubatora vadītājs) un LLKC Liepājas biroja un nodaļas kolēģi.

 Noslēgumā vēlētos gan novēlēt, gan iedrošināt ikvienam sekot Zanes Eniņas (komunikācijas ekspertes, pasaules apceļotājas un ceļojuma bloga “mugursoma.lv” autores) novēlējumam “...kamēr ideja ir idejas līmenī, tā nav nekas vairāk kā vieta jūsu smadzeņu šūnās. Lai tā nenotiktu, vienkārši ejiet un sāciet darīt!”.

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas biroja vadītājs un uzņēmējdarbības konsultants

 Foto: Dainis Ģelzis, laikraksta "Kursas Laiks" fotoreportieris

Foto galerija: 

Pievienot komentāru